EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900

Pszenica: Australia i Kanada z rekordami

30 stycznia 2023
Pszenica: Australia i Kanada z rekordami

Gwałtownie wzrasta produkcja ziaren na świecie. Trudna i bardzo niestabilna sytuacja na globalnych rynkach zbożowych, która została wywołana wojną w Ukrainie spowodowała bardzo szybki przyrost zasiewów w regionach państw wysokorozwiniętych. Australia notuje już trzeci rok rekordowe zbiory, a farmerzy z Kanady w samym tylko roku 2022/2023 zwiększyli swoją produkcję zbóż aż o 50%. Oznacza to, że rynek nie znosi "próżni". Ograniczenia w produkcji i transporcie i eksporcie wszelkich towarów z Ukrainy spowodowały, że powstała luka n światowych rynkach. Ubytek ten w zakrsie chociażby samych tylko zbóż, natychmiast "zasypują" ziarnem kraje zamożne, dla których nie ma żadnych ograniczeń finansowych na zwiększenie areałów.

Jaki to ma wpływ na ceny i sytuację polskich rolników, którzy nie mogą sprzedać ziarna po gtodziwej zapłacie?

Tak na pierwszy rzut oka nie powinno mieć wpływu, bo informacje o zwiększeniu prdukcji zbóż w tak odległych krajach jak Australia czy Kanada nie powinno też chwiać cenami ziarna w Polsce. A jednak tak nie jest, dlatego że nie są to wzrosty zasiewów "śladowe". Kanada i Australia posiadają olbrzymie, niewykorzystane grunty rolne, które obecnie są zagospodarowywane. Sytuacja taka spowodowała, że ceny na światowych giełdach zaczęły spadać i nic nie wskazuje na ich odbicie,tym bardziej, że sama Rosja ma obecnie ponad 17 milionów ton pszenicy w nadwyżce, która systematycznie zasila globalny rynek obrotu tym ziarnem. Analitycy przewidują, że ceny rosły nie będą, a raczej będziemy notowali stabilizację z opcją stopniowych obniżek cen transaktyjnych.

Australia jest nastawiona na trzeci z rzędu rekord zbiorów zbóż i silny eksport. Szacuje się, że produkcja pszenicy osiągnęła rekordowe 37 milionów ton metrycznych (MMT) w roku gospodarczym (MY) 2022/23, podczas gdy produkcja jęczmienia szacuje się na 13,5 mln ton, co jest czwartym co do wielkości w historii. Wyniki dla pszenicy i jęczmienia były silnie wspierane przez niemal idealne warunki w Australii Zachodniej i Australii Południowej, ale zostało to częściowo zrównoważone przez nadmierne deszcze w większości regionów uprawy zbóż w Nowej Południowej Walii i Wiktorii we wrześniu i październiku 2022 r. Eksport pszenicy w Przewiduje się, że MY 2022/23 osiągnie rekordowe 28 MMT. W przypadku upraw letnich szacuje się, że produkcja sorgo w MY 2022/23 osiągnie 2,9 mln ton i, jeśli zostanie zrealizowana, byłaby trzecią co do wielkości w historii. Na prognozę produkcji ryżu poważnie wpłynęły ulewne deszcze przed sadzeniem, w wyniku czego obsadzona została tylko połowa obszaru w porównaniu z wcześniejszymi przewidywaniami.

Szcegółowy raport o wielkości produkcji znajduje się TUTAJ 


Kanada: Aktualizacja dotycząca zboża i paszy

W roku gospodarczym 2022/23 produkcja pszenicy wzrosła o ponad 50 procent w porównaniu z rokiem poprzednim do 33,8 miliona ton metrycznych dzięki zwiększonej powierzchni zasiewów i wyższym plonom dzięki poprawie wilgotności gleby. Prognozuje się, że eksport pszenicy będzie rósł z roku na rok dzięki większym dostawom krajowym i silnemu popytowi ze strony Chin, Japonii, Indonezji i Ameryki Południowej.

Szcegółowy raport o wielkości produkcji znajduje się TUTAJ 

info własna ppr.pl; oprac e-mk na podst. źródło: USDA


POWIĄZANE

Pan Norbert Kaczmarczyk (Solidarna Polska), poseł na Sejm RP IX kadencji, wystos...

ZZR KORONA apeluje o jak najszybsze wznowienie rozporządzenia do  programów dla ...

Na najbliższe dwa dni G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowego Województwa ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę