a_bio_expo_Ptak

Pszenica: Australia i Kanada z rekordami

30 stycznia 2023
Pszenica: Australia i Kanada z rekordami

Gwałtownie wzrasta produkcja ziaren na świecie. Trudna i bardzo niestabilna sytuacja na globalnych rynkach zbożowych, która została wywołana wojną w Ukrainie spowodowała bardzo szybki przyrost zasiewów w regionach państw wysokorozwiniętych. Australia notuje już trzeci rok rekordowe zbiory, a farmerzy z Kanady w samym tylko roku 2022/2023 zwiększyli swoją produkcję zbóż aż o 50%. Oznacza to, że rynek nie znosi "próżni". Ograniczenia w produkcji i transporcie i eksporcie wszelkich towarów z Ukrainy spowodowały, że powstała luka n światowych rynkach. Ubytek ten w zakrsie chociażby samych tylko zbóż, natychmiast "zasypują" ziarnem kraje zamożne, dla których nie ma żadnych ograniczeń finansowych na zwiększenie areałów.

Jaki to ma wpływ na ceny i sytuację polskich rolników, którzy nie mogą sprzedać ziarna po gtodziwej zapłacie?

Tak na pierwszy rzut oka nie powinno mieć wpływu, bo informacje o zwiększeniu prdukcji zbóż w tak odległych krajach jak Australia czy Kanada nie powinno też chwiać cenami ziarna w Polsce. A jednak tak nie jest, dlatego że nie są to wzrosty zasiewów "śladowe". Kanada i Australia posiadają olbrzymie, niewykorzystane grunty rolne, które obecnie są zagospodarowywane. Sytuacja taka spowodowała, że ceny na światowych giełdach zaczęły spadać i nic nie wskazuje na ich odbicie,tym bardziej, że sama Rosja ma obecnie ponad 17 milionów ton pszenicy w nadwyżce, która systematycznie zasila globalny rynek obrotu tym ziarnem. Analitycy przewidują, że ceny rosły nie będą, a raczej będziemy notowali stabilizację z opcją stopniowych obniżek cen transaktyjnych.

Australia jest nastawiona na trzeci z rzędu rekord zbiorów zbóż i silny eksport. Szacuje się, że produkcja pszenicy osiągnęła rekordowe 37 milionów ton metrycznych (MMT) w roku gospodarczym (MY) 2022/23, podczas gdy produkcja jęczmienia szacuje się na 13,5 mln ton, co jest czwartym co do wielkości w historii. Wyniki dla pszenicy i jęczmienia były silnie wspierane przez niemal idealne warunki w Australii Zachodniej i Australii Południowej, ale zostało to częściowo zrównoważone przez nadmierne deszcze w większości regionów uprawy zbóż w Nowej Południowej Walii i Wiktorii we wrześniu i październiku 2022 r. Eksport pszenicy w Przewiduje się, że MY 2022/23 osiągnie rekordowe 28 MMT. W przypadku upraw letnich szacuje się, że produkcja sorgo w MY 2022/23 osiągnie 2,9 mln ton i, jeśli zostanie zrealizowana, byłaby trzecią co do wielkości w historii. Na prognozę produkcji ryżu poważnie wpłynęły ulewne deszcze przed sadzeniem, w wyniku czego obsadzona została tylko połowa obszaru w porównaniu z wcześniejszymi przewidywaniami.

Szcegółowy raport o wielkości produkcji znajduje się TUTAJ 


Kanada: Aktualizacja dotycząca zboża i paszy

W roku gospodarczym 2022/23 produkcja pszenicy wzrosła o ponad 50 procent w porównaniu z rokiem poprzednim do 33,8 miliona ton metrycznych dzięki zwiększonej powierzchni zasiewów i wyższym plonom dzięki poprawie wilgotności gleby. Prognozuje się, że eksport pszenicy będzie rósł z roku na rok dzięki większym dostawom krajowym i silnemu popytowi ze strony Chin, Japonii, Indonezji i Ameryki Południowej.

Szcegółowy raport o wielkości produkcji znajduje się TUTAJ 

info własna ppr.pl; oprac e-mk na podst. źródło: USDA


POWIĄZANE

31 marca br. podczas prestiżowego Poznań Motor Show odbędzie się finał XII Ogóln...

Kukurydza niezmiennie jest jednym z najbardziej popularnych gatunków uprawnych w...

W 2022 roku GK Gobarto wypracowała blisko 120 mln zł zysku EBITDA (zysk operacyj...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę