aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ptasia grypa u największego producenta jaj w USA

18 grudnia 2023
Ptasia grypa u największego producenta jaj w USA

Wirus grypy ptaków został potwierdzony na fermie kur niosek należącej do największego producenta i dystrybutora jaj konsumpcyjnych w Stanach Zjednoczonych – donosi agencja Reuters. Firma Cal-Maine Foods tymczasowo wstrzymała produkcję w jednym ze swoich zakładów w Kansas, z powodu uzyskania u części utrzymywanych ptaków pozytywnego wyniku testu na obecność HPAI. Z dotychczasowych informacji przekazanych przez amerykańskiego producenta wynika, że choroba dotknęła blisko 684 000 kur, co stanowi około 1,6 proc. całego stada.

Cal-Maine Foods koncentruje się obecnie na zabezpieczeniu produkcji w innych swoich zakładach w celu zminimalizowania ryzyka zakłócenia dostaw jaj do swoich klientów. Poza realizacją dotychczas obowiązujących programów bioasekuracyjnych wdrażane są dodatkowe rygorystyczne procedury, aby nie dopuścić do kontaktu wirusa z innymi lokalizacjami firmy, które częściowo znajdują się w bliskiej odległości od wykrytego ogniska.

Od października tego roku rośnie liczba ognisk grypy ptaków w Stanach Zjednoczonych. Nie tak dawno, wirus został wykryty u innego dużego amerykańskiego producenta Michael Foods w Iowa i Ohio, u którego straty w pogłowiu wyniosły około 4,2 mln kur niosek, co stanowiło około 10 proc. ptaków utrzymywanych na fermach zarządzanych przez Michael Foods.

Amerykańscy analitycy prognozują, że utrzymująca się epizoocja grypy ptaków może doprowadzić do dalszego wzrostu cen hurtowych jaj. Już na początku grudnia obserwatorzy rynku w USA informowali o rozpoczęciu wzrostu cen jaj z uwagi na połączenie wysokiego popytu w sezonie świątecznym i coraz wyższych strat w pogłowiu kur niosek w stanach o najwyższej koncentracji produkcji.

oprac, e-red ppr.pl na podst źródło: KIPiP


POWIĄZANE

Komisarz Rolnictwa UE Janusz Wojciechowski przekazał, że na najbliższym i ostatn...

Do końca lipca br. rzemieślniczy Browar PINTA planuje uruchomić nową linię do pu...

Skuteczne ograniczenie ilości odpadów i zwiększenie recyklingu wymaga wcześniejs...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę