aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rada i Parlament UE zwalniają Ukrainę z ceł do 5 czerwca 2025 r.

22 marca 2024
Rada i Parlament UE zwalniają Ukrainę z ceł do 5 czerwca 2025 r.

Rada UE i Parlament osiągają porozumienie w sprawie przedłużenia autonomicznych środków handlowych UE dla Ukrainy.

 

Negocjatorzy Rady Unii Europejskiej i Parlamentu Europejskiego wstępnie uzgodnili przedłużenie zawieszenia ceł przywozowych i kontyngentów na ukraiński eksport do UE o kolejny rok, do 5 czerwca 2025 r.

Wcześniej, 13 marca, europosłowie zagłosowali za zmianą wniosku Komisji w sprawie Ukrainy, aby uwzględnić bardziej wrażliwe produkty i szerszą datę odniesienia dla obliczania średnich ilości.

Odnowienie autonomicznych środków handlowych pozwoli Ukrainie nadal generować własne dochody z przepływów handlowych z UE.

Jednocześnie UE postanowiła wzmocnić ochronę wrażliwych produktów rolnych poprzez wzmocnienie zabezpieczeń już zawartych w obowiązującym rozporządzeniu w sprawie środków tymczasowej liberalizacji handlu. Pozwoli to na uwzględnienie wszelkich negatywnych skutków dla rynku jednego lub większej liczby państw członkowskich, a nie tylko dla rynku UE jako całości, jak ma to miejsce obecnie.

Odnowienie to potwierdza niezachwiane wsparcie polityczne i gospodarcze UE dla Ukrainy po dwóch latach niczym niesprowokowanej i nieuzasadnionej agresji wojskowej Rosji. Jednocześnie UE postanowiła wzmocnić ochronę wrażliwych produktów rolnych poprzez wzmocnienie zabezpieczeń zawartych już w obowiązującym rozporządzeniu w sprawie środków tymczasowej liberalizacji handlu, aby uwzględnić wszelkie negatywne skutki dla rynku jednego lub kilku państw członkowskich, a nie tylko dla rynku UE jako całości. tak jak ma to miejsce obecnie. Dodano również nowe automatyczne zabezpieczenie dla niektórych produktów wrażliwych, takich jak drób, jaja, cukier, owies, kukurydza, kasze i miód.

Autonomiczne środki handlowe pozwolą Ukrainie nadal generować własne dochody z przepływów handlowych z UE, co jest ważne dla wsparcia jej gospodarki w bardzo trudnych okolicznościach. W połączeniu z szeroko zakrojonym wsparciem wojskowym, finansowym i humanitarnym UE pomoże to Ukrainie w długoterminowej odbudowie, a także w jej stopniowej integracji z rynkiem wewnętrznym UE.

Główne elementy rozporządzenia

Odnowione rozporządzenie będzie obowiązywać od 6 czerwca 2024 r. do 5 czerwca 2025 r. i dotyczy dalszego zawieszenia wszystkich zaległych ceł i kontyngentów na mocy tytułu IV układu o stowarzyszeniu między UE a Ukrainą ustanawiającego pogłębioną i kompleksową strefę wolnego handlu (DCFTA).

Rozporządzenie obejmie również dwa mechanizmy ochronne chroniące rynek UE:

  • wzmocnioną wersję istniejącego mechanizmu, który będzie miał zastosowanie na podstawie regularnego monitorowania, umożliwiając Komisji nakładanie wszelkich środków ochronnych, jeżeli spełnione są określone warunki
  • nowy, automatyczny mechanizm ochronny, który zobowiąże Komisję do ponownego wprowadzenia kontyngentów taryfowych, jeżeli przywóz drobiu, jaj, cukru, owsa, kukurydzy, kasz i miodu przekroczy średnią arytmetyczną ilości przywiezionych w latach 2022 i 2023.

Kluczowe elementy wstępnego porozumienia:

  • rozszerzenie zakresu automatycznego mechanizmu ochronnego na cztery dodatkowe produkty (owies, kukurydza, kasze i miód)
  • skrócenie czasu na aktywację automatycznego zabezpieczenia (z 21 do 14 dni)
  • zobowiązanie Komisji do wzmożonego monitorowania przywozu pszenicy i innych zbóż oraz wykorzystania narzędzi, którymi dysponuje, w przypadku zakłóceń na rynku

co dalej?

Teraz wstępne porozumienie muszą zatwierdzić Parlament Europejski i Rada.

Komisja Handlu Międzynarodowego Parlamentu Europejskiego i ambasadorowie państw UE (Coreper) zostaną poproszeni o potwierdzenie wyników negocjacji międzyinstytucjonalnych jeszcze dzisiaj.

Oczekuje się, że stanowisko Parlamentu w pierwszym czytaniu zostanie przyjęte na jednej z kwietniowych sesji plenarnych.

Następnie rozporządzenie ma zostać przyjęte przez Radę, podpisane przez przedstawicieli Rady i Parlamentu Europejskiego oraz opublikowane w Dzienniku Urzędowym, zanim wejdzie w życie 6 czerwca 2024 r

geneza

31 stycznia 2024 r. Komisja Europejska (komisarz ds. handlu Valdis Dombrovskis) zaproponowała przedłużenie o kolejny rok zawieszenia ceł i kontyngentów importowych na cały import z Ukrainy do UE.

21 lutego 2024 r. Komitet Stałych Przedstawicieli zatwierdził tekst wniosku Komisji bez żadnych zmian, tak aby osiągnąć porozumienie z Parlamentem Europejskim w pierwszym czytaniu.

Komisja Handlu Międzynarodowego Parlamentu Europejskiego głosowała nad wnioskiem na posiedzeniu 7 marca 2024 r. i zgodziła się zatwierdzić wniosek Komisji bez żadnych poprawek. 13 marca na sesji plenarnej PE przyjęto poprawki. Ponieważ stanowisko Parlamentu różniło się od stanowiska Rady, a Rada nie poparła poprawek, konieczna była runda negocjacji międzyinstytucjonalnych, aby osiągnąć porozumienie z Parlamentem Europejskim w pierwszym czytaniu.

Teraz wstępne porozumienie muszą zatwierdzić Parlament Europejski i Rada..

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Komisarz Rolnictwa UE Janusz Wojciechowski przekazał, że na najbliższym i ostatn...

Do końca lipca br. rzemieślniczy Browar PINTA planuje uruchomić nową linię do pu...

Skuteczne ograniczenie ilości odpadów i zwiększenie recyklingu wymaga wcześniejs...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę