Targi_china_210519-750

Rada Ministrów rolnictwa UE AGRIFISH w Luksemburgu

17 kwietnia 2019
Rada Ministrów rolnictwa UE AGRIFISH w Luksemburgu
MRiRW

Minister Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczył przedwczoraj w posiedzeniu Rady Ministrów rolnictwa UE. Głównym tematem obrad była dyskusja na temat tzw. zielonej architektury w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) w oparciu o przygotowane przez prezydencję pytania.

Minister Ardanowski powiedział, że dla Polski zrównoważony rozwój rolnictwa z uwzględnieniem  wymogów środowiskowych (ochrony gleby, wody, środowiska) jest ważny.

– Rolnictwo należy do sektora, które oddziałuje na środowisko, a jednocześnie jest od niego silnie uzależnione. Nie można jednak wymagać od rolników realizacji szerokiej listy  działań  bez zabezpieczenia budżetu na ich finansowanie. W propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej warunkowości brak jest równowagi pomiędzy ambicjami większego zaangażowania WPR na rzecz środowiska i klimatu, a finansowaniem  tej polityki – podkreślił polski minister.

Polska uważa, że rolnicy z mniejszych gospodarstw, prowadzący głównie ekstensywną produkcję,  powinni być wyłączeni z obowiązkowych wymogów dotyczących zielonej architektury. Będzie to jednocześnie przykładem uproszczenia, które jest ważnym elementem reformy WPR. Nowym elementem WPR jest propozycja eko-programów realizowanych w I filarze (warunek płatności bezpośrednich).
Minister Ardanowski w swoim wystąpienie podkreślił, że powinna być dobrowolność dla państw członkowskich – z jakich źródeł będą one finansowane: z rozwoju obszarów wiejskich czy z płatności.

Podczas posiedzenia ministrowie omówili obecną sytuację na rynkach rolnych. Komisarz Phil Hogan w sposób obiektywny przedstawił obecną sytuację na rynkach rolnych z uwzględnieniem trudności jakie występują w niektórych krajach - m.in. na rynkach: jabłek, cukru, drobiu, wołowiny.

Minister Ardanowski podkreślił, że sytuacja na rynkach  rolnych jest zmienna i trudno przewidywalna, więc należy te rynki monitorować by w porę podjąć niezbędne działania. Brak wody po przezimowaniu może po raz kolejny skutkować suszą.

– Największym wyzwaniem na najbliższy okres dla rolnictwa jest brexit bezumowny, jeśli do niego dojdzie – powiedział Ardanowski.

Minister przedstawił skutki bezumownego brexitu dla polskich sektorów, w tym drobiu, wołowiny i wieprzowiny. Zaapelował do KE o przygotowanie nadzwyczajnych instrumentów interwencji na rynkach rolnych, które będą najbardziej dotknięte nową sytuacją  handlową.

Na marginesie Rady, na wniosek Polski,  minister Ardanowski spotkał się z ministrem rolnictwa Francji Didierem Gullaume. Spotkanie odbywało się w przyjaznej atmosferze. Ministrowie omówili stanowiska wobec reformy WPR po 2020 r. Wskazali na wiele wspólnych elementów tej polityki, o które będą  w negocjacjach zabiegać m.in. odpowiednio duży budżet na WPR – nie mniejszy niż obecny dla UE-27 oraz jej wspólnotowy charakter.

Ministrowie ustalili, że będą działać w kierunku strategicznej współpracy Polski i Francji przedstawiając wspólne propozycje w zakresie WPR. Wyrazili nadzieję, że współpraca w ramach Trójkąta Weimarskiego będzie możliwa.

Minister Ardanowski odbył też spotkanie z ministrem  rolnictwa Finlandii Jari Leppa. Finlandia będzie przewodniczyć pracom Rady w drugiej połowie 2019 r. Ministrowie zaprezentowali bardzo zbliżone stanowiska wobec reformy WPR m.in. w zakresie budżetu, płatności powiązanych z produkcją, wymagań środowiskowych dla rolników.

Ponadto ministrowie rolnictwa Słowacji, Czech oraz Polski przedłożyli Radzie wspólną deklarację w sprawie dyrektywy dotyczącej odnawialnych źródeł energii po 2020 r. (RED II). Sygnatariusze podkreślają w niej, że wykorzystanie biopaliw z surowców rolnych po 2020 r. jest bardzo ważne nie tylko dla utrzymania stabilizacji produkcji rolnej, ale również poprawy bezpieczeństwa energetycznego oraz realizacji celów klimatycznych.

 

MRiRW


POWIĄZANE

W dniu 24 czerwca 2019 r. Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoj...

O eDWIN, czyli systemie wsparcia monitorowania agrofagów, stacjach meteo, działc...

Rolnicy, którzy zdecydują się posadzić na swoich gruntach las, mogą uzyskać na t...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę