aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rady w sprawie pracy dla obywateli Ukrainy

6 kwietnia 2022
Rady w sprawie pracy dla obywateli Ukrainy

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało ulotki zawierające rady dla obywateli Ukrainy zainteresowanych podjęciem zatrudnienia w Polsce:

Obywatel Ukrainy może rozpocząć pracę w Polsce bez posiadania zezwolenia na pracę. Pracodawca musi jedynie pamiętać, aby potwierdzić ten fakt w ciągu 14 dni na stronie internetowej praca.gov.pl.

W związku z napływem wielu obywateli Ukrainy do Polski mogą pojawić się osoby czy też firmy, które będą chciały wykorzystać trudne położenie oraz nieznajomość języka i polskich przepisów - na przykład wymagając nieistniejących opłat lub dokumentów. Należy pamiętać, że wszystkie usługi powiatowych urzędów pracy są bezpłatne.

Poszukując zatrudnienia w Polsce najlepiej korzystać ze sprawdzonych i wiarygodnych usług oraz ofert pracy. Dostęp do takich sprawdzonych ofert pracy zapewniają Powiatowe Urzędy Pracy (https://oferty.praca.gov.pl). Na smartfonie można zainstalować aplikację ePraca.

Cenne wskazówki jak poszukiwać pracodawcy za granicą i nie narażać się na niepotrzebne ryzyko można znaleźć na stronie sieci EURES. https://eures.praca.gov.pl/zal/2020-bezpieczne.pdf

Wykaz certyfikowanych polskich agencji zatrudnienia znajduje się na stronie internetowej: www.stor.praca.gov.pl w zakładce Rejestr Podmiotów Prowadzących Agencje Zatrudnienia. Dodatkowe informacje można uzyskać również telefonicznie w Wojewódzkich Urzędach Pracy. W przypadku podjęcia pracy za pośrednictwem agencji trzeba pamiętać o spisaniu z agencją zatrudnienia umowy, w której będą podane warunki pracy, płacy, należne świadczenia, itp.

Państwowa Inspekcja Pracy - zapewnia nieodpłatne porady prawne na temat przepisów regulujących legalność zatrudnienia oraz praw pracowników. Informacje dostępne są również w języku ukraińskim i rosyjskim. Więcej informacji można znaleźć pod adresem https://www.gov.pl/web/pipinieodplatne-porady-prawne oraz pod numerami telefonów:

22 111 35 88 - telefon rekomendowany dla cudzoziemców świadczących pracę na terenie województw: lubelskiego, lubuskiego, łódzkiego, mazowieckiego, wielkopolskiego, świętokrzyskiego;

89 333 17 41 - telefon rekomendowany dla cudzoziemców świadczących pracę na terenie województw: kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego;

22 111 35 29 - telefon rekomendowany dla cudzoziemców świadczących pracę na terenie województw: dolnośląskiego, podkarpackiego, opolskiego, małopolskiego i śląskiego.

Należy pamiętać, że pracodawca jest zobowiązany zawrzeć z pracownikiem pisemną umowę o pracę, określając w niej warunki pracy i płacy. Nakłanianie osoby do zatrudnienia bez umowy o pracę jest niezgodne z prawem polskim!

Nie należy zgadzać się na podjęcie pracy bez podpisania umowy na piśmie. Bez podpisanej umowy praca jest nielegalna a osoba zatrudniona bez umowy nie ma praw wynikających z legalnego zatrudnienia! Przed podpisaniem umowy o pracę należy zapoznać się z warunkami w niej zawartymi, można poprosić kogoś, aby wyjaśnił i pomógł dokładnie zrozumieć treść umowy! W przypadku niewłaściwego potraktowania należy zgłosić sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy.

Ofiarom jakiegokolwiek innego przestępstwa pomocy udziela policja.

Do pobrania:

ulotka po polsku

ulotka po ukraińsku

 

KRIR


POWIĄZANE

Polacy zadowoleni z transformacji energetycznej. Blisko co drugi badany potwierd...

Mazurska Manufaktura S.A., specjalizująca się w produkcji kraftowych alkoholi mo...

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) przypomina, że zbliża się termi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę