Targi_china_210519-750

Raport IIF: Inwestorzy wycofali ze wschodzących rynków 1,4 mld dol.

20 sierpnia 2018
Raport IIF: Inwestorzy wycofali ze wschodzących rynków 1,4 mld dol.

Międzynarodowy Instytut Finansów (IIF) poinformował w czwartek w specjalnym raporcie, że od 9 sierpnia inwestorzy wycofali ze wschodzących rynków 1,3 mld dol. zainwestowanych w aktywa i 100 mln dol. ulokowanych w obligacjach rządowych.

Wyprzedaż aktywów i papierów dłużnych na rynkach wschodzących przyśpieszyła w ubiegłym tygodniu ze względu na gwałtowny spadek kursu tureckiej liry oraz obawy związane z globalną wojną handlową wywołaną nałożeniem przez USA ceł na towary eksportowe z wielu krajów, w tym Chin.

Silny kurs dolara, rosnące koszty kredytów oraz energii również skłoniły inwestorów do szukania bezpieczniejszych lokat.

"Turbulencje wywołane między innymi wzrostem napięć między USA i Turcją w oczywisty sposób ograniczyły apetyt inwestorów na wschodzące gospodarki" - głosi raport IIF.

"Napięcia na rynku będą najbardziej dotkliwe dla krajów, które mają stosunkowo duże zapotrzebowanie na finansowanie zewnętrzne" - ostrzega IIF.

Najwięcej funduszy wycofano z Afryki Południowej - 600 mln dol. - i Chin - 500 mln dol. Z lekkim opóźnieniem, czyli na początku tygodnia, pieniądze inwestorów zaczęły odpływać również z Indii.

W środę główny ekonomista IIF Robin Brooks powiedział, że wartość tureckiej waluty jest obecnie niższa niż jej makroekonomiczna wycena fundamentalna, a zatem lira powinna się wzmocnić w ciągu roku do dwóch. Ostrzegł jednak, że pojawiło się ryzyko "zarazy", ponieważ kapitał odpływa również z innych państw zaliczanych przez inwestorów do kategorii rynków wschodzących, jak Argentyna, Egipt, Liban, Indonezja i Afryka Południowa. Zła ocena sytuacji gospodarczej kilku krajów z tej kategorii skłania często inwestorów do ucieczki ze wszystkich rynków wschodzących.

IIF (Institute of International Finance) to międzynarodowe stowarzyszenie instytucji finansowych liczące blisko 500 członków z 70 krajów. Należą do niego banki inwestycyjne i komercyjne, firmy ubezpieczeniowe i zarządzające aktywami. (PAP)

fit/ mc/


POWIĄZANE

700 tys. gospodarstw mlecznych, 12 tys. zakładów mleczarskich i 300 tys. pracown...

Minister do spraw Handlu, Przemysłu i Rozwoju Gospodarczego Republiki Południowe...

Spółka zależna Lactalis do Brasil ogłosiła zakończenie procesu przejmowania spół...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę