aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Raport – podsumowanie średnich cen dostaw energii w 2023 r.

12 stycznia 2024
Raport – podsumowanie średnich cen dostaw energii w 2023 r.

Średnia cena dostaw rynku dnia następnego energii elektrycznej w 2023 r. wyniosła dla całej opisywanej strefy 97,16 EUR/MWh, co w świetle mrocznych perspektyw z miesięcy poprzedzających ten okres dostaw należy poczytywać za bardzo pozytywny rezultat.

Polski rynek rozliczył się średnią wartością 117,04 EUR/MWh (ok. 20% powyżej średniej). W Europie kontynentalnej drożej wyceniana była energia spotowa we Włoszech i Grecji. Na polskim rynku dnia następnego najdroższy był pierwszy kwartał ze średnią 617 zł/MWh, najtańszy natomiast okazał się ostatni, ze średnią ok. 400 zł/MWh.

Rynek terminowy, reprezentowany przez kontrakty roczne na 2024 r. rozliczył się w całej strefie średnią z całego roku na poziomie 129,67 EUR/MWh i były to wyceny w dużej mierze oparte na fundamentach rynku i relacjach popytowo-podażowych (ścieżki cenowe gazu ziemnego, uprawnień do emisji i węgla kamiennego, rola OZE, koniunktura po stronie odbiorczej), a nie strachu i czarnych scenariuszach snutych w 2022 r.  Na Towarowej Giełdzie Energii kontrakt BASE_Y-24 zniżkował od pierwszej sesji 2 stycznia 2023 r. do ostatniego dnia notowań, z poziomu 1029 zł/MWh do 489 zł/MWh. Zmienność, choć potężna, pozostawała niższa niż w rekordowym 2022 r. Pewnym cieniem na aktywność uczestników hurtowego rynku energii kładzie się zniesienie obliga giełdowego. Duży wpływ na notowania produktów mających dostawę w minionym roku miały rozwiązania prawne ograniczające marże sektora wytwórczego.

Nie byłoby mowy o zniżce cen gdyby nie spadki cen surowców i produktów wchodzących w bezpośredni koszt jej wytworzenia. Kontrakt ICE API2 na 2024 (węgiel kamienny – Europa) potaniał w trakcie minionego roku o -44%, gaz ziemny ICE Endex TTF Cal-2024 o -43%, uprawnienia do emisji jedynie o -3%. Z punktu widzenia cenowego interesu odbiorców energii elektrycznej i paliwa gazowego istotne w przeciągu 2023 r. były czynniki skutkujące spadkami cen ww. paliw/produktów: dobre przepływy gazu z Norwegii i wysokie wolumeny dostaw LNG, łagodna zima i owocne pod kątem generacji OZE warunki pogodowe, relatywnie słaba koniunktura w europejskim przemyśle. Szybszego rytmu serca dostarczały natomiast: trwająca wojna na Ukrainie, strajki pracowników sektora LNG w Australii czy zbiegający się z rozpoczęciem czwartego kwartału 2023 r. atak Hamasu na Izrael.

W 2024 r. odbiorcy zarówno w Europie, jak i w Polsce mogą wchodzić w dozą ostrożnego optymizmu. Jest to jednak poczucie, które może zostać wystawione na próbę, biorąc pod uwagę, momentami bardzo trudne do przewidzenia, zdarzenia natury prawnej, pogodowej czy geopolitycznej.

Z wydarzeń wartych obserwacji jest zdolność wchłonięcia przez Krajowy System Elektroenergetyczny podaży energii elektrycznej ze źródeł pogodowozależnych (łączna moc instalacji wiatrowych na lądzie i fotowoltaiki na koniec października 2023 r. wyniosła ponad 25 GW). Oczywiście dotyczyć to będzie miesięcy od kwietnia do września. Z interesujących czynników na krajowym podwórku pozostanie kształtowanie polityki energetycznej przez nową koalicję rządzącą, dalszy rozwój rozwiązań zmierzających do podniesienia efektywności energetycznej oraz zgodności z coraz istotniejszymi politykami środowiskowymi i społecznymi i próbujące nadążyć za wyzwaniami bieżącymi rozwiązania prawne.

ceny energii elektrycznej

ceny energii elektrycznej

***

Autor raportu (udzielona zgoda na cytowanie)

Krzysztof Mazurski

Dyrektor Działu Portfolio Management | Head of Portfolio Management


oprac, e-red. ppr.pl


POWIĄZANE

Pomimo wielu prób torpedowania, dezinformacji i wrzucania do sieci fake newsów, ...

Na ukraińskich aukcjach sprzedaży przesyłek w transporterach zbożowych CTL wszys...

Unia Europejska zaostrzy kontrolę przestrzegania umów przez przewoźników eksport...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę