Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

Raport suszowy IUNG (11 kwietnia – 10 czerwca)

23 czerwca 2020
Raport suszowy IUNG (11 kwietnia – 10 czerwca)

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB w Puławach informuje, że w okresie raportowania od 11 kwietnia do 10 czerwca 2020 roku stwierdzono wystąpienie suszy.

Występujące niedobory wody powodują, że susza w dalszym ciągu notowana jest w uprawach zbóż jarych i ozimych, truskawek, krzewów owocowych i w mniejszym stopniu wśród drzew owocowych.

Średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -47 mm. W analizowanym okresie sześciodekadowym wartość KBW uległa zwiększeniu o 28 mm w stosunku do poprzedniego okresu (1 IV-31 V) oraz o 53 mm w stosunku do pierwszego okresu raportowania (21 III- 20 V).

Największy deficyt wody w okresie od 11 kwietnia do 10 czerwca wynosił od -160 do 179 mm notowano na obszarze Pobrzeża Szczecińskiego (Uznam, Wolin, Wybrzeże Trzebiatowskie, Równina Goleniowska), na Pojezierzu Poznańskim oraz na Wzniesieniach Zielonogórskich. Na tych terenach nastąpiło obniżenie KBW w stosunku do poprzedniego okresu od -10 do -20 mm. Duże niedobory wody od -120 do -160 mm wystąpiły w zachodniej części Pojezierza Pomorskiego oraz Wielkopolskiego. Na dużym obszarze kraju niedobór wody wynosił od -70 do -119 mm.

Natomiast najwyższe wartości KBW (najmniejsze niedobory wody) notowano na obszarach Pogórza Karpackiego, Beskidów Zachodnich, Niziny Podlaskiej oraz w południowej części Pojezierza Mazurskiego. Na tych trenach KBW wynosił od -50 do -119 mm.

Susza rolnicza występuje na terenie województw:

  • lubuskiego,
  • zachodniopomorskiego
  • wielkopolskie
  • kujawsko-pomorskiego
  • łódzkiego,
  • dolnośląskiego,
  • lubelskiego,
  • pomorskiego,
  • podlaskiego,
  • opolskiego

W drugim okresie raportowania, od 11 kwietnia do 10 czerwca 2020 roku, największe zagrożenie suszą rolniczą występowało wśród upraw zbóż jarych. Suszę w tych uprawach odnotowano w 419 gminach Polski (16,92% gmin kraju) ‒ o 177 gmin i 7,14 punktów procentowych mniej niż w poprzednim okresie raportowania. Na terenie Dolnego Śląska suszę w zbożach jarych stwierdzono na terenie 14 gmin, co stanowi 8,28% (gmin w województwie).

Suszę rolniczą odnotowano również w uprawach zbóż ozimych. Wystąpiła w 315 gminach Polski (12,72% gmin kraju) ‒ o 160 gmin i 2,14 punktów procentowych mniej niż w poprzednim okresie raportowania. Na Dolnym Śląsku susza w zbożach jarych stwierdzona została na terenie 9 gmin co stanowi 5,33 % (gmin w województwie).

Suszę stwierdzono także w uprawach truskawek. Odnotowano ją w 237 gminach Polski (9,57% gmin kraju), czyli o 156 gmin i 6,3 punktów procentowych mniej niż w poprzednim okresie raportowania. W województwie Dolnośląskim występowanie suszy stwierdzono na obszarze 5 gmin – 2,96 % gmin w województwie.

Susza została odnotowana także w uprawach krzewów owocowych. Stwierdzona na terenie 195 gmin w Polsce (7,87% gmin kraju) tj. o 9 gmin i 0,37 punktów procentowych mniej niż w poprzednim okresie raportowania. Na terenie Dolnego Śląska suszę w uprawach drzew owocowych odnotowano na 4 gminach co stanowi 2,37 % (gmin w województwie).

Suszę na terenie upraw drzew owocowych odnotowano w dwóch gminach kraju (0,08% gmin w Polsce). Na terenie Dolnego śląska nie została stwierdzona susza w obrębie drzew owocowych.

 

 

 

 

dodr.pl


POWIĄZANE

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 3 sierpnia 2020 r. do Ministra Roln...

Jak donosi serwis ouest-france, po dziesięcioleciach protestów części konsumentó...

Minister Jan Krzysztof Ardanowski spotkał się w środę z przedstawicielami organi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę