Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

Raport suszowy IUNG (21 kwietnia-20 czerwca)

29 czerwca 2020
Raport suszowy IUNG (21 kwietnia-20 czerwca)

IUNG-PIB opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2 477 gmin), Określił także aktualny stan zagrożenia suszą rolniczą w tych gminach w oparciu o kategorie gleby. Na Dolnym Śląsku susza została odnotowana tylko w zbożach jarych, na terenie 3 gmin (1,78% gmin w województwie).

W czwartym okresie raportowania ‒ od 21 kwietnia do 20 czerwca 2020 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) była ujemna ‒ wynosiła 1 mm. W analizowanym okresie wartość KBW uległa zwiększeniu o 46 mm w stosunku do poprzedniego okresu (11 IV-10 VI). Natomiast w stosunku do pierwszego okresu raportowania (21 III ‒ 20 V) nastąpił wzrost KBW o 99 mm.

Największy deficyt wody w okresie od 21 kwietnia do 20 czerwca wynoszący od -160 do 179 mm notowano na obszarze Pobrzeża Szczecińskiego (Uznam, Wolin, Wybrzeże Trzebiatowskie, Równina Goleniowska), na Pojezierzu Poznańskim oraz na Wzniesieniach Zielonogórskich. Duże niedobory wody od -120 do -160 mm nadal wystąpiły w zachodniej części Pojezierza Pomorskiego oraz Wielkopolskiego. Na dużym obszarze kraju niedobór wody wynosił od -60 do -119 mm.

Natomiast najwyższe wartości KBW (najmniejsze niedobory wody) notowano na obszarach Pogórza Karpackiego, Beskidów Zachodnich, Niziny Podlaskiej oraz w południowej części Pojezierza Mazurskiego. Na tych trenach KBW wynosił od -50 do -119 mm.

Susza rolnicza występuje na terenie województw:

  • lubuskiego,
  • zachodniopomorskiego
  • wielkopolskie
  • dolnośląskiego,
  • pomorskiego,
  • podlaskiego.

W czwartym okresie raportowania największe zagrożenie suszą rolniczą występowało wśród upraw zbóż jarych. Suszę w tych uprawach odnotowano w 233 gminach Polski (9,41% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło obniżenie o 316 gmin z wystąpieniem suszy (o 7,51 punktu procentowego mniej niż w poprzednim okresie raportowania). Na Dolnym Śląsku susza w zbożach jarych została odnotowana na terenie 3 gmin (1,78% gmin w województwie).

Suszę rolniczą odnotowano również w uprawach zbóż ozimych. Wystąpiła w 146 gminach Polski (5,89% gmin kraju) W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło obniżenie o 176 gmin z wystąpieniem suszy, tj. o 6,83 punktu procentowego mniej niż w poprzednim okresie raportowania. Na terenie Dolnego Śląska nie stwierdzono suszy w uprawach zbóż ozimych.

Susza została odnotowana także w uprawach krzewów owocowych. Stwierdzona na terenie 120 gmin w Polsce (4,84% gmin kraju) W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło obniżenie o 151 gmin z wystąpieniem suszy, czyli o 3,03 punktu procentowego mniej niż w poprzednim okresie raportowania. W uprawach krzewów owocowych występujących na obszarach Dolnego Śląska nie stwierdzono w badanym okresie występowania suszy.

Suszę stwierdzono także w uprawach truskawek. Odnotowano ją w 79 gminach Polski (3,19% gmin kraju) W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło zmniejszenie liczby gmin z wystąpieniem suszy o 119, o 6,38 punktu procentowego mniej niż w poprzednim okresie raportowania. W województwie dolnośląskim nie stwierdzono w raportowanym okresie wystąpienia suszy w uprawach truskawek.

W tym okresie odnotowano wystąpienie suszy rolniczej także w uprawach rzepaki i rzepiku. Odnotowano ją w 63 gminach Polski (2,54% gmin kraju), o 2,22 punktu procentowego więcej niż w poprzednim okresie raportowania. W przypadku Dolnego Śląska nie została odnotowana susza w rzepaku i rzepiku.

Susza rolnicza została odnotowana także w uprawach roślin strączkowych. Odnotowano ją w tych uprawach w 30 gminach Polski (1,21% gmin kraju). Wystąpiła w 3 województwach na powierzchni 0,08% gruntów ornych. Suszę w roślinach strączkowych stwierdzono w województwach ‒ zachodniopomorskim, lubuskim oraz wielkopolskim.

Susza rolnicza została odnotowana także w uprawach kukurydzy na ziarno. Odnotowano ją w tych uprawach w 9 gminach Polski (0,36% gmin kraju). Wystąpiła na powierzchni 0,01% gruntów ornych. Stwierdzona została w województwie zachodniopomorskim.

Susza rolnicza została odnotowana także w uprawach kukurydzy na kiszonkę. Odnotowano ją w 9 gminach Polski (0,36% gmin kraju) na powierzchni 0,01% gruntów ornych. Susza w uprawach kukurydzy na kiszonkę została stwierdzona w województwie zachodniopomorskim.

 

 

dodr.pl


POWIĄZANE

Polski Bon Turystyczny jest formą wsparcia dla polskich rodzin oraz branży turys...

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Polskie Koleje Państwowe S.A. oraz Bydgoski ...

Według długoterminowych prognoz Federacji Przemysłu stanu São Paulo, Brazylia ma...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę