aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

RAZEM DLA PSZCZÓŁ! LICYTACJA MIODÓW NA RZECZ BANKU PSZCZELEGO

9 października 2020
RAZEM DLA PSZCZÓŁ! LICYTACJA MIODÓW NA RZECZ BANKU PSZCZELEGO

Jednoczą siły, by po prostu pomagać. Startuje licytacja wybornych produktów pszczelich – inicjatywa pszczelarzy, uczestników Rzeszowskiego Miodobrania, które odbyło się w Galerii Rzeszów. Dochód z licytacji przeznaczony jest na budowę uli dla pszczół, które w połowie przyszłego roku, za sprawą Banku Pszczelego, trafią do pszczelarzy potrzebujących wsparcia w odbudowie zniszczonych lub wytrutych pasiek.

 

W Rzeszowie spotkali się po raz pierwszy, przebywając niejednokrotnie setki kilometrów. Można by powiedzieć: zupełnie obcy dla siebie ludzie, skupieni na prowadzonych przez siebie pasiekach pasjonaci, ale przede wszystkim konkurenci. Uczestnicy Rzeszowskiego Miodobrania, które odbyło się 25 i 26 września w Galerii Rzeszów, udowodnili jednak, że można też inaczej. Jak mówią, to początek współpracy opartej na wspólnych wartościach i potrzebie pomagania sobie nawzajem.

 

Z potrzeby serca powstała idea licytacji produktów pszczelich, zaproponowana przez uczestników Rzeszowskiego Miodobrania. Każdy z nich przekazał fantastyczne produkty, które razem stanowią niezwykle różnorodną kompozycję smaków i aromatów. Zestaw, który trafia na licytację składa się z 15 produktów, których wartość to niemal 500 zł. Są w nim między innymi Cymes Dereniowy, wyborne i doceniane wino miodowe, kilka gatunków miodu, w tym pierwszy słoik Miodu Rzeszowskiego z Pasieki w Sercu Miasta, a także kremy na pszczołach i propolisie. Cena wywoławcza zestawu to 300 zł. Licytować można za pośrednictwem serwisu Allegro: https://allegro.pl/oferta/9778895204 Licytacja trwa do 16 października.

 

Pełna zawartość zestawu podana jest na końcu informacji.

 

„Praca jednej pszczoły jest ważna, jednak siła całej pszczelej społeczności to współpraca tysięcy pszczół z wielu następujących po sobie pokoleń. Doskonale ilustruje to fakt, że tylko na jedną łyżeczkę miodu pracuje po jednej pszczole w każdym z 12 następujących po sobie pokoleń. Pszczelarstwo jest taką właśnie rodziną pszczelą. Każdy z nas na swój sposób daje z siebie wszystko. Jednak współdziałając, pomagając sobie nawzajem, służąc doświadczeniem i wiedzą, czy po prostu dobrym słowem możemy realizować coraz ambitniejsze cele dla dobra pszczół i nas wszystkich. Te wartości wpisane w zawód pszczelarza w połączeniu z ideami Banku Pszczelego sprawiły, że dziś czujemy się jak rodzina, w której jest wiele miejsca dla innych, którzy czują tak jak my.” – mówi ks. Tomasz Gałuszka, Pogórzańska Pasieka Rodziny Gałuszka.

 

W akcji udział biorą: Antoni Marcinek (Piwnice Antoniego, Wola Lubecka), Dorota i Bartłomiej Pękała (Pasieka Św. Ambrożego, Wola), Tomasz Gałuszka (Pogórzańska Pasieka Rodziny Gałuszka, Sieklówka), Magdalena i Krzysztof Kozerscy (Miodowa Manufaktura, Warszawa), Piotr Stępień (Pasieka Rodzinna Stępień, Bidziny), Remigiusz Rybienik (Ryś Podkarpacki, Przemyśl), Roman Widz (Gospodarstwo Pasieczne Trzmielik, Wierzchowiska Pierwsze), Rafał i Maciej Szela (#TAKdlaPszczół, Rzeszów).

 

„Ważne jest, by być razem, wspierać się, rozmawiać i dbać o pszczoły, które są tak istotne dla każdego z nas. Byliśmy na różnych wydarzeniach, jednak tutaj, na Rzeszowskim Miodobraniu mogliśmy się poczuć jak wspólnota. Rzeszowskie Miodobranie zjednoczyło nas, mimo że wcześniej się nie znaliśmy. Nawiązaliśmy nowe znajomości, współprace. Mogliśmy rozmawiać i wymieniać się doświadczeniem. Wyjątkowa atmosfera i ludzie natchnęła nas i zachęca do dalszych działań. Handel i konkurencja odeszły na dalszy plan. Dostrzegamy ogromny potencjał tego wydarzenia, i całego programu #TAKdlaPszczół.” – mówi Piotr Stępień, Pasieka Rodzinna Stępień.

 

„Jako pszczelarze działamy już kilkanaście lat. Jednak dopiero teraz dane nam było spotkać osoby z zupełnie nowym, można powiedzieć "odświeżonym" podejściem. Inicjatywa #TAKdlaPszczół wraz z utworzeniem Banku Pszczelego wnosi do pszczelarstwa dużo dobrego – dla pszczelarzy i ich pasiek oraz środowiska naturalnego, z którego wszyscy czerpiemy. To co nas osobiście urzekło, to fakt, że w tym całym działaniu najważniejsze jest to, by jednoczyć, a nie dzielić.” – mówi Dorota Pękała, Pasieka Św. Ambrożego.

 

Rzeszowskie Miodobranie – stały punkt na kulinarnym szlaku

 

Rzeszowskie Miodobranie było bez wątpienia pozytywnym zaskoczeniem zarówno dla odwiedzających, jak i samych uczestników – pszczelarzy prezentujących swoje produkty. Nie były to jednak ani zwyczajne targi pszczelarskie, ani też typowe spotkanie pszczelarskie. Było naturalnie, rodzinnie i po prostu przyjaźnie. Każdy mógł czuć się jak u siebie, bez względu na to czy jest pszczelarzem, czy też nie. Niewątpliwym sukcesem Rzeszowskiego Miodobrania jest przede wszystkim wyjątkowa atmosfera. Wydarzenie stało się miejscem spotkań i dyskusji w duchu poszanowania siebie nawzajem. Dlatego też ma szansę na stałe zagościć na kulinarnym, zielonym szlaku.

 

Podczas dwóch dni wydarzenia mogliśmy się wiele dowiedzieć o życiu pszczół i poznać ich zwyczaje, które przybliżyli w wywiadach zaproszeni goście. Była to okazja, by niemal dotknąć pszczelarskiego fachu podczas wspólnego pozyskiwania i wirowania miodu z Pasieki w Sercu Miasta, i rozkoszować się jego smakiem i aromatem podczas degustacji.

 

„Pomijając już to, iż mogliśmy zaprezentować nasze produkty Rzeszowianom, to olbrzymią wartością dla nas uczestników, było wzajemne poznanie się. Wymiana doświadczeń, spostrzeżeń, uwag, a także poznanie innych warsztatów pracy. Bo trzeba powiedzieć że chociaż Pszczelarstwo jest jedno, to sposobów Pszczelarzenia jest wiele. I dlatego gratuluję takiego pomysłu.” – Antoni Marcinek, Piwnice Antoniego.

 

Rzeszowskie Miodobranie zostało zorganizowane przez braci Rafała i Macieja Szela, autorów programu #TAKdlaPszczół, Galerię Rzeszów i Miasto Rzeszów. To kolejne z działań realizowanych wspólnie przez Partnerów towarzyszących otwartej na dachu Galerii Rzeszów Pasiece w Sercu Miasta.

 

Bank Pszczeli na pomoc pszczelarzom w sytuacjach kryzysowych

Bank Pszczeli powstał niespełna dwa lata temu, by zupełnie bezinteresownie pomagać pszczelarzom dotkniętym wytruciem lub zniszczeniem pasiek przez osoby trzecie. Jak informują bracia Rafał i Maciej Szela założony dwuletni okres przygotowań do uruchomienia pomocy materialnej właśnie dobiega końca. W tym czasie zakupione i podarowane na rzecz Banku rodziny pszczele były intensywnie namnażane, by stworzyć fundusz pszczół zawsze gotowych, by pomagać innym.

 

Bank Pszczeli przekazywał będzie poszkodowanym pakiety startowe pszczół odpowiadające do 20% utraconych przez wytrucie lub zniszczenie rodzin pszczelich. Celem Banku jest przekazywanie około 100 rodzin pszczelich (odkładów) rocznie, wraz z ulami odkładowymi, pokryciem kosztów transportu w dowolne miejsce kraju i opłaceniem podatku VAT od darowizny. To ogromne wyzwanie, którego wartość rocznie szacowana jest na 65 tys. złotych.

 

Bank Pszczeli to pierwsza tego typu instytucja na świecie. Swoje pasieki posiada w kilku podrzeszowskich lokalizacjach. Siedziba Banku Pszczelego mieści się natomiast w Rzeszowie i został objęty patronatem i merytorycznym wsparciem Miasta Rzeszów.

 

„Pszczelarz, któremu wytruto lub zniszczono pasiekę do tej pory mógł liczyć wyłącznie na siebie i swoich bliskich. Wsparcie oferowane przez Bank Pszczeli jest bardzo istotne i warte uwagi. Sami w tym roku przeżyliśmy podtrucie naszej pasieki, co było ogromnym wyzwaniem, a co dopiero utrata całej pasieki. Gdyby to było całkowite wytrucie z pewnością odbudowa byłaby jeszcze trudniejsza, a osiągnięcie obecnych rozmiarów byłoby wręcz niemożliwe. Mając to doświadczenie, wiemy że sami chcielibyśmy skorzystać z takiego wsparcia, gdyby zaistniała taka potrzeba. Zawsze pomagamy z potrzeby serca, tak jest i tym razem. Chcemy, by zajmowali się tym ludzie, którzy wiedzą jak to zrobić i dbają o najwyższą jakość, a takimi osobami są Rafał i Maciej Szela.” – mówi Piotr Stępień, Pasieka Rodzinna Stępień.

 

„Bank Pszczeli to precedens na skalę międzynarodową, a przez to także ogromne wyzwanie, wymagające ogromnego zaangażowania, pracy i środków. To jednoznacznie pozytywna, rozwojowa i potrzebna nie tylko pszczelarzom inicjatywa. Wyraz odpowiedzialności, nas ludzi, za środowisko naturalne w którym żyjemy. To także idea i wartości, z którymi utożsamiać się możemy wszyscy, bez względu na to, czy jesteśmy pszczelarzami, czy też nie.” – mówi ks. Tomasz Gałuszka.

 

Zestaw licytowanych produktów zawiera:

1x Miód gryczany 1250 g – Pogórzańska Pasieka Rodziny Gałuszka

1x Wino białe półwytrawne Perła Kokocza XIX 12,5% alk. obj. 750 ml – Piwnice Antoniego

1x Miód wielokwiatowo-spadziowy 1200 g i świeczka z wosku naturalnego – Gospodarstwo Pasieczne Trzmielik

3x Miody kremowane: z pokrzywą, truskawką, jabłkiem i cynamonem po 230 g – Pasieka Rodzinna Stępień

1x Cymes dereniowy Ziemi Przemyskiej 190 g – Ryś Podkarpacki

1x Miód wielokwiatowy 1150 g – Pasieka Św. Ambrożego

1x Krem propolisowy 50 ml, 1x Krem na pszczołach 50 ml oraz kubek – Miodowa Manufaktura

1x Miód Rzeszowski z Serca Miasta 730 g – pierwszy słoik, 1x Miód Nawłociowy 730 g oraz 1x Pszczela Słodycz 730 g - #TAKdlaPszczół

 

TAK dla Pszczół


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę