aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rdza liści kawy uderza w meksykańskich producentów

23 czerwca 2023
Rdza liści kawy uderza w meksykańskich producentów

Produkcja meksykańska powoli odradza się z rdzy liści kawy. W 2012 r. rdza liści kawy zaczęła rozprzestrzeniać się w Meksyku i Ameryce Środkowej. Chociaż występują w regionie od lat 80. XX wieku, zwiększone opady w połączeniu z pochmurną pogodą i niższymi temperaturami po zbiorach 2012/13, aby stworzyć idealne środowisko do jego rozprzestrzeniania się. Choroba atakuje spodnią stronę liścia, powodując jego żółknięcie i przedwczesne opadanie, zmniejszając fotosyntezę pojemność i wydajność.

Ciężka infekcja może pozbawić liście liści i spowodować śmiertelność drzew.

Po stwierdzeniu ponownego pojawienia się choroby w Chiapas w Meksyku Sekretariat ds. Rolnictwa (SAGARPA) poinstruował Narodową Służbę Zdrowia, Bezpieczeństwa Żywności i Jakości Żywności (SENASICA) oraz Meksykańskie Stowarzyszenie Kawy (AMECAFE) w celu ustanowienia strategii pomagających zapobiegać rozprzestrzenianiu się rdzy liści kawy. Jakiś

Program awaryjny został ustanowiony w celu rozwiązania problemu, który obejmował kampanię pobierania próbek w celu określenia dotkniętych obszarów, program finansowy w celu zapewnienia łatwiejszego dostępu do kosztownych fungicydów oraz szkolenia i wydarzenia informacyjne w celu poinformowania hodowców.
Głównymi stanami produkującymi kawę w Meksyku są Chiapas (40 procent) i Veracruz (25 procent). Po szeroko zakrojonych testach na początku wybuchu epidemii SAGARPA potwierdziła, że choroba była obecna na 30 procentach obszaru upraw w Chiapas i 10 procentach w Veracruz.

Według Państwowego Zakładu SENASICA

Urzędnicy ds. zdrowia, brak odpowiedniego zarządzania przycinaniem i odnawianiem drzew w Chiapas, zwiększył rozprzestrzenianie się grzyba, ponieważ większość kawowców w regionie rośnie w cieniu pod baldachimem wyższych drzew przez rolników stosujących minimalne nakłady.

Do zbiorów 2013/14 rdza liści kawy nadal rozprzestrzeniała się na ponad 50 procent meksykańskiego obszaru kawowego pomimo wysiłków łagodzących, powodując spadek produkcji z 700 000 worków do 4,0 milionów. W miarę rozwoju kryzysu rząd współpracował z kilkoma organizacjami pozarządowymi w celu wdrożenia programów, w tym tworzenia szkółek w celu zaopatrywania producentów w rośliny odporne na choroby, funduszy na pomoc hodowcom w pokryciu kosztów fungicydów oraz dodatkowego personelu technicznego zapewniającego wsparcie i szkolenia do hodowców.

Do zbiorów 2017/18 ponad 15 procent obszaru zebranego w Chiapas i 35 procent w Veracruz zostało ponownie obsadzonych odmianami odpornymi na rdzę. Produkcja osiągnęła najniższy poziom na poziomie 2,3 miliona worków w sezonie 2015/16, w dużej mierze z powodu odnowionych drzew, które nie dawały plonów, co zwykle trwa od 4 do 5 lat.

Od tego czasu produkcja wzrosła i przewiduje się, że w sezonie 2023/24 wyniesie łącznie 4,1 miliona worków, ale pozostaje o 12 procent poniżej poziomu sprzed rdzy. Producenci zgłaszają większą znajomość zarządzania i zapobieganie, ale także warunki uprawy sprzyjały ograniczeniu rozprzestrzeniania się choroby.

Światowy przegląd kawy 2023/24

Prognozuje się, że światowa produkcja kawy na sezon 2023/24 będzie o 4,3 miliona worków (60 kilogramów) wyższa niż w roku poprzednim do 174,3 miliona. Oczekuje się, że wyższa produkcja w Brazylii i Wietnamie z nawiązką zrekompensuje zmniejszoną produkcję w Indonezji. Oczekuje się, że wraz z dodatkowymi dostawami globalny eksport wzrośnie o 5,8 miliona toreb do rekordowych 122,2 milionów, głównie dzięki silnym dostawom z Brazylii. Przy prognozie globalnej konsumpcji na rekordowym poziomie 170,2 miliona worków, oczekuje się, że końcowe zapasy pozostaną na niskim poziomie 31,8 miliona worków.

oprac. e-mk, ppr.pl źródło: FAS


POWIĄZANE

Wybór odpowiednich krzeseł do ogrodu jest niezwykle istotny dla każdego, kto pra...

JA Solar to wiodący światowy producent zajmujący się produkcją paneli fotowoltai...

Ze względu na utrzymującą się suszę optymalne rozwiązanie do ochrony herbicydowe...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę