aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rejestracja cieląt po 21 miesiącu życia i szczepienia na IBR i BVD

27 marca 2023
Rejestracja cieląt po 21 miesiącu życia i szczepienia na IBR i BVD

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych żwrócił się do resortu rolnictwa o stworzenie szczepień na IBR i BVD oraz o wprowadzenie zmian w przepisach dotyczących rejestracji cieląt od jałówek wycielonych po 21 miesiącu życia.

Samorząd rolniczy w swoim wniosku stwierdza, że obecny postęp genetyczny i hodowlany umożliwia uzyskanie jałówek o odpowiedniej budowie i dojrzałości do krycia już w wieku 13-14 miesiąca życia. Zgodnie z najnowszymi globalnymi normami, jest to najlepszy wiek, aby dokonać pierwszego zacielenia jałówki, co pozwoli na osiągnięcie lepszych parametrów zdrowotnych i produkcyjnych w przyszłości. Takie działanie pozwala również na obniżenie kosztów utrzymania zwierząt, ponieważ wydłużeniu ulega okres produkcyjny danej sztuki. Hodowcy, mając świadomość korzyści wynikających z właściwego terminu krycia oraz korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia, potrafią ocenić, czy jałówka jest gotowa do zacielenia.

Jednakże, problem pojawia się podczas zgłoszenia urodzenia cieląt pochodzących od jałówek wycielonych przed 24 miesiącem życia, ponieważ obecne przepisy nie uwzględniają takich przypadków. Pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wymagają od rolników złożenia wyjaśnień dotyczących takiego zdarzenia, co wymaga dodatkowych działań zarówno ze strony hodowcy, jak i Agencji.

Wprowadzenie możliwości rejestracji cieląt od jałówek wycielonych po 21 miesiącu życia pozwoliłoby dostosować obecnie obowiązujące przepisy do aktualnego poziomu rozwoju genetyki oraz zlikwidowałoby problemy z tym związanymi. Takie zmiany pozwoliłyby na łatwiejsze prowadzenie rejestracji cieląt oraz uniknięcie niepotrzebnych działań administracyjnych.

Ponadto, w swym drugim z tego dnia wniosku, kierowanym do resortu rolnictwa podnosi, że w obecnych warunkach produkcji zwierzęcej, szczepienie na w/w choroby stanowi ogromny koszt i znaczne obciążenie finansowe dla gospodarstw rolnych. Jednocześnie brak szczepień powoduje zakłócenia cyklu produkcyjnego i powoduje straty, co niewątpliwie wpływa na efektywność gospodarstw.

Profilaktyka wirusowej biegunki bydła oraz choroby błon śluzowych jest niezwykle ważna i kosztowna. Są to choroby, które niosą ze sobą szereg zagrożeń, w tym spadek mleczności, masy ciała, antybiotykoterapię, gorączkę, a także konieczność brakowania sztuk dorosłych i wysoka śmiertelność cieląt. Dlatego też zwalczanie chorób musi być częścią planu systematycznej kontroli stada sporządzonego wraz z lekarzem weterynarii, na podstawie monitoringu mleka i próbek krwi.

Jednocześnie chcielibyśmy zaznaczyć, że zwalczanie chorób wirusowych takich jak BVD i IBR jest kluczowe dla utrzymania stabilnej ekonomiki produkcji bydła. Dobrowolność zwalczania tych chorób będzie prowadzić do niskiej skuteczności, a stres zwierząt ma niekorzystny wpływ na możliwość reaktywacji wirusa i jego wydalanie, zwiększając ryzyko zakażeń w stadzie. Zakażone bydło po wyzdrowieniu może rozwinąć pod wpływem stresu bezobjawowe zakażenie utajone.

Dlatego też, wnioskuje się o podjęcie działań zmierzających do stworzenia programu szczepień na BVD/MD i IBR/IPV finansowanego w całości przez Skarb Państwa.


POWIĄZANE

Rada Europy formalnie przyjęła  pierwsze tego rodzaju rozporządzenie w sprawie o...

Trzy belgijskie organizacje rolnicze – Boerenbond, ABS i FWA – osiągnęły porozum...

Rada Europy przyjęła  zmianę rozporządzenia w sprawie Wspólnego Przedsięwzięcia ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę