informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Rekompensata za zaprzestanie chowu świń ze względu na ASF

23 lutego 2018
Rekompensata za zaprzestanie chowu świń ze względu na ASF

Rolnicy, którym powiatowy lekarz weterynarii nakazał zaprzestanie chowu świń z powodu nieprzestrzegania zasad bioasekuracji, będą mogli dostać rekompensatę - przewiduje projekt rozporządzenia Rady Ministrów, który trafił do konsultacji społecznych.

Chodzi o projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Projektowane przepisy określają, że pomoc należy się rolnikowi w sytuacji, gdy powiatowy lekarz weterynarii nakazał zabicie lub ubój świń i zakazał utrzymywania świń w gospodarstwie, ponieważ nie zostały spełnione zasady bioasekuracji.

Jest to forma wyrównania utraconych dochodów i ma być udzielana na wniosek producenta rolnego. Według projektowanych przepisów, "kwota pomocy stanowi iloczyn średniej rocznej liczby świń utrzymywanych w gospodarstwie w 2017 r., jednak nie więcej niż 50 sztuk dla jednego producenta świń i kwoty 0,36 zł oraz liczby dni w danym roku kalendarzowym obowiązywania zakazu utrzymywania świń".

Rolnik, który wcześniej otrzymał pomoc przeznaczoną dla producentów mleka i innych sektorów (pakiet Hogana) lub inną pomoc dla producentów świń, takiego wsparcia nie dostanie.

Pomoc ma być udzielana do wysokości środków przewidzianych w planie finansowym ARiMR. W latach 2018-2020 ma to być 372 mln zł rocznie dla 700 tys. gospodarstw rolnych, w tym dla 40,8 tys. producentów świń.

W projektowanym rozporządzeniu przewidziano też, że właściciele gospodarstw hodujących świnie będą mogli ubiegać się o refundację 50 proc. kosztów zakupu materiałów ochronno-dezynfekcyjnych.

Kolejną sprawą jest obniżenie oprocentowania kredytów na wznowienie produkcji rolnej i odtworzenie środków trwałych dla kredytobiorcy do 0,5 proc. w skali roku. Takie oprocentowanie będzie przeznaczone tylko dla rolników, którzy ubezpieczyli przynajmniej połowę powierzchni upraw rolnych i co najmniej 50 proc. liczby zwierząt gospodarskich.

Projektowane przepisy przewidują uruchomienia preferencyjnych kredytów na zakup rzeczowych środków produkcji rolnej. Będą ona dostępne w formule de minimis, a ich oprocentowanie wyniesie 2 proc. w skali roku. Jednak taki kredyt będzie mógł uzyskać rolnik, który udokumentuje sprzedaż produktów rolnych na kwotę nie mniejszą niż 10 tys. zł.

Konsultacje społeczne potrwają do 27 lutego.

 

Anna Wysoczańska, Bożena Dymkowska (PAP)


POWIĄZANE

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza właścicieli gospodarstw rolny...

W dniach 14-16 maja 2019 r. polskie firmy branży mleczarskiej po raz kolejny wez...

W nawiązaniu do konferencji pn. "Gospodarowanie nawozami a ochrona wód" >>>, któ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę