CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Rekordowe ceny na importowane warzywa

1 lutego 2017
Rekordowe ceny na importowane warzywa

Ostry atak zimy w Hiszpanii i Włoszech spowodował spore straty u producentów w tych krajach. Skutek dla polskiego importu taki, że zmniejszyła się podaż importowanych warzyw i ceny rekordowo wzrosły. Ceny są od 50% do ponad 200% wyższe porównując  dane z III dekady stycznia 2017 z analogicznym okresem roku minionego.

Z danych Rynku Hurtowego Bronisze wynika, że prawie o 230% zdrożała sałata lodowa, średnia cena to 9,30 zł/szt, średnia cena szpinaku importowanego to 9,50 (w trzeciej dekadzie stycznia), jednak obecnie cena za kilogram tego warzywa w ofercie Rynku Hurtowego Bronisze dochodzi nawet do 22 zł/kg, co oznacza przeszło dwukrotny wzrost porównując do ceny maksymalnej w 2016 r. Importowana, kolorowa papryka, w III dekadzie stycznia, kosztowała średnio (oferta hurtowa) 11,00 czyli o 60% więcej w porównaniu ze średnią z 2016 roku.

Importowane pomidory, za które rok temu odbiorcy płacili średnio 5,55 zł za kilogram, teraz płacą 11 zł/kg, a za odmiany w typie malinowym nawet 17 zł/kg, co oznacza dwukrotny wzrost ceny.

TANIE KRAJOWE WARZYWA

Cebula, kapusta, ziemniaki i krajowe warzywa korzeniowe, w ofercie hurtowej Rynku w Broniszach, są tańsze od 50 do 70%, w porównaniu z ceną z III dekady 2016 roku.

Najtańsza jest kapusta. Średnia cena to 45 groszy za kilogram przy 1,43 zł w ubiegłym roku. Cebula w zakupie hurtowym kosztuje średnio 50 groszy za kilogram czyli trzykrotnie mniej niż rok temu. Pietruszka, która w ub. roku była sprzedawana średnio po 5 zł za kilogram, teraz kosztuje połowę tego. Średnia cena kilograma marchwi to 68 groszy czyli prawie 60% mniej niż rok temu, marchew myta od 90 groszy do 1 złotego.


Zbiory warzyw gruntowych były w 2016 roku około 18% wyższe niż zbiory w 2015 roku i wyniosły blisko 4,5 mln ton. Warunki wegetacyjne w 2016 roku były korzystne dla produkcji warzywnej, większy był także areał uprawy poszczególnych gatunków warzyw.

 

 

KRAJOWE JABŁKA NADAL TANIE

Podobnie po zbiorach 2016 r, krajowe jabłka są tańsze w porównaniu z ceną sprzed roku. W III dekadzie stycznia 2017, dla odmiany Ligol średnia cena hurtowa (na Rynku Hurtowym Bronisze) wyniosła 1,15 zł co oznacza o 1/5 mniej niż w 2016 r. Golden Delicius sprzedawany jest średnio po 1,33 za kg, czyli jest spadek styczeń do stycznia o 1/3. Lobo też jest tańsze, średnio 10% i na rynku w Broniszach odbiorca zapłaci około 1,15 zł za kilogram (skrzynka 15 kg). Pomału następuje wzrost cen, bowiem sadownicy zaczynają otwierać przechowalnie z kontrolowaną atmosferą.

 

W ocenie analityków najbliższe tygodnie przyniosą stopniowy wzrost cen krajowych warzyw przechowalniczych, a ceny warzyw importowanych nie będą niższe, także można spodziewać się ich wzrostu.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy w Broniszach - to największe w Europie Środkowo-Wschodniej centrum hurtowej dystrybucji owoców, warzyw i kwiatów. Powierzchnia ogólna rynku to ponad 62 ha. Na Rynku Hurtowym Bronisze stałą sprzedaż owoców, warzyw i kwiatów prowadzi ponad 350 przedsiębiorców. Do sprzedaży na wolnym powietrzu przygotowanych jest 1300 stanowisk. Ponad 20 tysięcy producentów rolnych dostarcza świeże produkty. Za pośrednictwem Rynku Hurtowego Bronisze sprzedawanych jest rocznie około 1,2 miliona ton owoców i warzyw (produkcji krajowej i z importu). Karty Stałego Klienta - posiada prawie 13000 podmiotów gospodarczych.

-----------------------------------------------------------------


 

Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy S.A. Bronisze


POWIĄZANE

Oszacowaliśmy, że w ciągu pięciu lat w związku z efektem handlowym wdrożenia umo...

Dwie deklaracje: na temat unijnej dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energi...

Dla polskich eksporterów jaj spożywczych w skorupkach pierwszą połowę roku 2017 ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę