Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Rekordowe zbiory pszenicy w Pakistanie

3 lipca 2023
Rekordowe zbiory pszenicy w Pakistanie


Wg najnowszego raportu FAS GAIN USDA, w Pakistanie osiągnięto rekord produkcji pszenicy
W oparciu o pierwszą oficjalną ocenę rządu Pakistanu (GOP), prognoza produkcji pszenicy 2023/24 (maj-kwiecień) została zwiększona do rekordowych 28,0 milionów ton, czyli o sześć procent więcej niż w zeszłym roku. GOP opublikuje ostateczne szacunki produkcji później w 2023 roku. Ta rekordowa produkcja była spowodowana znacznym wzrostem produkcji w Pendżabie, który wyprodukował o ponad milion ton więcej niż w ubiegłym roku.
Produkcja w pozostałych województwach była prawie taka sama jak przed rokiem.
W ostatnich latach wyjątkowo gorąca i wilgotna pogoda w pobliżu zbiorów negatywnie wpłynęła na produkcję. Jednak w tym roku pogoda sprzyjała przez cały sezon wegetacyjny, co zaowocowało rekordowymi plonami.
Polityka rządu zapewniała odpowiednią podaż nasion i innych środków w całym cyklu wegetacyjnym, co również przyczyniło się do osiągnięcia rekordowej produkcji.
Chcąc uzupełnić zapasy strategiczne, GOP pozyskał z rynku krajowego ok. 6 mln ton pszenicy. Dzięki temu zamówieniu zapasy GOP w połowie czerwca wynosiły około 10 milionów ton.
W przeciwieństwie do ubiegłego roku, GOP nie zaczął jeszcze wypuszczać pszenicy do młynarzy. Oczekuje się, że rząd zacznie wypuszczać zboże dla młynarzy w sierpniu. Do tego czasu młynarze będą kupować pszenicę na wolnym rynku. Zmniejszono szacowany import pszenicy

W związku z rekordową produkcją zwiększającą podaż krajową, szacunkowy import pszenicy 2023/24 zostaje zmniejszony z 3 do 2 mln ton.

Popyt krajowy nadal rośnie wraz ze wzrostem liczby ludności, a rekordowa produkcja roślinna nadal będzie niewystarczająca dla zaspokojenia potrzeb krajowych. Dodatkowo GOP będzie utrzymywał rezerwy strategiczne w ilości ponad 3 mln ton. Szacuje się, że w wyniku nielegalnego handlu transgranicznego do Afganistanu napływa około pół miliona ton. Tak więc, pomimo rekordowej produkcji pszenicy, Pakistan nadal będzie musiał importować pszenicę w bieżącym roku gospodarczym, choć mniej niż w 2022/23.
W zeszłym roku w tym momencie sezonu, ze względu na ograniczone dostawy krajowe, Trading Corporation of Pakistan (TCP), przedsiębiorstwo państwowe w Ministerstwie Handlu, zakupiło już 500 000 ton.
Jak dotąd w tym roku GOP wciąż ocenia warunki rynkowe i nie złożył jeszcze oferty na import.
W ciągu ostatnich kilku lat TCP dokonywał całego importu pszenicy w drodze otwartych międzynarodowych przetargów, a TCP zrobi to samo w tym roku. W czerwcu młynarze lobbowali GOP, aby zezwolić na import z sektora prywatnego, ale GOP odrzucił prośbę.

oprac. e-mk, ppr.pl na podst źródło: FAS GAIN USDA


POWIĄZANE

28 września – Światowy Dzień Jabłka. Z tej okazji Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolni...

Wraz z nadejściem jesieni rośnie zainteresowanie konsumentów alkoholami mocnymi....


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę