Adama_AgilTrinity_15.08.2020
GUS_230920_750x100_stat

Rekordowy eksport przetworów z jaj z Polski

31 lipca 2020
Rekordowy eksport przetworów z jaj z Polski

Rok 2019 ustanowił nowy historyczny rekord w polskim eksporcie przetworzonych produktów jajecznych. Poprzedni rok przyniósł 25,4 procentowy wzrost wysyłek zagranicznych osiągając roczny wolumen na poziomie 46,2 tys. ton. Słuszne okazały się nasze prognozy, że w roku 2019 pobijemy wielkość eksportu produktów z jaj z roku 2017, który to rok był dotychczas rekordowy w historii krajowego przetwórstwa. W roku 2017 sprzedaż zagraniczna wyniosła 42 tys. ton, a roczna dynamika wzrostu aż 59 proc. Mamy jednak nowy rekord.  Trzeba przyznać, że ten kanał sprzedaży sektora jaj w ostatnich latach notuje szokująco wysokie wzrosty. Tylko jeden rok – 2018 – wypadł poza linię trendu wzrostu.

W 2018 roku eksport produktów jajecznych niespodziewanie obniżył się o 12,5 proc. Sądzimy, że rok ten był trudny dla sektora jaj w skali globalnej. Trudne warunki rynkowe przy znacznej konkurencji spowolniły, jak się okazało tylko na moment, ekspansję zagraniczną polskiego przetwórstwa. Finalnie, nie tylko odrobiliśmy stratę, ale i pobiliśmy dotychczasowe maksima z roku 2017.

W strukturze asortymentowej liderem pozostają tradycyjnie produkty świeże. Uwagę nadal przykuwa handel proszkiem z jaj, gwiazdy eksportowej ostatnich lat. W roku 2019 sprzedaż proszku do zagranicznych kontrahentów znów odnotowała szokujący wzrost, bo aż o 37 proc. do 6,1 tys. ton. Blisko 70 proc. wysyłek zagranicznych trafiło w 2019 roku na cztery największe rynki zbytu: Niemcy, Włochy, Dania, Szwecja.

Więcej informacji o kondycji polskiego eksportu produktów jajecznych opublikowaliśmy w raporcie: Historyczny rekord w polskim eksporcie przetworów jajecznych.Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Potrzebujesz szybkiej pożyczki i błyskawicznego przelewu pieniężnego? Wybierz po...

W najnowszym raporcie Zrównoważone, stabilne i bezpieczne rybołówstwo, organizac...

Bez względu na sytuację pandemiczną MLEKOVITA nie zwalnia tempa. Mleczarski konc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę