aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Rekordowy wskaźnik zbioru zbóż dla Ukrainy

12 grudnia 2023
Rekordowy wskaźnik zbioru zbóż dla Ukrainy

Ministerstwo Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy zaktualizowało prognozę produkcji brutto zbóż do 59,7 mln ton. Wolumen zbioru roślin oleistych pozostaje niezmieniony i wynosi 21,6 mln ton. Ogólny wolumen zbiorów zbóż i roślin oleistych w bieżącym roku wynosi obecnie 81,3 mln ton.

Według wstępnych szacunków w 2023 r. rolnicy zbiorą następujące ilości zbóż: pszenica – 22,2 mln ton, jęczmień – 5,8 mln ton i kukurydza – 30,1 mln ton.

Jeśli chodzi o rośliny oleiste, zbiory słonecznika utrzymały się na poziomie 13 mln ton, soi – 4,6 mln ton. Zakończono zbiory rzepaku – ponad 4 mln ton.

Zwiększył się także poziom plonu ziarna – do 54,7 t/ha. To rekordowy wskaźnik dla Ukrainy, wcześniej najwyższy poziom plonów zboża odnotowano w 2021 roku i wynosił 53,6 t/ha. Pozwoliło to bowiem po raz kolejny zrewidować wielkość produkcji tegorocznych zbiorów w stronę wzrostu, a zwłaszcza zwiększyć wskaźniki produkcji kukurydzy z 28,5 mln ton do ponad 30 mln ton. Kukurydza została już zebrana na 87% obszaru. W ubiegłym roku tego samego dnia zebrano 66% powierzchni tej uprawy. Jeśli pogoda pozwoli, zbiory kukurydzy będą kontynuowane, choć część plonów pozostanie na polach aż do wiosny.

Przypomnijmy, że łączna powierzchnia upraw zbóż jarych i ozimych w tym roku była o 980 tys. ha mniejsza niż w roku ubiegłym i wyniosła 10 895 tys. ha. Na początku wiosny 2023 roku prognozowano łączne zbiory brutto na rok bieżący na poziomie 63,5 mln ton. Było to o 13% mniej niż w 2022 roku. W czerwcu, po rozpoczęciu żniw, prognozę podniesiono do 68 mln ton, czyli o 7% mniej niż w 2022 roku. Na początku września, dzięki sprzyjającym warunkom pogodowym, istniały przesłanki do kolejnej pozytywnej zmiany prognozy do 76,7 mln ton, następnie w październiku – do 79,1 mln ton, a już teraz – do 81,3 mln ton.

oprac, e-mk ppr.pl na podst źródło: Ministerstwo Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy


POWIĄZANE

Przypominjący medium społecznościowe „X” (dawny Twitter) Sejm „X” (zbieżność naz...

Wałek przekaźnika mocy rurowy, znany również jako wałek odbioru mocy (WOM), to k...

Z niczym wyszli wczoraj ze spotkania z premierem Donaldem Tuskiem rolnicy. To je...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę