aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Resort rolnictwa szybko realizuje postanowienia okrągłego stołu

31 marca 2023
Resort rolnictwa szybko realizuje postanowienia okrągłego stołu

Jak dowiadujemy się z najnowszego komunikatu Ministerstwa Rolnictwa, polscy rolnicy otrzymają wsparcie w wysokości około 280 milionów złotych w związku ze stratami spowodowanymi importem zboża z Ukrainy. Jest to pierwsze dzialanie resortu rolnictwa, które jednocześnie jest rozpoczęciem realizacji  ustaleń rolniczego okrągłego stołu z dnia 29.03.2023 roku, którego inicjatorem był Henryk Kowalczyk, wicepremier i minister rolnictwa.

Wczoraj zostało przyjęte rozporządzenie wykonawcze Komisji  Europejskiej przewidujące nadzwyczajne środki wsparcia dla sektorów zbóż i nasion oleistych w Bułgarii, Polsce i Rumunii.

Dzięki zrozumieniu trudnej sytuacji producentów rolnych z regionów przygranicznych i poparciu projektu rozporządzenia przez zdecydowaną większość państw członkowskich  polscy rolnicy będą mogli skorzystać ze wsparcia w wysokości 29,5 mln euro.

Zgodnie z zapowiedzią wicepremiera Henryka Kowalczyka kwota ta będzie powiększona z krajowego budżetu w maksymalnym, dopuszczalnym poziomie 100 proc.  

Polska jest największym beneficjentem tego wsparcia.

Pomoc unijna została przyznana na wniosek Polski, mając na uwadze trudną sytuację producentów rolnych, których dochody spadły w związku z rekordowym napływem zboża z Ukrainy. Środki mają zostać wypłacone do 30 września br.

Komisja Europejska zapowiedziała także, że przedstawi propozycję kolejnej  transzy pomocy prawdopodobnie jeszcze w kwietniu.


oprac. redakcja ppr.pl; źródło: MINROL


POWIĄZANE

W dniach 17-18 czerwca 2024 roku w Choťovicach w Czechach odbyło się spotkanie p...

Przemyt migrantów: większa rola Europolu w zwalczaniu przemytu migrantów Przedst...

W dzisiejszych warunkach ważne jest, aby małe i średnie ukraińskie przedsiębiors...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę