aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Robactwo w owocach cytrusowych z RPA

7 września 2022
Robactwo w owocach cytrusowych z RPA

Copa i Cogeca wydała Oświadczenie, w którym w pełni popierają decyzję UE i apelują o pełne wdrożenie środków schładzania owoców cytrusowych pochodzących z importu

Copa i Cogeca popierają nowy środek UE nakładający obowiązek chłodzenia owoców cytrusowych importowanych z RPA w celu ochrony unijnych sadów przed spustoszeniem, które może wywołać Thaumatotibia leucotreta. Ostatnio wykryto zbyt wiele przypadków obecności tego szkodnika na owocach cytrusowych pochodzących z RPA.

Rozporządzenie (UE) 2022/959, które weszło w życie 14 lipca zobowiązuje RPA do schładzania wszystkich pomarańczy przeznaczonych na rynek europejski i do przechowywania
magazynowanych owoców w temperaturze 2 stopni Celsjusza lub niższej przez 25 dni. Ta nowa zasada wzmacnia środki przywozowe zapobiegające wprowadzeniu Thaumatotibia leucotreta do sadów w UE. Decyzja ta opiera się na opinii EFSA z 2021 r., która wskazała, że chłodzenie jest najskuteczniejszym sposobem na zapobieganie wprowadzeniu Thaumatotibia leucotreta do UE w przywożonych produktach.

Chłodzenie nie jest nowym środkiem dla eksporterów z RPA, gdyż już muszą stosować tę procedurę w przypadku wywozu do innych krajów, jak na przykład USA.

RPA zwróciła się do WTO o wszczęcie konsultacji na temat sporu z Unią Europejską w odniesieniu do pewnych środków nałożonych przez UE na przywóz owoców cytrusowych z RPA.

Wniosek ten został przesłany do członków WTO 29 lipca. Konsultacje z RPA przeprowadzono na posiedzeniu komitetu środków sanitarnych i ochrony roślin Światowej Organizacji Handlu
(WTO/SPS) 11 kwietnia 2022 r.

Copa i Cogeca popierają działania Komisji Europejskiej na rzecz wzmocnienia środków chroniących zdrowie roślin w unijnych sadach cytrusowych i wzywają Komisję do zapewnienia
pełnego wdrożenia tego rozporządzenia na szczeblu UE.

W poprzednich sezonach zbyt często wykrywano obecność szkodników w owocach cytrusowych z RPA. Tylko w lipcu dwukrotnie zajęto towary, w których znaleziono Thaumatotibia leucotreta - mandarynki i pomarańcze.

Rozprzestrzenianie się tego szkodnika może mieć dramatyczne konsekwencje dla unijnych producentów i konsumentów.

Wobec tego realnego zagrożenia dla naszych sadów UE nie może ograniczyć się do półśrodków.

Zdaniem Copa i Cogeca, UE powinna pójść krok dalej i umieścić mandarynki w wykazie owoców cytrusowych objętych zakresem tego rozporządzenia.


POWIĄZANE

Korporacja Spożywcza Kazachstanu kończy proces gromadzenia środków dla rolników ...

Według oficjalnych statystyk, w 2023 roku, Ukraina osiągnęła rekordową sprzedaż ...

Unia Europejska ponownie rozszerzyła preferencje handlowe na produkty z Ukrainy,...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę