Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Robert Telus inicjatorem dalszej współpracy

8 maja 2023
Robert Telus inicjatorem dalszej współpracy

Polski szef resortu rolnictwa, zainicjowal kolejną rundę rozmów z ministrami rolnictwa  wszystkich krajow graniczących z Ukrainą. Jak podaje biuro prsowe ministerstwa rolnictwa, meeting  odbbył  się w zeszly piątek w formule online dla pięciu państw przyfrontowych: Polski, Bułgarii, Rumunii, Słowacji i Węgier. Było to pierwsze w tym składzie spotkanie po wejściu w życie rozporządzenia Komisji Europejskiej w sprawie nadzwyczajnych środków dotyczących importu i tranzytu ukraińskich produktów rolnych.

Będziemy kontynuować współpracę w ramach naszej nieformalnej koalicji i wspólnie wystąpimy do Komisji Europejskiej o zwiększenie pomocy dla rolników w związku z sytuacją, która powstała na rynkach z powodu importu ukraińskich produktów rolnych – zapewnił minister Robert Telus i dodał, że wniosek będzie dotyczył przyznania środków z budżetu ogólnego Unii Europejskiej, ponieważ pieniądze z funduszu kryzysowego WPR zostały już wyczerpane.

Podczas briefingu prasowego po spotkaniu pięciu państw minister Robert Telus poinformował również, ze Polska, Bułgaria, Rumunia, Słowacja i Węgry wystąpią wspólnie do Komisji Europejskiej  o przedłużenie rozporządzenia, które ma obowiązywać do 5 czerwca br., a dotyczy środków zapobiegawczych w zakresie przywozu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika.

– Dalej, jako Polska będziemy prowadzić pełen monitoring tych produktów, kontrolę na granicy, jak również kontrolę tranzytu. Dalej będziemy eskortować transporty, będziemy pilnować, by były z Polski wywożone – zapewnił szef polskiego resortu rolnictwa.

Minister zaznaczył, ze Polska będzie obserwować przywóz z Ukrainy także innych produktów, m.in. mąki, mięsa drobiowego, jajek, soku jabłkowego i owoców miękkich, aby w razie pojawiających się na tych rynkach załamań móc szybko reagować.

Będziemy prowadzić pełen monitoring. Było to powiedziane dziś, podczas posiedzenia sztabu kryzysowego zwołanego przez premiera Mateusza Morawieckiego. Chcemy wiedzieć, skąd przyjeżdżają te produkty, gdzie są rozładowywane, tak byśmy mieli pełen obraz sytuacji – zaznaczył minister Robert Telus.

 

oprac redakcja ppr.pl na podst. źródło i fot.: Ministerstwo Rolnictwa-komunikat prasowy


POWIĄZANE

Wczoraj tj 21.września 2023 roku w Nowym Jorku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełen...

Jak poinformowało wczoraj biuroprasowe Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Min...

Rrobert Telus-Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi uczestniczył wczoraj w konferencj...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę