Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Rodzinne gospodarstwo miało zostać „instalacją przemysłową”

28 kwietnia 2023
Rodzinne gospodarstwo miało zostać „instalacją przemysłową”

Komisja ds. Rolnictwa Parlamentu Europejskiego zdecydowanie odrzuca retorykę Komisji dotyczącą dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych!

Komisja ds. Rolnictwa PE przegłosowała swoją opinię w sprawie wniosku Komisji Europejskiej dotyczącego przeglądu dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych (IED) (36 głosów za, 8 przeciw, 2 posłów do PE wstrzymało się od głosu). ComAgri po prostu odrzuciła instrument prawny nieprzystosowany do hodowli zwierząt. Copa i Cogeca od miesięcy wskazują na problemy i trudności w terenie[1], których źródłem  byłoby wprowadzenie wniosku Komisji. Dlatego też cieszymy się z przyjęcia sprawozdania autorstwa posła do PE Benoit Lutgena (EPL, BE).

Symboliczne znaczenie ma fakt, że posłowie do PE należący do Komisji ds. Rolnictwa poparli unijnych rolników odrzucając propozycję dotyczącą określania rodzinnych gospodarstw mianem „instalacji przemysłowych”, który to termin odnosi do kopalni węgla czy zakładów chemicznych. 

Z technicznego punktu widzenia rozszerzenie zakresu IED nałoży niemożliwe do spełnienia wymagania na małe i średnie gospodarstwa, co może doprowadzić do ich likwidacji lub nadmiernej koncentracji istniejących gospodarstw, a także do wzrostu konsumpcji produktów spoza UE. Komisja ds. Rolnictwa wezwała do wykluczenia gospodarstw hodowlanych bydła z zakresu dyrektywy. Ponadto jej zdaniem zmienione zasady powinny obowiązywać wyłącznie gospodarstwa mogące pomieścić ponad 40 tys. sztuk drobiu, 2 tys. sztuk tuczników, 750 loch, a także gospodarstwa, gdzie duża jednostka przeliczeniowa żywego inwentarza przekracza 750. Komisja ds. Rolnictwa dodała również szereg zapisów upraszczających procedurę rejestracji i ograniczających obowiązki spoczywające na gospodarstwach, usuwając tym samym zasadę agregacji.

Copa i Cogeca mają nadzieję, że Parlament Europejski odniesie się do tego jasnego sygnału wysłanego przez posłów z ComAgri podczas głosowań w Komisji ds. Środowiska i na sesji plenarnej.

oprac: e-mk red.ppr.pl na podst. źródło: Copa i Cogeca


POWIĄZANE

Wczoraj tj 21.września 2023 roku w Nowym Jorku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełen...

Jak poinformowało wczoraj biuroprasowe Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Min...

Rrobert Telus-Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi uczestniczył wczoraj w konferencj...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę