aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rolnictwo dla przyszłości

20 października 2020
Rolnictwo dla przyszłości

W zastraszającym tempie tracimy różnorodność biologiczną w całej Europie - wynika z najnowszego raportu Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) o kondycji europejskiej przyrody. Główne przyczyny to niezrównoważone rolnictwo, wylesianie, niekontrolowany i gwałtowny rozwój miast i zanieczyszczenie środowiska. Unijna polityka musi odpowiedzieć na wyzwania środowiskowe.

 

Dewastujemy nasz dom?

Raport EEA “Środowisko Europy 2020 - stan i prognozy” 1 zawiera alarmujące ustalenia dotyczące utraty gatunków, które pogorszyły się przez ostatnie 5 lat:

  • 81% siedlisk jest w stanie „złym” lub „bardzo złym”. Stan ponad 1/3 nadal się pogarsza.
  • W przypadku gatunków ponad 60% jest w stanie „złym” lub „ bardzo złym”. Stan 1/3 nadal się pogarsza, 6% wykazuje poprawę.

 

Zaczął się decydujący tydzień dla przyrody. 

 

Na unijnej Radzie ds. Rolnictwa i Rybołówstwa zapadnie szereg kluczowych decyzji dotyczących różnorodności biologicznej:

  •  Ministrowie środowiska będą dyskutować nad unijną strategią ochrony różnorodności biologicznej do 2030 r. 
  • Ministrowie i europosłowie przyjmą z kolei stanowiska w sprawie przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej (WPR).

 

Eko pula

Propozycje Komisji Europejskiej w zakresie wieloletnich ram finansowych budżetu UE na lata 2021-27, o ile zostaną zaaprobowane przez państwa członkowskie, oznaczają wzrost budżetu na Wspólną Politykę Rolną o ok. 26,5 mld euro. W przypadku Polski będzie to ok. 3 mld euro, czyli o ⅓ więcej niż poprzednio2.

 

WWF apeluje do państw członkowskich i posłów do Parlamentu Europejskiego o zmianę ukierunkowania WPR na rolnictwo przyjazne dla przyrody, a do ministrów o poparcie Strategii ochrony różnorodności biologicznej UE i jej zobowiązania. 

 

Według najważniejszych wytycznych nowej WPR:

  • Płatności bezpośrednie będą uwarunkowane spełnieniem surowszych wymogów w zakresie środowiska i klimatu;
  • Każde państwo członkowskie będzie musiało oferować ekoprogramy mające na celu wspieranie rolników.

 

Żywność dla planety

Rolnicy mają kluczową rolę w ochronie różnorodności biologicznej. Obecny sposób produkcji żywności jest bowiem najważniejszą przyczyną utraty gatunków, a zrównoważone rolnictwo  kluczem do zmiany na lepsze. Dopłaty powinny wspierać przyjazne planecie praktyki rolnicze. 


Ten raport pokazuje, jak pilne stały się działania mające na celu ocalenie tego, co pozostało z natury Europy” - powiedział Sabien Leemans, starszy specjalista ds. Polityki ds. Różnorodności biologicznej w biurze WWF ds. Polityki europejskiej. „Komisja przedstawiła niedawno swoją strategię ochrony różnorodności biologicznej do 2030 r., zawierającą ambitne cele w zakresie ochrony i odtwarzania przyrody. Strategia ta mogłaby naprawdę zmienić zasady gry, ale tylko wtedy, gdy państwa członkowskie staną teraz za nią i skupią się na szybkim i pełnym wdrożeniu niezbędnych środków. Fakty mówią same za siebie: nie mamy już czasu, musimy działać! ”- dodaje Leemans.

 

Źródła:
1 https://www.eea.europa.eu/pl/articles/opracowany-przez-eea-raport-201esrodowisko

2 https://www.farmer.pl/finanse/wojciechowski-ok-3-mld-euro-wiecej-dla-polskiego-rolnictwa-w-nowej-perspektywie-budzetu-ue,96117.html odsłona z dn. 18.10.2020

 

infowire.pl


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę