A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

Rolnictwo dla przyszłości

20 października 2020
Rolnictwo dla przyszłości

W zastraszającym tempie tracimy różnorodność biologiczną w całej Europie - wynika z najnowszego raportu Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) o kondycji europejskiej przyrody. Główne przyczyny to niezrównoważone rolnictwo, wylesianie, niekontrolowany i gwałtowny rozwój miast i zanieczyszczenie środowiska. Unijna polityka musi odpowiedzieć na wyzwania środowiskowe.

 

Dewastujemy nasz dom?

Raport EEA “Środowisko Europy 2020 - stan i prognozy” 1 zawiera alarmujące ustalenia dotyczące utraty gatunków, które pogorszyły się przez ostatnie 5 lat:

  • 81% siedlisk jest w stanie „złym” lub „bardzo złym”. Stan ponad 1/3 nadal się pogarsza.
  • W przypadku gatunków ponad 60% jest w stanie „złym” lub „ bardzo złym”. Stan 1/3 nadal się pogarsza, 6% wykazuje poprawę.

 

Zaczął się decydujący tydzień dla przyrody. 

 

Na unijnej Radzie ds. Rolnictwa i Rybołówstwa zapadnie szereg kluczowych decyzji dotyczących różnorodności biologicznej:

  •  Ministrowie środowiska będą dyskutować nad unijną strategią ochrony różnorodności biologicznej do 2030 r. 
  • Ministrowie i europosłowie przyjmą z kolei stanowiska w sprawie przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej (WPR).

 

Eko pula

Propozycje Komisji Europejskiej w zakresie wieloletnich ram finansowych budżetu UE na lata 2021-27, o ile zostaną zaaprobowane przez państwa członkowskie, oznaczają wzrost budżetu na Wspólną Politykę Rolną o ok. 26,5 mld euro. W przypadku Polski będzie to ok. 3 mld euro, czyli o ⅓ więcej niż poprzednio2.

 

WWF apeluje do państw członkowskich i posłów do Parlamentu Europejskiego o zmianę ukierunkowania WPR na rolnictwo przyjazne dla przyrody, a do ministrów o poparcie Strategii ochrony różnorodności biologicznej UE i jej zobowiązania. 

 

Według najważniejszych wytycznych nowej WPR:

  • Płatności bezpośrednie będą uwarunkowane spełnieniem surowszych wymogów w zakresie środowiska i klimatu;
  • Każde państwo członkowskie będzie musiało oferować ekoprogramy mające na celu wspieranie rolników.

 

Żywność dla planety

Rolnicy mają kluczową rolę w ochronie różnorodności biologicznej. Obecny sposób produkcji żywności jest bowiem najważniejszą przyczyną utraty gatunków, a zrównoważone rolnictwo  kluczem do zmiany na lepsze. Dopłaty powinny wspierać przyjazne planecie praktyki rolnicze. 


Ten raport pokazuje, jak pilne stały się działania mające na celu ocalenie tego, co pozostało z natury Europy” - powiedział Sabien Leemans, starszy specjalista ds. Polityki ds. Różnorodności biologicznej w biurze WWF ds. Polityki europejskiej. „Komisja przedstawiła niedawno swoją strategię ochrony różnorodności biologicznej do 2030 r., zawierającą ambitne cele w zakresie ochrony i odtwarzania przyrody. Strategia ta mogłaby naprawdę zmienić zasady gry, ale tylko wtedy, gdy państwa członkowskie staną teraz za nią i skupią się na szybkim i pełnym wdrożeniu niezbędnych środków. Fakty mówią same za siebie: nie mamy już czasu, musimy działać! ”- dodaje Leemans.

 

Źródła:
1 https://www.eea.europa.eu/pl/articles/opracowany-przez-eea-raport-201esrodowisko

2 https://www.farmer.pl/finanse/wojciechowski-ok-3-mld-euro-wiecej-dla-polskiego-rolnictwa-w-nowej-perspektywie-budzetu-ue,96117.html odsłona z dn. 18.10.2020

 

infowire.pl


POWIĄZANE

Misja ESA JUICE weszła w kolejny etap. Już możemy powiedzieć, że inżynierowie z ...

24 maja br. w sali obrad Rady Miasta Krakowa odbyła się uroczysta Gala dla firm ...

Tata z dzieckiem w domu? Dwadzieścia lat temu byłoby to nie do pomyślenia, bo to...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę