aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rolnictwo i świat wg USDA

7 sierpnia 2023
Rolnictwo i świat wg USDA

Globalna Sieć Informacji Rolniczej GAIN składa się z raportów opracowanych przez funkcjonariuszy Służby Zagranicznej FAS i personel na całym świecie. Zapewniają one informacje na temat rynku rolnego, wgląd i analizę interesującą eksporterów amerykańskiego rolnictwa. FAS generuje obecnie ponad 3000 raportów rocznie, począwszy od 1995 roku. Poniżej prezentujemy podsumowanie ostatniego tygodnia lipca 2023 opublikowane przez USDA Foreign Agricultural Service.


Kanada: Kanada ponownie wprowadza tymczasowe wymagania importowe dotyczące amerykańskiej sałaty rzymskiej
Kanada ponownie wprowadzi dodatkowe tymczasowe wymagania importowe dotyczące sałaty rzymskiej pochodzącej z USA na jesień 2023 r. Dodatkowe wymagania będą obowiązywać od 28 września 2023 r. do 20 grudnia 2023 r. Podobnie jak w przypadku wymagań z poprzednich lat, Kanada będzie wymagać importowanej sałaty rzymskiej i /lub mieszanki sałat zawierające sałatę rzymską pochodzące z hrabstw Santa Clara, Santa Cruz, Monterey lub San Benito w dolinie Salinas, które uzyskały negatywny wynik testu na obecność E. coli O157:H7 lub dowód pochodzenia na obecność sałaty rzymskiej i/lub mieszanki sałat z inne regiony uprawy w USA.

Kanada: Drób i kontygenty roczne
Prognozuje się, że produkcja mięsa drobiowego wykaże umiarkowany wzrost w 2024 r., w oparciu o stały popyt na to źródło białka. W 2023 r. sektor drobiu nadal borykał się z wyzwaniami produkcyjnymi ze względu na ograniczone dostawy jaj wylęgowych i jednodniowych piskląt, ponieważ HPAI w nieproporcjonalnym stopniu dotknęła gospodarstwa hodowlane i wylęgowe. Przy produkcji krajowej poniżej planowanych poziomów i korzystnych cenach międzynarodowych oczekuje się, że import kurczaków utrzyma się na wysokim poziomie przez cały 2023 r. W 2024 r. wielkość przywozowych kontyngentów taryfowych (TRQ) zbliży się do 119 000 ton metrycznych, przy czym oczekuje się, że Stany Zjednoczone utrzymają ponad 80 proc. udziału w całkowitym imporcie kanadyjskiego mięsa drobiowego. W 2023 r. Chile było pierwszym krajem, który skorzystał z wolumenów kontyngentów taryfowych CPTPP, chociaż dostawy wstrzymano wiosną po wykryciu HPAI.

Kanada: kanadyjski przemysł pszczelarski otrzymuje wsparcie rządowe na odbudowę po stratach pszczół miodnych w 2022 r
Po znacznych stratach kolonii pszczół miodnych w 2022 r. wiele prowincji i rząd Kanady ogłosiły dostępność funduszy dla pszczelarzy w ramach Kanadyjskiego Programu Zrównoważonego Rolnictwa w celu zrekompensowania kosztów strat i odtworzeń. Straty pszczół miodnych, wraz z ograniczoną dostępnością i wysokimi kosztami wymiany, spowodowały niekorzystny wpływ na zapylanie, a co za tym idzie plony wielu towarów w 2022 r. Wiosną 2023 r. Kanada otworzyła dostęp do importu pakowanych pszczół z Ukrainy i Włoch.

Kostaryka: sprzedaż detaliczna żywności
Sektor handlu detalicznego w Kostaryce stale się rozwija wraz z rosnącą liczbą nowoczesnych supermarketów oferujących rosnącą gamę produktów importowanych. Wielu konsumentów zwraca się ku produktom marek własnych w odpowiedzi na presję ekonomiczną i cenową, podczas gdy bardziej zamożni konsumenci wykazują stałe zainteresowanie importowanymi produktami premium. Amerykański eksport produktów żywnościowych i napojów przeznaczonych dla konsumentów do Kostaryki osiągnął rekordowy poziom 420 mln USD w roku kalendarzowym 2022.


Unia Europejska: sytuacja kwartalna na rynku zboża i pasz
Warunki pogodowe, od nadmiernych upałów do temperatur niższych od średniej, od suszy do nadmiernej wilgoci, ograniczyły oczekiwania dotyczące produkcji zboża ozimego w UE w roku 2023/24. Lipcowa fala upałów wzbudziła również obawy co do perspektyw upraw kukurydzy w UE. Oczekuje się, że pogorszenie krajowych upraw uniemożliwi wzrost eksportu zboża z UE i będzie wspierać stały import. Wycofanie się Rosji z Black Sea Grain Initiative 17 lipca 2023 r. zwiększyło zmienność na rynku. Jeśli zakłócenia w handlu przedłużą się do jesieni, konieczne będzie znalezienie alternatywnych kanałów uwolnienia zboża z Ukrainy. Handel wewnątrzunijny stałby się wówczas szczególnie krytyczny, a unijni eksporterzy zboża mogliby odzyskać konkurencyjność na rynkach krajów trzecich.

Indonezja: Aktualizacja rynku nasion oleistych i ich produktów
Oczekuje się, że wzorce pogodowe El-Nino, które przynoszą mniej opadów niż normalnie, osiągną szczyt w okresie od sierpnia do września 2023 r. Zużycie oleju palmowego w Indonezji zostanie nieznacznie zrewidowane w górę w związku z wyższym wykorzystaniem przemysłu biodiesla w latach 2022/2023. Oczekuje się, że słabsze wyniki przemysłu paszowego w pierwszej połowie 2023 r. spowodują ograniczenie popytu na śrutę sojową do 5,65 mln ton w sezonie 2022/2023.

Indonezja: Aktualna sytuacja na rynku zbóż i pasz
Spowolnienie gospodarcze w krajach docelowych eksportu Indonezji ograniczyło import i konsumpcję pszenicy w Indonezji. Szacuje się, że import pszenicy do Indonezji w sezonie 2022/23 spadnie do 9,0 mln ton metrycznych (MMT) z 11,23 MMT importowanych w sezonie 2021/22, odzwierciedlając wolniejszy popyt. Całkowite spożycie pszenicy w Indonezji w 2022/23 szacuje się na 9,5 MMT ekwiwalentu pszenicy, czyli mniej niż poprzednie szacunki na 9,7 MMT ekwiwalentu pszenicy. Tymczasem oczekuje się, że El Nino zmniejszy produkcję ryżu w sezonie 2022/23 do 52,9 MMT w porównaniu z poprzednimi szacunkami 2022/23 na poziomie 53,5 MMT. W oczekiwaniu na wahania cen państwowe przedsiębiorstwo BULOG prawdopodobnie w pełni wykorzysta swój mandat w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego, aby importować 2,0 MMT ryżu w latach 2022/2023.

Meksyk: inwentarz żywy i produkty

Prognozuje się, że produkcja wołowiny i wieprzowiny w 2024 r. wzrośnie ze względu na silniejsze zyski producentów z niższych cen pasz, a także zwiększony popyt krajowy i międzynarodowy. Prognozuje się, że import wołowiny pozostanie na niezmienionym poziomie ze względu na wystarczające zapasy, podczas gdy import wieprzowiny ma wzrosnąć po spadku w 2023 r. Prognozuje się, że eksport w 2024 r. wzrośnie ze względu na wyższą produkcję i światowy popyt, choć skromny. Prognozuje się, że w 2023 r. niższe ceny zbóż, rekordowa aprecjacja peso meksykańskiego i ogólnie sprzyjające warunki pogodowe na obszarach produkcji zwierzęcej pobudzą meksykańską produkcję wołowiny i wieprzowiny. Oczekuje się, że koszty nakładów producentów spadną wraz z silniejszym peso. Niemniej jednak mocne peso prawdopodobnie zrównoważy wszelkie wzrosty eksportu wynikające z wyższej produkcji, a także zwiększy konkurencję ze strony importu w 2023 r. Ponieważ inflacja w Meksyku będzie umiarkowana, przewiduje się, że spożycie wieprzowiny i wołowiny nieznacznie wzrośnie zarówno w 2023, jak i 2024 r.

Angola: Przewodnik eksportera
Z populacją prawie 36 milionów ludzi, w tym segmentem konsumentów o wysokich dochodach poszukujących wysokiej jakości produktów importowanych, Angola oferuje szereg możliwości eksportu amerykańskiej żywności i produktów rolnych. Angola jest znaczącym importerem żywności i produktów rolnych, dokonując zakupów zagranicznych o łącznej wartości ponad 2,75 miliarda dolarów z ponad 60 krajów w 2022 roku. Kraj importuje ponad połowę swojej żywności, a Post widzi najlepsze możliwości eksportowe do USA w produktach zorientowanych na konsumenta kategorii, która stanowiła ponad 99 procent amerykańskiego eksportu produktów rolnych do Angoli w 2022 r. o wartości 237 mln USD. Konsumenci o średnich i wysokich dochodach, zwłaszcza w stolicy Luandzie, szukają importowanych towarów wysokiej jakości. Post zidentyfikował następujące kategorie produktów zorientowanych na konsumenta, które mają największy potencjał eksportu do USA: drób, wołowina, wieprzowina, ryż, rośliny strączkowe i sucha fasola, olej sojowy i roślinny, sosy i przyprawy, alkohole destylowane i wino.

Filipiny: Informacje rynkowe na temat produktów halal
Filipiny to wschodzący rynek produktów halal ze względu na rosnącą populację muzułmańską. Ponadto kraj pozycjonuje się jako centrum przetwarzania żywności halal na eksport do innych krajów i regionów ze znaczną populacją muzułmańską. W 2022 roku Filipiny zaimportowały produkty halal o wartości 120 milionów dolarów, w tym produkty mleczne, wołowinę, mięso i produkty drobiowe, syrop glukozowy i tłuszcze zwierzęce. Warto zauważyć, że ponad 40 procent tego importu pochodziło ze Stanów Zjednoczonych. Czynniki te stanowią szansę dla amerykańskich dostawców, którzy chcą wejść na lukratywny światowy rynek halal.

Tajwan: Tajwan tymczasowo zmienia wymagania dotyczące kwarantanny dla importowanych produktów jajecznych
Tajwan tymczasowo zmienił swoje wymagania dotyczące kwarantanny, aby ograniczyć ograniczenia dotyczące stref chorobowych dla importowanych jaj i produktów jajecznych. Jaja i produkty jajeczne pochodzące z USA, które pochodzą z fermy, w której przez co najmniej 28 dni przed eksportem nie występowały ogniska chorób drobiu, mogą być wysyłane do 30 czerwca 2024 r., pod warunkiem, że spełniają również inne wymagania tymczasowego projektu specjalnego i bezpieczeństwa żywności zasady. Po 1 lipca 2024 r. amerykańskie jaja i produkty jajeczne muszą spełniać regularne wymogi dotyczące kwarantanny.
Aby uzyskać więcej informacji lub archiwum wszystkich raportów FAS GAIN, odwiedź stronę gain.fas.usda.gov/.

oprac, e-mk, ppr.pl na podst źrodło: FAS GAIN, fot. ppr.pl


POWIĄZANE

Wybór odpowiednich krzeseł do ogrodu jest niezwykle istotny dla każdego, kto pra...

JA Solar to wiodący światowy producent zajmujący się produkcją paneli fotowoltai...

Ze względu na utrzymującą się suszę optymalne rozwiązanie do ochrony herbicydowe...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę