Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Rolnicy muszą znajdować się w centrum nowego modelu węglowego

3 września 2023
Rolnicy muszą znajdować się w centrum nowego modelu węglowego


Na wznowionej sesji 30 sierpnia Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego przegłosowała opinię eurodeputowanego Martina Hlaváčka (Renew, CZ) na temat ram certyfikacji w zakresie usuwania dwutlenku węgla, zatwierdzając ją zdecydowaną większością głosów.

W wyniku głosowania Komisja Rolnictwa przekazała jasny sygnał: rolnictwo wykorzystujące węgiel jest częścią rozwiązania, a rolnicy/leśnicy muszą znajdować się w centrum tego nowego modelu.

Pod przewodnictwem czeskiego sprawozdawcy Komitet osiągnął szereg kompromisów, które gwarantują kompleksowe podejście do rolnictwa opartego na węglu w gospodarstwach rolnych lub lasach. Zatwierdzona opinia zmieniła wniosek Komisji, włączając działania związane z łagodzeniem i przystosowaniem się do zmian klimatu. Komisja wysłuchała tej prośby społeczności rolniczej UE. Umożliwi to nagradzanie dodatkowych osiągnięć w zakresie ochrony środowiska i zapewni ciągłość istniejących programów rolnictwa węglowego poprzez uproszczony proces, który nie generuje niepotrzebnych obciążeń administracyjnych. Istotne jest, aby doceniono wszystkie wysiłki już podjęte przez rolników, leśników i spółdzielnie rolnicze, zachęcając w ten sposób do transformacji.
Copa i Cogeca z zadowoleniem przyjmują uznanie w tym zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych, środków wprowadzonych w celu zapobiegania zawłaszczaniu ziemi (umieszczanie leśników i rolników w centrum systemu), uznanie roli spółdzielni rolniczych, a także wyjaśnienie bardziej odpowiedniego punktu odniesienia dla charakterystyki rolnictwa opartego na węglu.

Komisja Środowiska, do której należy właściwy wniosek w sprawie tego wniosku, powinna należycie uwzględnić tę opinię przed głosowaniem w dniu 2 października 2023 r. Liczymy na wsparcie posłów do Parlamentu, aby zapewnić, że europejskie sektory rolnictwa i leśnictwa będą mogły stać się częścią rozwiązanie umożliwiające walkę ze zmianami klimatycznymi poprzez magazynowanie węgla w glebie i biomasie.

Parlament Europejski w głosowaniu zdecydowanie odrzuca retorykę Komisji odnośnie do hodowli zwierząt
 W zeszłym tygodniu Parlament Europejski przegłosował zdecydowaną większością głosów (367 za, 245 przeciw) nierozszerzenie zakresu obowiązywania dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych (IED) na wszystkie gospodarstwa hodowlane. Oprócz wyraźnego sygnału wysłanego do Komisji Europejskiej, Parlament stwierdził, że IED nie jest dobrze dobranym instrumentem prawnym, gdyż nie uwzględnia realiów sektora hodowli.
Copa i Cogeca od miesięcy zwracają uwagę na problemy i trudności, które pojawiłyby się w terenie, gdyby wniosek Komisji został przyjęty: nieznośne koszty administracyjne i finansowe, ryzyko zamykania gospodarstw lub zbytniej koncentracji oraz przeniesienie produkcji poza UE.
Mimo że Rada nie zwróciła na to uwagi w swoim ogólnym podejściu, posłowie do PE zdecydowanie poparli dzisiaj sektor rolny, Posłowie do PE zagłosowali za utrzymaniem obecnego zakresu dyrektywy, która obowiązuje gospodarstwa trzody chlewnej i drobiu (odpowiednio 2000 sztuk trzody chlewnej i 40 000 miejsc dla drobiu) i odrzucili objęcie nią gospodarstw hodowlanych bydła i gospodarstw mieszanych.
Posłowie do PE postanowili niemniej jednak utrzymać pewne zapisy, które mogą okazać się problematyczne w przyszłości. Zasada agregacji wymaga od państw członkowskich wprowadzania środków traktujących dwie instalacje lub więcej, które znajdują się w niedużej od siebie odległości i którymi zarządza lub które kontroluje ten sam podmiot za jedną. W tym przypadku Rada przyjęła odpowiedniejszy zapis mówiąc, że organy właściwe „mogą uznać” te instalacje za jedną. Podczas negocjacji trójstronnych negocjatorzy będą musieli upewnić się, że zasada ta nie przyniesie więcej szkody niż pożytku tym, których ma chronić, zwłaszcza że nie rozszerza ona zakresu stosowania dyrektywy.
Liczymy, że Rada przyjmie stanowisko Parlamentu Europejskiego w sprawie zakresu obowiązywania dyrektywy w sektorze rolnym.

 

***

Copa i Cogeca to zjednoczony głos rolników i spółdzielni rolniczych w UE. Razem zapewniamy, że rolnictwo UE będzie zrównoważone, innowacyjne i konkurencyjne, gwarantując jednocześnie bezpieczeństwo żywnościowe 500 milionom ludzi w całej Europie. >>> Więcej informacji na www.copa-cogeca.eu

oprac, e-mk, ppr.pl na podst źródło: CCOPA COGECA


POWIĄZANE

Wczoraj tj 21.września 2023 roku w Nowym Jorku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełen...

Jak poinformowało wczoraj biuroprasowe Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Min...

Rrobert Telus-Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi uczestniczył wczoraj w konferencj...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę