Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Dopłaty do materiału siewnego- rolnicy poszkodowani w wyniku wojny mogą się ubiegać o dotacje

7 sierpnia 2023
Dopłaty do materiału siewnego- rolnicy poszkodowani w wyniku wojny mogą się ubiegać o dotacje

Do 14 sierpnia 2023 r. trwa nabór wniosków o dopłaty do tzw. wojennego materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany. Ta pomoc uruchamiana jest w ramach wsparcia dla rolników, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi wojną na Ukrainie. Na razie o takie wsparcie ubiega się 3,2 tys. rolników. Gospodarze, którzy złożyli wnioski o tego typu pomoc między 25 maja a 10 lipca 2023 r. (wówczas nabór prowadzony był w formule de minimis), a chcą skorzystać z nowej oferty wsparcia, muszą wycofać dostarczone do placówek ARiMR dokumenty.

Wniosek o pomoc, oświadczenie o wycofaniu wniosku, więcej informacji - otwórz

Z dopłat do materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany w ramach tzw. pomocy wojennej może skorzystać rolnik, który m.in.:

  • między 15 lipca 2022 r. a 15 czerwca 2023 r. nabył materiał siewny kategorii elitarny lub kwalifikowany następujących gatunków roślin uprawnych:

- zboża: jęczmień, owies (nagi, szorstki, zwyczajny), pszenica (twarda, zwyczajna, orkisz), pszenżyto, żyto;

- rośliny strączkowe: bobik, groch siewny (odmiany roślin rolniczych), łubin (biały, wąskolistny, żółty), soja, wyka siewna;

- ziemniak.

  • złożył w 2023 r. wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich;
  • nie ubiegał się jeszcze w tym roku o dopłatę do materiału siewnego (a jeżeli w trwającym od 25 maja do 10 lipca 2023 r. złożył wniosek o pomoc, musi go wycofać);

Potwierdzenie zakupu materiału siewnego stanowi faktura VAT lub jej duplikat. Na dokumencie takim muszą się znaleźć: data sprzedaży lub wydania z magazynu, nazwa gatunku i odmiany rośliny uprawnej, kategoria lub stopień kwalifikacji i numer partii.

Wysokość pomocy będzie obliczana jako iloczyn stawki pomocy i deklarowanej przez producenta rolnego we wniosku powierzchni gruntów ornych nie większej niż 50 ha obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym (z wyłączeniem upraw przeznaczonych na przedplon lub poplon).

Stawki dopłat:

  • 200 zł/ha gruntów ornych obsianych zbożami i mieszankami zbożowymi lub mieszankami pastewnymi;
  • 300 zł/ha gruntów ornych obsianych roślinami strączkowymi (z wyłączeniem soi);
  • 500 zł/ha gruntów ornych obsianych soją;
  • 1200 zł/ha gruntów ornych obsadzonych ziemniakami.

Pula środków na ten cel wynosi 210 mln zł. W przypadku gdy wnioskowana kwota pomocy przekroczy ten limit, zastosowany zostanie współczynnik korygujący.

Wnioski do 14 sierpnia 2023 r. przyjmują biura powiatowe ARiMR. Dokumenty można złożyć bezpośrednio w kancelarii BP, przekazać za pośrednictwem platformy ePUAP, skorzystać z usługi mObywatel na portalu gov.pl lub nadać rejestrowaną przesyłką w placówce Poczty Polskiej na adres właściwego biura powiatowego.

W tych samych placówkach rolnicy, którzy ubiegali się o wsparcie w naborze zakończonym 10 lipca 2023 r., a chcą skorzystać z tzw. pomocy wojennej, mogą składać oświadczenia o wycofaniu wniosku o dopłaty do materiału siewnego w formule de minimis. Można je złożyć w następującej formie:

Wsparcie do tzw. wojennego materiału siewnego mogło zostać uruchomione po wyrażeniu zgody przez Komisję Europejską.

oprac, e-red, ppr.pl źródło: ARiMR


POWIĄZANE

Hipermarkety najtańsze na rynku. Wzrost cen rok do roku spadł tam już do jednocy...

Centralny Rejestr Wyborców ułatwi obywatelom głosowanie, urzędnikom organizację ...

 W Strategii zrównoważonego rozwoju wsi rolnictwa i rybactwa 2030 bezpieczeństwo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę