aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rolnicy z Ukrainy zwracają się do UE

19 maja 2023
Rolnicy z Ukrainy zwracają się do UE

23 organizacje publiczne i stowarzyszenia producentów sektora rolnego Ukrainy zwróciły się do ambasadora UE na Ukrainie Matti Maasikasa z prośbą o ułatwienie pilnego odblokowania eksportu ukraińskiej żywności rolno-spożywczej oraz usunięcie przeszkód w imporcie do UE i tranzyt produktów rolnych z Ukrainy.

Pomimo działań podjętych przez Komisję Europejską w związku z jednostronnymi dyskryminacyjnymi zakazami importu szerokiej gamy produktów rolnych z Ukrainy przez poszczególne kraje UE, oczekiwane zniesienie zakazu nie nastąpiło.

„Spodziewaliśmy się, że przyjęcie Rozporządzenia Wykonawczego UE 2023/903 z 2 maja 2023 r., które zawęża zakaz jedynie do importu pszenicy, kukurydzy, słonecznika i rzepaku do RP, Słowacji, Węgier, Republika Bułgarii i Rumunia do 5 czerwca 2023 roku powinny być rozwiązaniem kompromisowym. Jednak niektóre z wymienionych krajów nadal nie wywiązują się z zawartych porozumień i nadal na różne sposoby opóźniają import i tranzyt produktów rolnych z Ukrainy” – czytamy w oświadczeniu. 

W szczególności Rzeczpospolita Polska, pomimo zniesienia jednostronnego zakazu, nadal na różne sposoby ogranicza import i tranzyt produktów rolnych z Ukrainy. Np. nałożenie konwojowania towarów, stosowanie plomb elektronicznych, spowolnienie kontroli weterynaryjnych, przywrócenie ich stosowania do towarów tranzytowych, odmowa przyjęcia do przewozu transportem kolejowym towarów w wagonach o rozstawie 1520 mm z przeładowaniem na terenie Polski, strajkiem przewoźników z fizycznym zablokowaniem przejścia granicznego itp.

Sztuczne przeszkody stawiane są również na Węgrzech, a Słowacja nadal nie zniosła jednostronnego zakazu. Z drugiej strony produkty rolne 2 tych krajów i innych krajów UE nie mają podobnych ograniczeń w imporcie na Ukrainę.

Ponadto część polityków w UE zapowiada, że po 5 czerwca 2023 r. zostanie przedłużony czasowy zakaz importu niektórych produktów rolnych z Ukrainy, a lista produktów rolnych może zostać rozszerzona.

„Uważamy, że te nieporozumienia powinny zostać pilnie wyjaśnione w najbliższej przyszłości, abyśmy nadal umacniali naszą jedność w walce z agresją militarną Federacji Rosyjskiej na Ukrainę i przeciwdziałaniu globalnym wyzwaniom żywnościowym. Ponadto, w celu zapewnienia większej przewidywalności formatu relacji handlowych dla producentów artykułów rolno-spożywczych oraz pozytywnego sygnału dla światowego rynku żywności, prosimy o poinformowanie stanowiska Komisji Europejskiej w sprawie warunków handlu po 5 czerwca 2023” – czytamy we wspólnym oświadczeniu ukraińskiej społeczności rolniczej.

Ogólnoukraińska Rada Rolnicza wraz ze wspólnotą stowarzyszeń rolniczych Ukrainy jest wdzięczna Komisji Europejskiej i Parlamentowi Europejskiemu za wsparcie ukraińskich rolników i wyraża przekonanie, że otwarty dialog doprowadzi do porozumienia w sprawie formatu dalszych wzajemnie korzystną współpracę i tylko wzmocni nas wszystkich w walce z krajem agresorem.

Petycję podpisali: Ogólnoukraińska Rada Rolnicza, STOWARZYSZENIE PRODUCENTÓW MLEKA, Stowarzyszenie „Svynari” Ukrainy, Narodowe Stowarzyszenie Producentów Cukru Ukrainy „Ukrtsukor”, Ukraiński Klub Agrobiznesu, Związek Rolniczy Ukrainy, Młynarze Ukrainy/Mukomoly , Stowarzyszenie Nasiennictwa Ukrainy, Stowarzyszenie Ukraińskich Jagód, Narodowe Stowarzyszenie Mleczarzy Ukrainy „Ukrmolprom”, VAP – Ogólnoukraińskie Stowarzyszenie Piekarzy, Wspólnota Producentów i Konsumentów Fasoli Ukrainy, Stowarzyszenie „Sektor Mięsny”, Związek Przedsiębiorstw Mleczarskich Ukrainy , Stowarzyszenie Producentów Ukraińskich „Lody i produkty mrożone”.


 

oprac. e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

W dniach 17-18 czerwca 2024 roku w Choťovicach w Czechach odbyło się spotkanie p...

Przemyt migrantów: większa rola Europolu w zwalczaniu przemytu migrantów Przedst...

W dzisiejszych warunkach ważne jest, aby małe i średnie ukraińskie przedsiębiors...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę