Rolnik - niebezpieczny zawód z bezpieczną młodzieżą

24 kwietnia 2016
Rolnik - niebezpieczny zawód z bezpieczną młodzieżą

21 kwietnia na Wydziale Inżynierii Produkcji SGGW odbyła się VIII edycja ogólnopolskiego konkursu wiedzy o ergonomii i bezpieczeństwie pracy w rolnictwie. Na najlepszych uczniów szkół rolniczych czekały indeksy, nagrody pieniężne, stypendia i upominki od sponsorów.

Zawód rolnika jest w sposób szczególny narażony na różnego rodzaju zagrożenia, Potwierdzają to nie tylko statystyki KRUS-u i prawie 40 tys. wypadków z udziałem tej grupy zawodowej w latach 2014-2015, ale przede wszystkim opinie samych rolników. Potrzebę edukacji w zakresie zagrożeń i sposobów ich ograniczania widać także wśród osób, które do zawodu rolnika dopiero się przygotowują – uczniów szkół rolniczych.

To właśnie z myślą o nich na Wydziale Inżynierii Produkcji SGGW już po raz ósmy zorganizowano ogólnopolski konkursu wiedzy o ergonomii i bezpieczeństwie pracy w rolnictwie. Wzięło w nim udział 150 szkół z całej Polski, wybranych wcześniej w regionalnych eliminacjach.

- Celem konkursu było popularyzowanie wśród młodzieży szkolnej znajomości dobrej praktyki rolniczej, szerzenie idei bezpiecznej pracy wśród przyszłych młodych rolników oraz kształtowanie umiejętności bezpieczeństwa i higieny pracy – powiedziała Joanna Nurek, organizatorka wydarzenia.

Na finalistów czekał egzamin składający się z dwóch części: testu wyboru, w którym zaznaczali poprawną odpowiedź, oraz testu niezgodności, w którym na wyświetlonych zdjęciach odnajdowali nieprawidłowości względem norm bezpieczeństwa. Po zmaganiach egzaminacyjnych nauczyciele i uczniowie brali udział w wykładach, pokazach i atrakcjach zorganizowanych na Wydziale Inżynierii Produkcji SGGW.   

Wśród partnerów konkursu znalazła się m.in. firma 3M Poland – producent środków ochrony indywidualnej m.in. dla rolników i organizator kampanii edukacyjnej dla tego sektora - Akademia Rolnika.

- W ramach kampanii „Chroń Swój Świat”, której celem jest promocja przestrzegania zasad bezpieczeństwa pracy, odpowiadamy także na potrzebę rynku rolniczego poprzez „Akademię Rolnika”. Jest to program edukacyjny skierowany do przyszłych pracowników sektora rolniczego, gdzie uczniowie szkół rolniczych mają okazję dowiedzieć się jak podczas pracy chronić się przed zagrożeniami a przez to dbać nie tylko o siebie, ale także swoich bliskich i współpracowników. Cieszymy się, że tak wielu przyszłych młodych rolników wzięło udział w tym konkursie, wykazując ogromną wiedzę i zrozumienie tematu bezpieczeństwa pracy w tym sektorze – powiedziała Bogumiła Styś, z Działu Bezpieczeństwa Pracy 3M Poland

Sponsorem konkursu była także firma Bayer Polska, działająca przede wszystkim w dziedzinie opieki zdrowotnej i rolnictwa.

- Praca rolnika to bardzo odpowiedzialne zajęcie, ponieważ ma bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo i jakość wytwarzanej żywności jak i również na bioróżnorodność oraz ochronę środowiska naturalnego. Przyszłość rolnictwa jest kwestią niezwykle istotną dla wszystkich konsumentów. Firma Bayer w ramach akcji „Grunt to bezpieczeństwo” od lat prowadzi kompleksową edukację rolników w zakresie właściwego stosowania środków ochrony roślin oraz bezpieczeństwa pracy w gospodarstwie rolnym. Bardzo nas cieszy wysoki poziom wiedzy i zaangażowanie młodych, bo jako przyszli rolnicy będą mieli świadomość jak dbać i stosować na co dzień zasady bezpieczeństwa w swojej pracy – mówi Dorota Kasza, odpowiedzialna za komunikację działu CropScience w firmie Bayer Sp. z o.o.

Najlepsi w konkursie okazali się: Radosław Woźniak z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Brześciu; Jakub Kowalewski z Zespołu Szkół Mechanizacji Rolnictwa im. Bohaterów Walk nad Bzurą w Piątku; Marek Bensz z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bogdańczowicach; Zbigniew Wierzba z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nakle Śląskim oraz Tomasz Rafałek z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Widzewie

Patronami wydarzenia byli Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Rektor SGGW oraz KRUS.  Sponsorami konkursu zostały firmy 3M Poland oraz Bayer Polska.

Informacje o firmie

infowire.pl


POWIĄZANE

Sejm w czwartek uchwalił nowelizację ustawy dot. płatności bezpośrednich. Nowe p...

Centralne Biuro Antykorupcyjne podjęło kontrolę w białostockim biurze powiatowym...

Projekt ustawy o Funduszu Wzajemnej Pomocy w Stabilizacji Dochodów przygotowany ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę