aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rosja wyprodukuje 1,5 mln ton pszenicy w 2023/2024

11 marca 2024
Rosja wyprodukuje 1,5 mln ton pszenicy w 2023/2024

Rosstat publikuje drugi raport statystyczny upraw w 2023 r. Produkcja pszenicy w Rosji w roku gospodarczym 2023/24 szacowana jest na 91,5 mln ton metrycznych (mmt), co oznacza wzrost o 1 proc. w porównaniu z zeszłym miesiącem, ale spadek o 1 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem i wzrost o 15 proc. w stosunku do średniej 5-letniej. Szacunki obejmują 64,0 mln ton pszenicy ozimej i 27,5 mln ton pszenicy jarej. Całkowity plon pszenicy szacowany jest na 3,17 tony metrycznej z hektara (t/ha), bez zmian w stosunku do ubiegłego roku i o 11 procent wyższy od średniej z 5 lat.

Całkowita powierzchnia zbiorów szacowana jest na 28,8 miliona hektarów (mha), co oznacza spadek o 1 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym, ale wzrost o 4 procent w stosunku do średniej z 5 lat. Niewielka rewizja produkcji z miesiąca na miesiąc opiera się na zaktualizowanych statystykach zbiorów z 2023 r. opublikowanych przez rosyjską agencję statystyczną Rosstat pod koniec lutego 2024 r. Według drugiego raportu Rosstatu, rok do roku powierzchnia upraw ozimych spada, ale rośnie w przypadku upraw jarych. Dodatkowo, pomimo trudnych warunków pogodowych przez cały sezon wegetacyjny i wyjątkowo mokrej pogody podczas zbiorów, plon pszenicy jarej utrzymywał się powyżej 5-letniej średniej o 12 procent.

Pszenica ozima stanowi zazwyczaj około 70 procent całkowitej produkcji i jest uprawiana głównie w europejskiej części Rosji. Pszenica jara, która stanowi około 30 procent całkowitej produkcji, jest uprawiana głównie w regionach graniczących z Kazachstanem: Wołdze, Uralu i okręgach syberyjskich Rosji. Jest to Analiza rynku globalnego a Szacunki dotyczące obszaru, plonów i produkcji rosyjskiej pszenicy ozimej i pszenicy jarej z USDA PSD.

***

Dane pochodzą z miesięcznego raportu na temat areału upraw, plonów i produkcji w głównych krajach świata. Źródła obejmują raporty z biur FAS na całym świecie, oficjalne statystyki zagranicznych rządów oraz analizę danych ekonomicznych i zdjęć satelitarnych. Raport odzwierciedla oficjalne szacunki USDA publikowane w miesięcznym raporcie World Agricultural Supply and Demand Estimates (WASDE).

oprac, e-red,ppr.pl


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę