Adama_Spyrale_1-31.05.21

Rosja: Wzrost skupu mleka o 5%. Zmiany w czołówce producentów

15 czerwca 2021
Rosja: Wzrost skupu mleka o 5%. Zmiany w czołówce producentów

– Produkcja surowego mleka handlowego wykazuje dodatnią dynamikę, w 2020 r. wzrost wyniósł 5%, do 23,5 mld kg, a w 2021 r. według naszych prognoz wolumen wzrośnie o kolejne 3% – do 24,2 mld kg – uważa Artiom Biełow, Dyrektor Generalny Sojuzmoloko. – Jednak wzrost kosztów produkcji doprowadzi do wycofania się z rynku małych, słabych graczy i jego dalszej konsolidacji.

Trzy wiodące firmy skupiły w ubiegłym roku około 1,37 mld kg mleka, czyli około 6% całkowitej ilości przeznaczonej na sprzedaż. W pierwszej trójce znalazły się: Grupa EkoNiva z 924,7 mln kg, Agrokomples N.I. Tkaczew z 312,1 mln kg, KG Rusmolko (Olam International) 131 mln kg. Dane pochodzą z rankingu największych producentów mleka przygotowanego przez Sojuzmoloko.

W pierwszej dziesiątce pod względem produkcji surowego mleka znalazły się również: Doronichi Agro-Industrial Holding, Ak Bars Holding, Kirow Dairy, Detskoselski Koncern, Piskariewski Dairy, Pokrowski Concern oraz Krasny Wostok Agroholding.

– Na pozycjach w pierwszej piątce zaszły poważne zmiany – zauważył Artiom Biełow. – Po pierwsze, pozycje firm aktywnie inwestujących w budowę nowych kompleksów – GK Rusmolko, APH Zalesie, GK Agropromkomplektacja, GC Damate. Po drugie, nastąpił spadek wolumenu w firmach z Tatarstanu ze względu na zmiany w ilości inwentarza żywego. Po trzecie, wszyscy gracze z powodzeniem pracują nad poprawą wydajności i zwiększeniem wolumenu poprzez zwiększenie produktywności inwentarza żywego.

Gracze, którym się to udało, umocnili swoje pozycje to m.in. APK Prodprogram, GC Szachunskoje Mołoko i Agrogroup Good Deal.

 

Forum Mleczarskie


POWIĄZANE

Europejski Plan Działania dla Rolnictwa Ekologicznego z 25 marca 2021 zwiastuje ...

W dniu 22 lipca 2021 r., Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych przekazał uwagi do ...

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, działając na podstawie § 13e ust. 10  rozporzą...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę