Rośnie liczba zakażeń HPAI na Węgrzech

17 stycznia 2020
Rośnie liczba zakażeń HPAI na Węgrzech

Na Węgrzech wykryto drugie ognisko grypy ptaków  H5N8 w ciągu tygodnia.  Uderzająca jest skala  produkcji na zakażonej fermie, bowiem w gospodarstwie znajdowało się 115,5 tys. kaczek. Wszystkie ptaki zostaną zlikwidowane w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa.

Gospodarstwo położone jest we wschodniej części kraju, w miejscowości Létavértes, w komitacie Hajdú-Bihar.  Przypomnijmy, że po raz pierwszy ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków na Węgrzech zostało potwierdzone w dniu 12 stycznia 2020 roku.  Do zakażenia doszło w obiektach utrzymujących ponad 50 tys. indyków rzeźnych  w komitacie Komárom-Esztergom (w odległości siedem kilometrów od granicy ze Słowacją). Poza Polską i Węgrami, grypa rozprzestrzeniła się w ostatnich dniach w Rumunii i Słowacji.

Na Węgrzech grypę ptaków wykryto ostatni raz w latach 2016/2017, czyli w tym samym sezonie, w którym z HPAI zmagała się Polska branża drobiarska. Węgry specjalizują się w produkcji kaczek i są, po Francji, drugim największym producentem tego gatunku drobiu w całej Unii Europejskiej. W roku 2018 Węgry wyprodukowały 93 tys. ton mięsa kaczego, co w porównaniu do roku 2017 oznacza wzrost aż o 79 proc. r/r. Sądzimy, że tak gwałtowne zwiększenie podaży mięsa kaczego na rynku węgierskim należy wytłumaczyć odbudową sektora po grypie ptaków w  sezonie 2016/2017. Produkcja mięsa indyczego w roku 2018 wyniosła 79,4 tys. ton.

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji C(2020)9590 z dnia 22.12.2020 r. wyprodukow...

Argentyński rząd zniósł zakaz eksportu kukurydzy wprowadzony w grudniu 2020 roku...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę