Rośnie unijny import warzyw z państw trzecich

28 października 2016
Rośnie unijny import warzyw z państw trzecich

Unijny import świeżych warzyw z państw trzecich, poza unijnych wzrósł w pierwszej połowie bieżącego roku. W stosunku do pierwszych sześciu miesięcy minionego roku unijni importerzy sprowadzili z państw trzecich o 23% produktów w ujęciu ilościowym i o 11% w ujęciu wartościowym warzyw.

W sumie w omawianym okresie pierwszej połowy bieżącego roku zaimportowano 1,55 mln ton o wartości 1,602 mld euro. Najważniejszymi dostawcami na unijni rynek był w zasadzie dwa kraje Maroko i Egipt. W pierwszej połowie bieżącego roku dostawy z Maroka wzrosły w ujęciu ilościowym o 13% i wyniosły 482,5 tys. ton. W przypadku dostaw z Egiptu–wzrosły one o 10% do około 250,5 tys. ton.

W sumie kraje unijne z Maroka zaimportowały około 31% łącznych dostaw na unijny rynek warzyw, a z Egiptu około 15% dostaw. Wartość marokańskich warzyw przekroczyła sumę 591,6 mln euro, a egipskich około 155,5 mln euro.

Najwięcej z Maroka zaimportowano pomidorów–247,2 tys. ton o wartości prawie 250,0 mln euro (o 8% więcej wobec roku poprzedniego w ujęciu ilościowym i o 7% więcej w wartościowym).

W przypadku dostaw z Egiptu dominowały w nich ziemniaki z wynikiem 157,5 tys. ton oraz cebula z wynikiem 72,3 tys. ton.

Poza wspomnianymi dwoma krajami z państw trzecich Unia  importowała spore ilości warzyw również z Turcji–około 238,0 tys. ton z dominującymi tu ziemniakami–173,5 tys. ton.

FAMMU/FAPA na podst.: freshplaza


POWIĄZANE

Od dwóch miesięcy nie było żadnego ogniska ptasiej grypy w naszym kraju, natomia...

Projekt zmian zmierzający do "ucywilizowania ochrony zwierząt w Polsce", już się...

Produkcję związaną z przetwórstwem owocowo-warzywnym zamierza prowadzić nowy wła...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę