aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Rozmowa ministrów rolnictwa Polski i Ukrainy

9 marca 2022
Rozmowa ministrów rolnictwa Polski i Ukrainy
MRiRW

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk, rozmawiał we wtorek z ministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy Romanem Leszczenko. W spotkaniu uczestniczył również sekretarz stanu w MRiRW Rafał Romanowski.

– W imieniu własnym oraz Rządu Rzeczypospolitej Polskiej wyrażam solidarność z narodem ukraińskim i poparcie dla Ukrainy jako suwerennego, niepodległego państwa – powiedział wicepremier Kowalczyk.

Wicepremier zapewnił o gotowości do udzielania stronie ukraińskiej wsparcia w tych ciężkich chwilach, w tym żywnościowej pomocy humanitarnej. Wicepremier podkreślił podziw dla determinacji i odwagi narodu ukraińskiego, odpierającego rosyjską agresję. Złożył też wyrazy współczucia z powodu strat poniesionych przez Ukrainę podczas działań wojennych.

Szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi poinformował o dotychczas udzielonej i planowanej przez Polskę pomocy dla obywateli Ukrainy zmuszonych do opuszczenia kraju. Zwrócił uwagę na wsparcie m.in. w zakresie zapewnienia zakwaterowania dla uchodźców z Ukrainy. Dodał, że aktualnie w Sejmie procedowana jest ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Ustawa przewiduje przyznanie praw obywatelom Ukrainy na równi z obywatelami Polski w zakresie m.in. świadczeń społecznych i dostępu do szkolnictwa. Rozwiązania prawne mają obowiązywać przez 18 miesięcy.

Wicepremier H. Kowalczyk poinformował, że różnorodna pomoc dla Ukrainy, w tym humanitarna, już jest przez Polskę organizowana. Podkreślił, że ułatwieniem dla dostaw żywności z Polski na Ukrainę byłoby też potwierdzenie przez Kijów nieobowiązywania restrykcji przywozowych w ramach pomocy humanitarnej.

Minister Roman Leszczenko podziękował w imieniu własnym i Prezydenta Ukrainy za życzliwość oraz wszelką pomoc udzielaną przez Polskę obywatelom Ukrainy. Poinformował o sytuacji na Ukrainie w zakresie zaopatrzenia w żywność i środki do produkcji rolnej.

Ministrowie uzgodnili założenia współpracy na najbliższy czas oraz wskazali swoich przedstawicieli do koordynacji dalszego wsparcia  żywnościowego dla  obywateli Ukrainy. Koordynację po stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wicepremier Kowalczyk powierzył  sekretarzowi stanu Rafałowi Romanowskiemu.MRiRW


POWIĄZANE

Duńscy rolnicy są zaniepokojeni planami nałożenia podatku od emisji dwutlenku wę...

Oceniając coraz bardziej dramatyczne wydarzenia na granicy Polsko-Ukraińskiej i ...

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność”stan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę