Adama_15.03.2020
Azoty_16.03.2020

Rozmowy polsko-brytyjskie

27 lutego 2020
Rozmowy polsko-brytyjskie
MRiRW

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski przyjął w środę ambasadora Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce Jonathana Knotta.

Spotkanie odbyło się w związku z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, a jego celem była dyskusja na temat przyszłych relacji Zjednoczonego Królestwa z UE i z Polską.

Strony zapewniły się wzajemnie o woli utrzymania jak najlepszych relacji dwustronnych, podkreślając znaczenie partnerstwa politycznego i gospodarczego w obliczu szeregu wyzwań, jakie stoją przed Europą.

Ambasador zadeklarował gotowość jak najszybszego wypracowania przez Zjednoczone Królestwo szczegółów umowy o wolnym handlu, korzystnej dla obu stron, a w razie konieczności, do dyskusji o ewentualnych koniecznych udogodnieniach w handlu artykułami rolno-spożywczymi. Zapewnił, iż standardy bezpieczeństwa żywności nie zostaną obniżone, zgodnie z oczekiwaniami konsumentów.

Minister Jan Krzysztof Ardanowski wyraził zainteresowanie rozwojem współpracy polsko-brytyjskiej  w odniesieniu do wzajemnych oddziaływań rolnictwa na klimat i środowisko oraz nowych technologii uprawy gleby, licząc na wzmocnienie kontaktów instytutów badawczych i doradztwa z obu krajów, wspólne projekty i wymianę praktycznych informacji i doświadczeń.

Z dniem 1. lutego 2020 roku Wielka Brytania, po 47. latach od przystąpienia do UE, przestała być państwem członkowskim Unii Europejskiej. Obecnie, do końca 2020 roku obowiązuje okres przejściowy, a od marca rozpoczną się negocjacje w sprawie nowego partnerstwa UE ze Zjednoczonym Królestwem.

Wielka Brytania jest drugim, po Niemczech, najważniejszym partnerem handlowym Polski i liderem wśród krajów, do których Polska eksportuje produkty rolno-spożywcze. Od kilku lat notowany jest stały wzrost obrotów handlowych produktami rolno-spożywczymi między Polską a Wielką Brytanią.

 

MRiRW


POWIĄZANE

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że od dnia 8 marca 2020 r. ...

Największa mleczarnia norweska Tine raportuje zwiększony popyt na niektóre produ...

W opinii brazylijskiego stowarzyszenia przetwórców mięsa ABPA, zmiana zachowań k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę