CTR_80917

Rozmowy polsko-francuskie

10 października 2016

Podsekretarz stanu Rafał Romanowski przyjął w czwartek delegację z Francji, której przewodniczył Jean-Louis Buer radca ds. rolnych Ambasady Francji w Polsce oraz przedstawiciele francuskiego Ministerstwa Rolnictwa, Przetwórstwa Rolno-Spożywczego i Leśnictwa.

Tematem rozmów było szkolnictwo rolnicze funkcjonujące w systemie polskim oraz we Francji. Obydwie strony podkreślały istotne znaczenie szkół rolniczych w przygotowaniu kadr dla potrzeb sektora rolno-spożywczego, zauważając przy tym ważną rolę instytucji naukowych, przedstawicieli branży rolniczej, przedsiębiorców oraz pracodawców w kreowaniu i współtworzeniu modelu kształcenia rolniczego. W toku rozmów zaakcentowano zmiany organizacyjno-programowe, jakie już zachodzą w szkołach rolniczych podległych Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jako jeden z  przykładów wskazano rozwój sieci tych szkół, poprzez przejmowanie kolejnych od samorządów powiatowych. Urozmaicanie oferty edukacyjnej poprzez wprowadzanie nowych zawodów, wdrażanie  nowych treści do programów nauczania, a także organizacja różnych form kształcenia ustawicznego dla dorosłych, były wskazane jako zadania już zrealizowane i  przynoszące wymierne korzyści. Kolejnym było stworzenie w części szkół resortowych nowoczesnego zaplecza dydaktycznego do produkcji rolniczej i przetwórstwa rolno-spożywczego, a także urządzenie pokazowych pracowni i hal uprawowych do kształcenia praktycznego.

Spotkanie pozwoliło na wymianę doświadczeń i różnych rozwiązań istniejących po stronie francuskiej w ramach organizacji i nadzoru nad szkolnictwem rolniczym. Wśród różnych zagadnień prezentowanych podczas spotkania, nieco więcej uwagi strona francuska poświęciła na udział pracodawców w tworzeniu dokumentacji programowej kształcenia rolniczego, a także na upowszechnianie tego kształcenia w formie on-line.

Uczestnicy spotkania mając na uwadze dotychczasową współpracę, w tym także prowadzoną z Krajowym Centrum Edukacji Rolniczej z Brwinowie oraz bezpośrednio z resortowymi szkołami rolniczymi, wyrazili przekonanie o możliwości jej kontynuacji z korzyścią dla obydwu stron.

Przedstawiciele delegacji z Francji złożyli wstępne zaproszenie na rewizytę.

MRiRW


POWIĄZANE

Polska gospodarka osiągnęła sukces - mówił Hans Timmer z Banku Światowego podcza...

Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich Zw. Rew. (KZSM Zw. Rew.) i Krajowe Stow...

Przedstawiciele Ursusa i NSZZ "Solidarność" podpisali porozumienie, na mocy któr...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę