CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Rozmowy polsko-indyjskie

31 sierpnia 2016
Rozmowy polsko-indyjskie
MRiRW

Podsekretarz stanu Ewa Lech spotkała się w poniedziałek z sekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Dobrobytu Rolników Republiki Indii Shobhaną K. Pattanayakiem. Wizyta odbywa się na zaproszenie podsekretarz stanu złożone podczas jej pobytu w Indiach w marcu br.

W spotkaniu uczestniczyli także ambasador Republiki Indii w Polsce Ajay Bisaria oraz przedstawiciele Ambasady Indii w Polsce.

Wiceminister Ewa Lech zapewniła swojego rozmówcę o zainteresowaniu strony polskiej pogłębieniem współpracy dwustronnej w dziedzinie rolnictwa, a zwłaszcza zwiększeniem wymiany handlowej towarami rolno-spożywczymi. Podkreśliła, że strona polska liczy na sprawne procedowanie i szybkie zakończenie procedur w zakresie uzgodnień dotyczących dostępu polskich jabłek do rynku indyjskiego, a także polskich produktów mięsnych wieprzowych poddanych obróbce cieplnej oraz mięsa drobiowego i produktów mięsnych drobiowych. Podsekretarz stanu Ewa Lech pozytywnie oceniła dotychczasową współpracę z Indiami dotyczącą sektora rolnego zauważając, że jej potencjał nie jest w pełni wykorzystany. Potwierdziła, że strona polska jest zainteresowana podpisaniem ze stroną indyjską Umowy o współpracy w dziedzinie rolnictwa.

Strona indyjska wyraziła nadzieję na dalszy rozwój współpracy w obszarze wymiany handlowej towarami rolno-spożywczymi, a także współpracy pomiędzy instytutami badawczo-naukowymi oraz potwierdziła zainteresowanie podpisaniem Umowy o współpracy w dziedzinie rolnictwa. Sekretarz stanu S.K. Pattanayak wyraził zadowolenie z zaproponowanego przez stronę polską programu wizyty, który pozwoli m.in. na przeprowadzenie szczegółowych rozmów w sprawie polskiej propozycji dotyczącej alternatywnego zabiegu chłodzenia jabłek przed ich wysyłką do Indii, tzw. „cold-treatment”.

W ramach wizyty w Polsce strona indyjska spotka się z Kierownictwem Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa, odwiedzi Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz dwa polskie sady.

MRiRW


POWIĄZANE

Zarząd KRIR zwrócił się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi w związku z trudną s...

Sekretarz stanu Jacek Bogucki uczestniczył w minioną środę, w seminarium z okazj...

Czy obawy o inflację pomogą szerzej otworzyć rynek RPA dla importu drobiu z Euro...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę