Adama_1-15.08.2020
Bayer_dekalb_lipiec_2020

Rozmowy polsko-niemieckie

25 czerwca 2020
Rozmowy polsko-niemieckie
MRiRW

Zrównoważony rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich, wykorzystanie ich potencjału rozwojowego oraz zabezpieczenie niezależności żywnościowej Europy to główne priorytety rozpoczynającego się z dniem 1 lipca 2020 roku półrocznego przewodnictwa Niemiec w Radzie Unii Europejskiej.

Poinformowała w środę ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego, minister wyżywienia i rolnictwa Republiki Federalnej Niemiec Julia Klöckner podczas wideokonferencji. Minister chciała również poznać oczekiwania Polski co do niemieckiej prezydencji.

Niemcy dążą do zasadniczych zmian strukturalnych rolnictwa i chcą ukierunkować dyskusję nad strategią KE „Od pola do stołu” na powiązanie nowych wyzwań dla rolników z oczekiwaniami społeczeństwa w zakresie zrównoważonej produkcji żywności. Ważnym tematem będzie dobrostan zwierząt, etykietowanie żywności oraz zastosowanie cyfryzacji i nowych technologii  w rolnictwie.

– Rolnictwo poniosło szkody w związku z koronawirusem, przede wszystkim te sektory, które są uzależnione od eksportu, głównie produkcja zwierzęca – podkreślił Minister Ardanowski.

Minister przedstawił polskie priorytety, nad którymi chcemy pracować wspólnie z prezydencją niemiecką w drugiej połowie 2020 roku. Podkreślił, że kierunek związany z ochroną przyrody i środowiska jest ważny, niemniej jednak nie może oznaczać nadmiernego, jednostronnego obciążenia rolnictwa i przemysłu spożywczego. Nadrzędnym celem rolnictwa jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego dla społeczeństwa UE, a obciążenia nakładane na rolników muszą być odpowiednio kompensowane, tak, aby nie nastąpiło zmniejszenie dochodów rolniczych.

Dlatego tak ważny jest odpowiedni budżet na WPR na lata 2021-2027.

– Dla  Polski kluczowe jest również wyrównanie płatności bezpośrednich w UE, które zyskuje jeszcze bardziej na znaczeniu po kryzysie COVID-19, kiedy sytuacja ekonomiczna rolników jest równie trudna we wszystkich państwach UE, a nowe obowiązki nakładane na wszystkich rolników nie uzasadniają istniejących różnic w poziomie wsparcia w UE – zwrócił uwagę minister Ardanowski.

Ministrowie Polski i Niemiec wyrazili zgodność co do potrzeby korekty polityki handlowej UE tak, aby unijne produkty rolne były w stanie skutecznie konkurować z tańszymi produktami z krajów trzecich, wytwarzanymi w innych standardach. Byli również zgodni, że należy wprowadzić jednolite w UE i rozpoznawalne na całym świecie oznaczenia produktów wytwarzanych zgodnie z zachowaniem dobrostanu zwierząt.

Ponadto zgodzili się co do konieczności przekazania przez Komisję Europejską konkretnych danych i oceny wpływu w odniesieniu do celów wskazanych w strategii „Od pola do stołu”, szczególnie w przypadku rolnictwa ekologicznego i ograniczenia zużycia środków ochrony roślin.

Ministrowie rozmawiali również na temat przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się Afrykańskiego Pomoru Świń m.in. w kontekście zwiększenia odstrzału sanitarnego dzików w obszarze przygranicznym.

 

MRiRW


POWIĄZANE

Rok 2019 ustanowił nowy historyczny rekord w polskim eksporcie przetworzonych pr...

Dyrektor Oddziału Terenowego KOWR w Łodzi pragnie poinformować, że Marszałek Woj...

„Pracuj bezpiecznie z Cynkometem. Bezpieczne wakacje 2020” – takie jest hasło i ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę