Rozmowy polsko-ukraińskie

17 maja 2022
Rozmowy polsko-ukraińskie
MRiRW

Wczoraj – na zaproszenie wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka – przebywał w Warszawie minister polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykoła Solskyi. Szefowie resortów rolnictwa Polski i Ukrainy spotkali się osobiście, aby kontynuować rozmowy w sprawie możliwości wsparcia ukraińskiego rolnictwa w obliczu rosyjskiej agresji, a także omówić warunki wzajemnej wymiany handlowej towarami rolno-spożywczymi.

Wicepremier Kowalczyk zapewnił swojego rozmówcę, że zarówno Polska, jak i szeroka społeczność międzynarodowa solidaryzuje się z Ukrainą w trudnym czasie wojny. Zadeklarował kontynuację działań pomocowych ze strony Polski. 

Działania dla bezpieczeństwa żywnościowego

Ministrowie omówili kwestię przeciwdziałania zagrożeniom dla bezpieczeństwa żywnościowego w związku wojną w Ukrainie. W tym kontekście podkreślono duże znaczenie udrożnienia szlaków transportowych dla ukraińskich towarów. Wicepremier Kowalczyk poinformował ministra Solskiego o wprowadzonych i planowanych ułatwieniach w przewozie i kontroli granicznej towarów rolno-spożywczych z Ukrainy.

Minister Solskyi przedstawił sytuację na rynkach rolnych Ukrainy, w tym głównie zbóż, i zaapelował o dalsze wspólne działania w celu przyspieszenia odpraw towarów na przejściach granicznych. Podziękował też za dotychczasową ścisłą współpracę w dziedzinie rolnictwa, okazywaną z polskiej strony pomoc oraz przyjęte i planowane rozwiązania wspierające ukraiński sektor rolno-spożywczy w tym trudnym okresie.

Współpraca polsko-ukraińska

Na zakończenie spotkania szefowie rolnictwa obu krajów podpisali Wspólne Oświadczenie dotyczące zacieśniania współpracy w sektorze rolnym. W dokumencie jest zawarta m.in. deklaracja strony ukraińskiej uznania regionalizacji Polski wobec ASF do końca czerwca 2022 r.

Ukraina jest ważnym odbiorcą polskich towarów rolno-spożywczych, ale jeszcze większym dostawcą tych towarów na rynek polski (w 2021 r. import wyniósł 930,4 mln euro – o 7 proc. więcej wobec 2020 r.). W 2021 r. saldo dla Polski było ujemne i wyniosło 119,1 mln euro. W eksporcie dominowały: sery i twarogi (97,2 mln euro – 12 proc. polskiego eksportu rolnego do Ukrainy), produkty używane do karmienia zwierząt, czekolada i przetwory zawierające kakao, kawa oraz przetwory spożywcze gdzie indziej niewymienione z grupy CN 2106.MRiRW


POWIĄZANE

2 lipca br. wchodzi w życie rozporządzenie Rady Ministrów o pomocy finansowej dl...

Obecnie istnieje wiele sposobów na poprawę wydajności upraw i zwiększenie plonów...

Należy powiedzieć to głośno i wyraźnie – zaszycie alkoholowe nie jest cudownym l...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę