aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rozmowy polsko-ukraińskie

24 sierpnia 2022
Rozmowy polsko-ukraińskie

Z inicjatywy strony ukraińskiej odbyła się wczoraj wideokonferencja wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka z ministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykołą Solskim.

W spotkaniu uczestniczyli też: sekretarz stanu Rafał Romanowski, zastępca głównego lekarza weterynarii Krzysztof Jażdżewski oraz pełnomocnik ministra ds. rozwoju współpracy z Ukrainą Rafał Mładanowicz.

Transport ukraińskich produktów rolno-spożywczych

Głównym tematem były przewozy ukraińskich artykułów rolno-spożywczych. Ukraiński minister podziękował za podejmowane przez Polskę działania na rzecz zwiększenia przepustowości na granicy i wyraził nadzieję na dalsze zacieśnianie współpracy gospodarczej między naszymi krajami.

Szef polskiego resortu rolnictwa poinformował, że polskie inspekcje podjęły liczne starania, by zapewnić możliwie płynne odprawy przesyłek przez granicę polsko-ukraińską. Niemniej jest to bardzo złożone przedsięwzięcie, zwłaszcza w sytuacji znaczącego wzrostu liczby kontroli z uwagi na wzrost skali przewozów. Wskazał jednocześnie na potrzebę wprowadzenia usprawnień także po stronie ukraińskiej.

Zastępca głównego lekarza weterynarii przedstawił informację o przepływie towarów przez granicę. Zwrócił uwagę na działania podjęte w zakresie pracy granicznych lekarzy weterynarii, w tym m.in. zwiększenie obsady kadrowej i wydłużenie czasu pracy kontrolerów. Działania te wpisują się w realizację zobowiązań wynikających ze Wspólnego Oświadczenia podpisanego przez szefów resortów rolnictwa Polski i Ukrainy 16 maja 2022 r. w Warszawie.

Konieczność pomocy ze strony UE

Wicepremier H. Kowalczyk zapewnił o gotowości Polski do dalszej pomocy Ukrainie. W tym kontekście zaproponował podjęcie wspólnych działań ze stroną ukraińską w celu uzyskania wsparcia technicznego i finansowego z UE. Spotkało się to z aprobatą ministra M. Solskiego.

Będą dalsze rozmowy
Kolejne spotkanie ministrów rolnictwa Polski i Ukrainy planowane jest na początku września.

Wymiana handlowa z Ukrainą

Ukraina od wielu lat jest istotnym partnerem Polski w zakresie handlu towarami rolno-spożywczymi. W okresie I-VI 2022 r. odnotowany został wzrost eksportu rolnego na rynek ukraiński o ok.17% (z 377,1 mln EUR do 441 mln EUR). Eksportowano głównie: sery i twarogi (43,7 mln EUR – wzrost o ok. 5 %), produkty używane do karmienia zwierząt (32,1 mln EUR – spadek o 8%), kawę (29,3 mln EUR – wzrost o 42%), mięso wieprzowe, świeże, chłodzone, mrożone (21,2 mln EUR – wzrost o ok. 240%).

źródło i foto: minrol


POWIĄZANE

W dniu 23 maja 2024 r., w gmachu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się...

W Afryce Północno-Zachodniej (kraje Maroka, Algierii, Tunezji) wg prognozy sprze...

Nieuczciwe praktyki wielkich zgranicznych sieci handlowych to nie tylko problem ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę