aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rozmowy polsko-ukraińskie

24 sierpnia 2022
Rozmowy polsko-ukraińskie

Z inicjatywy strony ukraińskiej odbyła się wczoraj wideokonferencja wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka z ministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykołą Solskim.

W spotkaniu uczestniczyli też: sekretarz stanu Rafał Romanowski, zastępca głównego lekarza weterynarii Krzysztof Jażdżewski oraz pełnomocnik ministra ds. rozwoju współpracy z Ukrainą Rafał Mładanowicz.

Transport ukraińskich produktów rolno-spożywczych

Głównym tematem były przewozy ukraińskich artykułów rolno-spożywczych. Ukraiński minister podziękował za podejmowane przez Polskę działania na rzecz zwiększenia przepustowości na granicy i wyraził nadzieję na dalsze zacieśnianie współpracy gospodarczej między naszymi krajami.

Szef polskiego resortu rolnictwa poinformował, że polskie inspekcje podjęły liczne starania, by zapewnić możliwie płynne odprawy przesyłek przez granicę polsko-ukraińską. Niemniej jest to bardzo złożone przedsięwzięcie, zwłaszcza w sytuacji znaczącego wzrostu liczby kontroli z uwagi na wzrost skali przewozów. Wskazał jednocześnie na potrzebę wprowadzenia usprawnień także po stronie ukraińskiej.

Zastępca głównego lekarza weterynarii przedstawił informację o przepływie towarów przez granicę. Zwrócił uwagę na działania podjęte w zakresie pracy granicznych lekarzy weterynarii, w tym m.in. zwiększenie obsady kadrowej i wydłużenie czasu pracy kontrolerów. Działania te wpisują się w realizację zobowiązań wynikających ze Wspólnego Oświadczenia podpisanego przez szefów resortów rolnictwa Polski i Ukrainy 16 maja 2022 r. w Warszawie.

Konieczność pomocy ze strony UE

Wicepremier H. Kowalczyk zapewnił o gotowości Polski do dalszej pomocy Ukrainie. W tym kontekście zaproponował podjęcie wspólnych działań ze stroną ukraińską w celu uzyskania wsparcia technicznego i finansowego z UE. Spotkało się to z aprobatą ministra M. Solskiego.

Będą dalsze rozmowy
Kolejne spotkanie ministrów rolnictwa Polski i Ukrainy planowane jest na początku września.

Wymiana handlowa z Ukrainą

Ukraina od wielu lat jest istotnym partnerem Polski w zakresie handlu towarami rolno-spożywczymi. W okresie I-VI 2022 r. odnotowany został wzrost eksportu rolnego na rynek ukraiński o ok.17% (z 377,1 mln EUR do 441 mln EUR). Eksportowano głównie: sery i twarogi (43,7 mln EUR – wzrost o ok. 5 %), produkty używane do karmienia zwierząt (32,1 mln EUR – spadek o 8%), kawę (29,3 mln EUR – wzrost o 42%), mięso wieprzowe, świeże, chłodzone, mrożone (21,2 mln EUR – wzrost o ok. 240%).

źródło i foto: minrol


POWIĄZANE

Dzień Matki Ziemi. Dzień iluzji nieskończonych zasobów.  Ziemia z jej zasobami j...

Rezenopy, 10-miligramowy spray donosowy chlorowodorku naloksonu wskazany w lecze...

22 kwietnia w ramach postępowania kwalifikacyjnego na prezesa zarządu spółki Ele...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę