CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Rozmowy z Komisarzem UE

28 października 2016

W czwartek wieczorem odbyły się rozmowy delegacji Polski, Estonii, Litwy i Łotwy z komisarzem UE ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności Vytenisem Andriukaitisem. Delegacjom narodowym przewodniczyli:


- minister rolnictwa i rozwoju wsi Polski – Krzysztof Jurgiel,

- minister rolnictwa Litwy - Virginija Baltraitienė,

- sekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa Łotwy - Dace Lucaua,

- zastępca dyrektora generalnego, główny lekarz weterynarii Estonii - Olev Kalda.

Rozmowy dotyczyły przede wszystkim propozycji ustanowienia nowych ram dotyczących niektórych aspektów regionalizacji wprowadzanej w związku z występowaniem ASF, które pozwoliłyby na większą elastyczność w stosowaniu restrykcji w handlu świniami, ich mięsem oraz materiałem biologicznym w zależności od poziomu bioasekuracji w gospodarstwach.

Wszystkie strony zgodziły się, że nadszedł czas na głęboką analizę obecnych zasad wprowadzania restrykcji i dokonanie w nich zmian. W najbliższym czasie rozpoczną się intensywne konsultacje techniczne mające na celu wypracowanie propozycji nowych rozwiązań.

Wcześniej odbyły się rozmowy bilateralne ministra Krzysztofa Jurgiela i komisarza Vytenisa Andriukaitisa podczas których omówiono plany Komisji Europejskiej w kwestii wprowadzenia na terenie Polski kolejnych decyzji w sprawie do ASF. Chodzi m.in. o wyjaśnienia stanu prawnego w zakresie przemieszczania zwierząt oraz znakowania mięsa i produktów mięsnych.

Kolejnym tematem spotkania była potrzeba akceptacji przez Komisje Europejską działań Polski w zakresie kompartmentalizacji, czyli możliwości  tworzenia w naszym kraju wydzielonych stref produkcji zwierzęcej. Dyskutowano również o wprowadzeniu środków kontrolnych w związku z zagrożeniem ASF ze strony terytorium ukraińskiego.

MRiRW


POWIĄZANE

W terminie 5 - 18 października 2017 r. rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowa...

UE musi ograniczyć emisję gazów cieplarnianych i przystosować się do zmieniające...

Zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS z 28.07.2017 z uwagi na wiosenne przymrozki t...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę