Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Organizacje rolnicze u Roberta Telusa

3 sierpnia 2023
Organizacje rolnicze u Roberta Telusa

Na prośbę liderów rolniczych organizacji odbyły się dziś rozmowy z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Robertem Telusem - poinformował resort rolnictwa.

Omawiana była aktualna sytuacja w rolnictwie, ze szczególnym uwzględnieniem rynku zbóż, owoców miękkich. Rozmowy dotyczyły także realizacji dopłat dla producentów, którzy sprzedali pszenicę, kukurydzę lub grykę i innych form pomocy rolnikom w związku ze startami wywołanymi wojną w Ukrainie.

Wartość wsparcia dla przedsiębiorców rolnych w związku z wojną w Ukrainie przekroczyła 15 mld zł – poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.

Niekorzystna poprawka senatorów opozycji

Podczas spotkania minister nawiązał do kwestii niekorzystnej dla rolników poprawki, przegłosowanej w ostatnich dniach przez senatorów opozycji, ograniczającej środki na dopłaty do paliwa, nawozów oraz do kredytów rolniczych.

– To hipokryzja, bo Ci sami politycy jeżdżą na wieś, a jedną poprawką zabrali 6,5 mld zł na pomoc rolnikom. Dopiero nasza konkretna postawa, że na pewno na to nie pozwolimy, nie przegłosujemy tego w Sejmie, sprawiła, że się z tego wycofali – mówił minister.

Bieżąca sytuacja w rolnictwie

Dzisiejsze spotkanie było okazją do rozmowy na temat realizacji postanowień podpisanego w kwietniu porozumienia z protestującymi rolnikami. Minister odniósł się do wszystkich 16 postulatów. W spotkaniach, które odbywały się w kwietniu tego roku, uczestniczyli także przedstawiciele ZZR Samoobrona.

Zapytany o sytuację na rynku zbóż minister Robert Telus poinformował, że obecnie przez Polską granicę na krajowy rynek nie wpływa zboże z Ukrainy. – Ja pracuję nad tym, żeby Unia Europejska przedłużyła po 15 września zakaz importu 4 zbóż. Jednak nawet jeżeli Komisja Europejska nie przedłuży, to premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że Polska nie otworzy granicy – zaznaczył minister rolnictwa.

Spotkanie było okazją do dyskusji na szereg innych zagadnień. Rolnicy pytali między innymi o: dotacje dla młodych rolników, aplikację suszową i szacowanie szkód czy dopłaty do kredytów.

 Uczestnicy spotkania

Przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność” Tomasz Obszański, przewodniczący Związku Zawodowego Rolnictwa Samoobrona Marek Duszyński, przewodniczący Związku Zawodowego Rolników Ojczyzna Mariusz Gołębiowski oraz przewodniczący Prezydium Zarządu Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski. Robert Telus spotkał się również z ZZR Samoobrona.


Ponadto minister Robert Telus rozmawiał w formacie one-line z ministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykołą Solskim.

TELUS ROBERT-MRiRW

Ze strony Polski udzial wzięli również, sekretarza stanu Ryszard Bartosik. W spotkaniu udział wzięli także przedstawiciele Inspekcji Weterynaryjnej, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Krajowej Administracji Skarbowej i Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Korytarze solidarnościowe

Minister Robert Telus podkreślił, że strona polska chce, aby tzw. korytarze solidarnościowe działały efektywnie. Pozwoli to sprawnie przewozić ukraińskie towary bez uszczerbku dla polskiego sektora rolnego. W tym celu zaproponował działania na rzecz ułatwienia przewozów w tranzycie ukraińskich zbóż do portów morskich w różnych państwach UE.

Minister Solski wyraził zainteresowanie polską propozycją. Zapowiedział, że strona ukraińska przekaże projekt szczegółowych rozwiązań w najbliższym czasie. Wyjaśnił, że rosyjskie ataki rakietowe na infrastrukturę portową Ukrainy postawiły tamtejszych eksporterów w bardzo trudnym położeniu. Obecnie muszą oni zorganizować wywóz zbóż innymi trasami.

Polski drób i jaja

Ministrowie poruszyli także kwestię dostępu polskich produktów drobiowych oraz jaj do rynku ukraińskiego. Obecnie trwają intensywne prace służb weterynaryjnych obu krajów w celu rozwiązania tej kwestii.

Polsko-ukraiński handel towarami rolno-spożywczymi

Ukraina jest ważnym partnerem Polski w zakresie handlu towarami rolno-spożywczymi. W 2022 r. odnotowaliśmy wzrost eksportu rolnego na rynek ukraiński o 16% (z 811,5 mln EUR do 945,3 mln EUR). Eksportowano głównie: sery i twarogi, produkty używane do karmienia zwierząt, kawę. W okresie I-V 2023 r. eksport rolny na rynek ukraiński wzrósł o ponad 35% wobec analogicznego okresu 2022 r.

Ponadto, minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus wraz z sekretarz stanu Anną Gembicką spotkali się dziś z przedstawicielami polskich sieci handlowych z branży spożywczej.

TELUS ROBERT-MRiRW


Uczestnicy spotkania zwracali uwagę na spadający udział w rynku polskich sklepów spożywczych.

– Niestety do tej pory współpraca między polskimi dystrybutorami była znikoma – podkreślił szef resort rolnictwa Robert Telus.

– Chciałbym abyśmy spróbowali jednoczyć te grupy – dodał minister.

Uczestnicy spotkania zwracali uwagę m.in. na szybkie tempo ubywania polskich sklepów, ekspansję największych sieci oraz na niewystarczające informowanie społeczeństwa o karach nakładanych na największe sieci handlowe działające w Polsce za naruszenia zbiorowych interesów konsumentów.

Będą kolejne rozmowy

Dziękuję za przedłożenie konkretnych propozycji rozwiązania najpilniejszych problemów – powiedziała sekretarz stanu Anna Gembicka.

Minister Robert Telus zapewnił o możliwościach poszerzenia formuły spotkań o inne resorty i instytucje, w tym inspekcje, w kompetencjach których znajdują się poszczególne zagadnienia.

Wiceminister zaproponowała następne spotkanie po ustaleniu najważniejszych priorytetów i przeanalizowaniu przedstawionych propozycji.

Kolejne rozmowy odbędą się jeszcze w tym miesiącu.

oprac, e-mk, ppr.pl na podst źródło i fot: MRiRW - biuro prasowe


POWIĄZANE

Wczoraj tj 21.września 2023 roku w Nowym Jorku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełen...

Jak poinformowało wczoraj biuroprasowe Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Min...

Rrobert Telus-Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi uczestniczył wczoraj w konferencj...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę