Rozpoczął się XIII Międzynarodowy Kongres Promocji Warzyw i Owoców w Warszawie

19 września 2017
Rozpoczął się XIII Międzynarodowy Kongres Promocji Warzyw i Owoców w Warszawie

Naszym celem jest propagowanie idei "5 porcji" związanej z rolą owoców, warzyw i ich przetworów, w tym soków w żywieniu człowieka, a także właściwej polityki prozdrowotnej - mówili we wtorek uczestnicy XIII Międzynarodowego Kongresu Promocji Warzyw i Owoców.

XIII edycja organizowana jest wspólnie przez Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS) i Międzynarodowy Sojusz Organizacji i Stowarzyszeń na rzecz "5 porcji" (ang. International Alliance of Associations and Movements "5 a day" - AIAM5).

Podczas kongresu przedstawiciele państw członkowskich sojuszu AIAM5 podpisali deklarację, w której zobowiązano się wspierać wszelkie działania oraz inicjatywy promocyjno-informacyjne, mające na celu zwiększenie spożycia warzyw i owoców poprzez wymianę dobrych praktyk, w szczególności popularyzację idei "5 porcji". Zdaniem organizatorów, jest to szczególnie ważne, ponieważ "warzywa i owoce mają realne znaczenie w walce z chorobami dietozależnymi oraz chorobami niezakaźnymi". W dokumencie tym członkowie Sojuszu zobowiązują się m.in. do wspierania inicjatywy Międzynarodowego Roku Warzyw i Owoców poprzez skierowane do krajowych rządów działań podejmowanych w ramach Globalnego Planu Działania na rzecz Zapobiegania i Kontroli Chorób Niezakaźnych 2013-2020 (Global Plan of Action for the Prevention and Control of NCDs 2013-2020).

Co roku kongres odbywa się w innym miejscu na świecie, co - zdaniem organizatorów - gwarantuje to m.in. możliwość nawiązania relacji z różnymi krajami na świecie i wymianę wiedzy oraz doświadczeń w zakresie wdrażania programów promocji warzyw i owoców, jak również praktycznych rozwiązań handlowych i logistycznych. Ponadto jest szansą na wypracowanie międzynarodowych standardów. Tegoroczna edycja została zorganizowana w Warszawie i potrwa do środy.

Jak wskazywali organizatorzy, "warzywa i owoce powinny stanowić podstawę zbilansowanej diety, niestety niskie spożycie produktów z tych grup stanowi problem globalny". W większości krajów w Europie i na świecie nie spożywa się owoców i warzyw w wystarczających ilościach, konsumpcja jest niższa niż rekomendowane przez WHO minimum 400 g dziennie na osobę.

Koordynator AIAM5 Manuel Monino Gomez powiedział, że celem AIAM5 jest "zwrócenie uwagi rządów poszczególnych krajów, instytucji i władz międzynarodowych oraz przedstawicieli różnych sektorów na to, jak ważnym tematem jest kwestia spożycia warzyw i owoców". "Co roku spotykamy się na Kongresie, by podsumować nasze aktywności oraz podpisać Deklarację dotyczącą tego, czym zajmowaliśmy się w ciągu całego roku" - dodał.

"Podpisując Deklarację każde z państw, także Polska, zobowiązuje się, że owoce i warzywa należy uznać za priorytet w politykach promocji zdrowia oraz politykach zapobiegania chorobom związanym z odżywianiem i kontroli nawyków żywieniowych" - powiedział prezes zarządu Stowarzyszenia Krajowej Unii Producentów Soków Julian Pawlak. Dodał, że deklaracja zobowiązuje Polskę m.in. do dbania o poprawę warunków ekonomiczno-społecznych, wspierania lokalnej produkcji rolnej oraz edukacji w zakresie żywienia.

Dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie prof. Mirosław Jarosz powiedział, że dzięki prowadzonym w Polsce programom edukacyjnym otyłość wśród dzieci spadła o 3 proc. Jego zdaniem pokazuje to, że "inwestycje w programy informacyjne zwracają się w postaci polepszenia stanu zdrowia".

Sojusz AIAM5 to organizacja non-profit zrzeszająca stowarzyszenia i ruchy na rzecz "5 porcji" z całego świata. Idea 5 porcji warzyw i owoców dziennie ma zachęcić społeczeństwo na całym świecie do spożywania większej ilości produktów z tej grupy w zróżnicowanej formie.

 

Katarzyna Fiuk, Marek Michałowski (PAP)


POWIĄZANE

Aktualne zamieszanie na europejskim rynku jaj skłania do spojrzenia na rosnący i...

Od II poł. września br. obserwowany jest spadek cen produktów mlecznych na świec...

Przed Sądem Okręgowym w Olsztynie rozpoczął się w czwartek proces apelacyjny w s...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę