FestiwalZupSwiata_250817
CTR_80917

Rozpoczęły się zbiory Mini Kiwi z SGGW

6 września 2016
Rozpoczęły się zbiory Mini Kiwi z SGGW

Rok 2016 to kolejny sezon wprowadzania do uprawy nowej rośliny owocowej pod nazwą Mini Kiwi. Znaczący udział w tym przedsięwzięciu ma Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, gdzie pod kierunkiem dr. hab. Piotra Latochy z Katedry Ochrony Środowiska Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu od wielu lat prowadzone są badania związane z tym owocem,  a obecnie realizowane są w ramach projektu NCBiR. W SGGW wyhodowana została odmiana BINGO, która wśród kilku innych odmian została posadzona na wielu plantacjach.

 Obecnie Mini Kiwi uprawiane jest w ponad 30 gospodarstwach sadowniczych na terenie całego kraju, jednak największe ich skupienie znajduje się w rejonie Grójecko-Wareckim. W czerwcu, z inicjatywy grupy plantatorów i pracowników SGGW, powołano do życia stowarzyszenie plantatorów Mini Kiwi, którego obecną siedzibą jest SGGW. Stowarzyszenie postanowiło promować ten nowy owoc pod nazwą handlową ACTIWI. Zadaniem stowarzyszenia jest także wspomaganie plantatorów w niełatwej uprawie tej rośliny oraz popularyzacja wśród konsumentów owoców i tworzenie dla nich rynku zbytu.

 Od września rozpoczęły się tegoroczne zbiory owoców.  Powinny one w części trafić na półki sklepowe niektórych polskich sieci marketów. Niezależnie od naszej produkcji w tym roku pojawią się także owoce pochodzące z importu. Mamy nadzieję, że zwiększona ilość tych owoców na rynku przyczyni się do lepszego ich poznania przez konsumentów i przygotuje ich na większą podaż owoców Mini Kiwi w kolejnych latach.


infowire.pl


POWIĄZANE

Senat opowiedział się w piątek za ustawą dot. ustanowienia 12 lipca Dniem Walki ...

Senat przyjął w piątek ustawę o ochronie zdrowia zwierząt nie wnosząc do nich po...

Finalizacja przejęcia przez Bayer koncernu Monsanto jest przewidziana na począte...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę