RPA/ W Kapsztadzie może w połowie kwietnia zabraknąć wody

30 stycznia 2018
RPA/ W Kapsztadzie może w połowie kwietnia zabraknąć wody

Kapsztad szykuje się 16 kwietnia na "dzień zero", gdy w kranach prawdopodobnie zabraknie wody. Poziom wody w zbiornikach zaopatrujących miasto spadł w tym tygodniu poniżej 25 procent. W regionie od trzech lat nie spadł deszcz.

Kapsztad przeżywa najgorszą suszę od ponad stulecia i może stać się pierwszym miastem w historii, w którym zabraknie wody.

W obliczu tego zagrożenia miasto wprowadziło w ostatnich tygodniach ograniczenia w zużyciu wody przez mieszkańców do 87 litrów dziennie na osobę. Dzięki tym wysiłkom udało się oddalić "dzień zero" o cztery dni - do 16 kwietnia - oznajmił we wtorek szef rządzącego w prowincji Zachodni Kraj Przylądkowy Sojuszu Demokratycznego Mmusi Maimane.

Aby uniknąć całkowitego wyschnięcia kranów, mieszkańcy musieliby zużywać mniej niż 50 litrów wody dziennie na osobę - stwierdził Maimane. Ograniczenie do 50 litrów wchodzi w życie od środy.

Szef partii zadeklarował również, że władze Kapsztadu przyspieszają prace wiertnicze w warstwach wodonośnych, aby zmniejszyć presję na miejski system wodny.

Jednocześnie departament ds. wodnych prowincji poinformował we wtorek, że poziom wody w zbiornikach zaopatrujących Kapsztad spadł w tym tygodniu do 24,5 procent z 25,3 w ubiegłym tygodniu i wobec 38 procent rok temu.

Eksperci winą za suszę obarczają ocieplenie klimatu oraz ogromny wzrost populacji od lat 90. XX w.

 

(PAP)


POWIĄZANE

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że zgodnie z rozporządzenie...

Na ceny paliw na polskich stacjach wpływ ma splot czynników występujących na świ...

Grzyby pojawiły się już w beskidzkich lasach. Ich miłośnik i znawca Justyn Kołek...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę