aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ruszył XVI Europejski Kongres Gospodarczy.

8 maja 2024
Ruszył XVI Europejski Kongres Gospodarczy.

W dniach 7-9 maja br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbędzie się XVI Europejski Kongres Gospodarczy (EKG). Udział w tym wydarzeniu od lat stwarza możliwości do nawiązywania i rozwijania kontaktów biznesowych oraz stanowi platformę wymiany wiedzy i doświadczeń. Z PARP będzie można się spotkać zarówno na stoisku w strefie wystawienniczej Centrum, jak i wziąć udział w trzech panelach dyskusyjnych z jej przedstawicielami.

7 maja - Green Planet 2

Pierwszego dnia EKG, 7 maja, w godz. 14:30-16:00 odbędzie się panel dyskusyjny Green Planet 2, który swoim wystąpieniem zainauguruje minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Eksperci będą mówić o roli funduszy unijnych w rozwoju oraz inwestycjach w ramach transformacji sektora energii i całej gospodarki. Nie brakuje opinii, że unijna perspektywa na lata 2021-2027 to ostatnie tak duże środki dla Polski. Wspólnie z uczestnikami zastanowią się, co będzie dalej: w jaki sposób można zastąpić strumień pieniędzy z UE i czy w ogóle jest to możliwe. Odbędzie się także rozmowa o ważnym dla Polski Krajowym Planie Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) oraz o środkach z tego programu - czy konieczne są korekty planów wydatkowania? Jak presja terminów wpływa na rynek, firmy wykonawcze oraz ceny?

Wśród prelegentów będą m.in Joanna Zembaczyńska-Świątek - p.o. prezes PARP, Jerzy Małachowski  - dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Michał Kopeć - dyrektor Departamentu Programów Europejskich BGK, Anna Jedynak-Rykała - wicemarszałek województwa śląskiego oraz Marek Gzik - sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

8 maja - EEC TALKS, KEZAD i gala EEC Startup Challenge

Kolejnego dnia wydarzenia, 8 maja, PARP organizuje EEC TALKS - Rozmowy o Europie. Dyskusja będzie się toczyła wokół możliwości międzynarodowej i transgranicznej współpracy gospodarczej, inwestycyjnej gotowości biznesu czy priorytetowych kierunkach działań.

Odbędzie się spotkanie z przedstawicielami dwóch firm, które z sukcesem wykorzystały dotacje w ramach funduszy programów unijnych. Mowa o Smart Kids Planet - startupie, który stworzył interaktywną salę multimedialną dla najmłodszych. Jak wskazuje prezes zarządu Karol Gaweł, to jedyne takie rozwiązanie na rynku, które integruje świat cyfrowy ze światem realnym poprzez zdigitalizowanie obiektów stworzonych w rzeczywistości i przeniesienie ich do wirtualnego otoczenia. Drugą zaproszoną firmą jest Prognosis sp. z o.o. Joanna Kopko, członkini zarządu, opowie, jak opracowany system pozwala precyzyjnie przewidywać zużycie energii, jej cenę, moc pobraną oraz wiele innych parametrów niezbędnych do oszacowania optymalnej gospodarki zarządzania energią dla przedsiębiorstw oraz instytucji publicznych.

Moderatorem spotkania będzie Karolina Dorywalska, dyrektor Departamentu Komunikacji i Marketingu PARP.

Ponadto na stoisku KEZAD (Khalifa Economic Zone Abu Dhabi) o godzinie 12:00 będzie można spotkać przedstawicieli PARP - Michała Polańskiego i Aleksandrę Wadowską z Departamentu Wsparcia Przedsiębiorczości. KEZAD (Khalifa Economic Zone Abu Dhabi) to strefa wolnego handlu zlokalizowana w Abu Zabi oraz konsorcjum działające w sektorze szeroko rozumianego przemysłu wspierające rozwój zagranicznych firm na terenie ZEA.

Wieczorem odbędzie się również gala przyznawania wyróżnień dla najlepszych startupów konkursu EEC Startup Challenge. W jury zasiądzie m.in. Jacek Bukowicki z Departamentu Rozwoju Startupów w PARP, a nagrody wręczy Marcin Seniuk - dyrektor DRS w PARP.

9 maja - Startupy w Polsce

Kolejnego dnia EKG na stoisku PARP zaproszeni goście porozmawiają o polskiej scenie startupowej. Omówią relacje z inwestorami i aktualne możliwości ich finansowania. W panelu dyskusyjnym będą uczestniczyć przedstawiciele czołowych polskich startupów, którzy opowiedzą o swojej drodze do sukcesu i wspólnych doświadczeniach w drodze na szczyt. W pierwszej części rozmowy o rozwoju biznesu i planach na przyszłość porozmawiają Martyn Szczepankowski, Co-Founder & Head of CEE firmy SunRoof, oraz Miron Tokarski, prezes zarządu Genomtec.

Z kolei do uczestnictwa w drugiej części spotkania zostali zaproszeni: Andrzej Nowak - założyciel Flexee, Janusz Dramski - wiceprezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach oraz szef programu Silesia Startup Hub, Cezary Skarżyński - Startup Program Manager CEE, oraz przedstawiciel Start-up Hub Poland. W panelu weźmie również udział Marcin Seniuk, dyrektor Departamentu Rozwoju Startupów w PARP.

Sesje Europejskiego Kongresu Gospodarczego będą transmitowane online na stronie głównej wydarzenia https://www.eecpoland.eu/pl/.

 

oprac, e-mk, ppr.pl, Źródło informacji: PARP


POWIĄZANE

Polacy zadowoleni z transformacji energetycznej. Blisko co drugi badany potwierd...

Mazurska Manufaktura S.A., specjalizująca się w produkcji kraftowych alkoholi mo...

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) przypomina, że zbliża się termi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę