Rynek mleka wszedł w spadkową fazę cyklu

15 grudnia 2017
Rynek mleka wszedł w spadkową fazę cyklu

Od II poł. września br. obserwowany jest spadek cen produktów mlecznych na świecie. Tym samym zrealizował się nasz scenariusz przedstawiany w poprzednich AGROmapach, zgodnie z którym w III kw. br. światowy rynek mleka wejdzie w spadkową fazę cyklu. Spadek cen produktów mlecznych ma szeroki zakres, lecz najsilniej obniżają się ceny masła. Cena masła w UE w okresie od połowy września do końca listopada obniżyła się o 20,3%. Tak gwałtowny spadek stanowi wsparcie dla naszej hipotezy, zgodnie z którą istotną rolę w kształtowaniu cen masła w ostatnich kwartałach odegrał czynnik spekulacyjny. W efekcie obecnie obserwowane jest stopniowe zmniejszenie nierównowagi pomiędzy cenami tłuszczu mlecznego i białka.

Skup mleka wśród największych światowych eksporterów produktów mlecznych (w UE, w Nowej Zelandii, USA, Australii oraz Argentynie) zwiększył się w październiku o 3,2% r/r wobec wzrostu o 2,2% w III kw. i 1,4% w II kw. Głównym źródłem zwiększenia dynamiki skupu mleka było jego wyższe tempo wzrostu w UE oraz w Nowej Zelandii. Oczekujemy, że w kolejnych kwartałach wzrost dynamiki skupu mleka będzie kontynuowany, wspierany przez obserwowaną w ostatnim roku odbudowę pogłowia bydła mlecznego wśród największych światowych eksporterów produktów mlecznych, ustąpienie niekorzystnych warunków pogodowych w Nowej Zelandii oraz efekty niskiej bazy sprzed roku.

Wolumen chińskiego importu produktów mlecznych w okresie od stycznia do października br. zwiększył się o 13,3% r/r wobec wzrostu o 23,2% w analogicznym okresie 2016 r. Dane wskazują tym samym na wyraźne zwiększenie tempa wzrostu chińskiego popytu na produkty mleczne w ostatnich miesiącach po słabym początku roku. Mimo to dynamika chińskiego importu w 2017 r. jest wyraźnie niższa niż w 2016 r. Wzrost popytu utrzymuje się również wśród pozostałych znaczących importerów produktów mlecznych takich jak Rosja, Meksyk, Arabia Saudyjska oraz Algieria.

Uwzględniając perspektywy sytuacji popytowo-podażowej na światowym rynku mleka uważamy, że pozostanie on w spadkowej fazie cyklu do II kw. 2019 r. Istotnym czynnikiem ryzyka dla naszego scenariusza jest przyszłość zapasów interwencyjnych odtłuszczonego mleka w proszku (OMP) utrzymywanych przez Komisję Europejską, które stanowią prawie 20% jego światowego rocznego eksportu. Uwolnienie zapasów interwencyjnych przez Komisję Europejską mogłoby doprowadzić do znaczącego spadku cen produktów mlecznych. Czynnikiem ryzyka dla naszego scenariusza na światowym rynku mleka są również warunki agrometeorologiczne wśród największych eksporterów produktów mlecznych na świecie. W efekcie, uwzględniając nasz scenariusz dla światowego rynku mleka oraz krajowy wzorzec sezonowości prognozujemy, że na koniec 2017 r. cena skupu mleka w Polsce wyniesie ok. 155 zł/hl, a na koniec 2018 r. ok. 130 zł/hl.

 

 

Credit Agricole Bank Polska S.A.


POWIĄZANE

W odpowiedzi na wniosek samorządu rolniczego w sprawie warunków udzielania prefe...

Parlament Europejski wezwał w środę państwa członkowskie do pełniejszego zbadani...

W latach 20. XX w. dzięki opracowanym przez Polaków szczepionkom powstrzymano ep...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę