Rząd we wtorek m.in. o noweli ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji

8 maja 2018
Rząd we wtorek m.in. o noweli ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji

Rząd zajmie się we wtorek m.in. projektem nowelizacji ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, który ma dostosować polskie przepisy do regulacji wprowadzonych przez UE. Ministrowie omówią też projekty nowelizacji ustaw: o ochronie roślin oraz o rynku mleka i przetworów mlecznych.

Projekt nowelizacji ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji wprowadza do polskiego prawa rozwiązania europejskiej dyrektywy z 2016 r. ws. ochrony niejawnego know-how i niejawnych informacji handlowych przed ich bezprawnym pozyskiwaniem, wykorzystaniem i ujawnianiem.

Projektowana nowela wprowadza zgodne z dyrektywą definicje tajemnicy przedsiębiorstwa, ogólną definicję czynu nieuczciwej konkurencji w odniesieniu do tajemnic przedsiębiorstwa. Zmiany wprowadzają sankcje za pozyskiwanie tajemnic, czego polskie prawo obecnie nie przewiduje. Zniknąć mają także przepisy stanowiące, że przez 3 lata po ustaniu stosunku pracy pracownik ma zakaz ujawniania, wykorzystania i przekazywania tajemnic przedsiębiorstwa. Dyrektywa nie przewiduje bowiem żadnych ograniczeń czasowych dla takiej ochrony.

Jednocześnie, w ślad za dyrektywą uzyskanie, ujawnienie lub wykorzystanie tajemnic przedsiębiorstwa nie będą stanowiły czynu nieuczciwej konkurencji, jeśli doszło do nich w celu ochrony uzasadnionego interesu, chronionego prawem lub w celu korzystania z szeroko rozumianej swobody wypowiedzi, w ramach ujawniania nieprawidłowości.

Rząd rozpatrzy we wtorek także dwa projekty nowelizacji ustaw przygotowane przez Ministerstwo Rolnictwa: o ochronie roślin oraz o rynku mleka i przetworów mlecznych.

Projekt nowelizacji ustawy o ochronie roślin upraszcza i skraca procedury administracyjne w odniesieniu do działań Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa dot. rolnictwa ekologicznego. Ponadto m.in. wprowadza ułatwienia prowadzenia międzynarodowego obrotu materiałem roślinnym oraz eliminuje problemy pojawiające się przy granicznej kontroli fitosanitarnej drewnianych materiałów opakowaniowych.

Z kolei projekt noweli ustawy o rynku mleka znosi dotychczasowy podział kompetencji pomiędzy Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa (KOWR) i Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) w zakresie przekazywanych przez podmioty skupujące mleko miesięcznych informacji o ilości skupionego mleka. Projekt zakłada, że organem upoważnionym do wymierzania kar pieniężnych będzie dyrektor oddziału terenowego KOWR, a nie dyrektor oddziału ARiMR.

 

Mateusz Roszak, Wojciech Krzyczkowski, Anna Wysoczańska (PAP)


POWIĄZANE

Już 11 października br. na targach BIOEXPO 2019 rozpocznie się największy w Pols...

10 października 2019 r. w Warszawie odbyła się konferencja reprezentantów najwię...

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski otworzył nowy terminal eksportowy cu...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę