aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Samoobrona wzywa Ministra do podjęcia natychmiastowych działań

23 lutego 2024
Samoobrona wzywa Ministra do podjęcia natychmiastowych działań

Związek Zawodowy Rolnictwa Samoobrona w zuważy, że w ostatnim okresie ressort ronictwa zniechał działania promujące wśród konsumentów i producentów żywności  oznaczenia PRODUKT POLSKI, a jest to wskazane w łatwiejszym identyfikowaniu, czy dany produkt i surowiec użyty do jego produkcji żywności pochodzi z Polski, czy np. z Ukrainy.

Poniżej pełna tresć pisma skierowanego bezpośrednio na ręce Czesława Siekierskiego, ministra rolnictwa.

 

 

Warszawa 19.02.2024 r.

 Czesław Siekierski

Minister Rolnictwa

i Rozwoju Wsi

 

Szanowny Pani Ministrze !

 

Wielu konsumentów w Polsce nie chce kupować żywności, która jest wytworzona z surowców pochodzących z Ukrainy, ponieważ są one wytworzone i niższych standardach fitosanitarnych i weterynaryjnych niż na terenie Polski.

Od 2017 roku istnieje u nas bardzo dobre i sprawdzające się narzędzie do identyfikacji nie tylko kraju pochodzenia produktów, ale również pochodzenia surowców z których zostały wyprodukowane. Jest to oznaczenie PRODUKT POLSKI, którego zasady używania określa ustawa o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych. Producenci żywności mogą je używać w przypadku gdy, żywność wyprodukowana jest w Polsce, na bazie produktów pochodzących od polskich rolników. Nad prawidłowością jego stosowania czuwa podległa ministerstwu Inspekcja Jakości Artykułów Rolno-Spożywczych.

Przez ostatnie lata ministerstwo wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa realizowało aktywnie kampanię „Kupuj Świadomie PRODUKT POLSKI”, co przyczyniło się do podniesienia rozpoznawalności tego oznaczenia do około 80%, jak wynika z badania Polska Wieś i Rolnictwo.

Niestety w ostatnim okresie nie wydać działań promujących wśród konsumentów i producentów żywności tego oznaczenia, a byłoby to wskazane w łatwiejszym identyfikowaniu, czy dany produkt i surowiec użyty do jego produkcji żywności pochodzi z Polski, czy np. z Ukrainy.

Jako Związek Zawodowy Rolnictwa Samoobrona wzywamy Pana Ministra do podjęcia natychmiastowych działań, mających na celu wznowienie kampanii promocyjnych oznaczenia PRODUKT POLSKI, które zwiększą świadomość konsumentów odnośnie kraju pochodzenia żywności i surowców użytych do jej wyprodukowania, a producentów zachęcą do jego powszechniejszego wykorzystywania tego oznaczenia. 

 

z poważaniem

Marek Duszyński

Przewodniczący ZZR Samoobrona

oprac, e-red,ppr.pl


POWIĄZANE

Wczoraj o godzinie 9.00 odbyła się rozprawa w Sądzie Okręgowym w Szczecinie. Rol...

Ukrińskie media rozpisują się o wywiadzie, jakiego udzieliła Monika Piątkowska, ...

W epoce cyfrowej, gdzie przechowywanie danych w chmurze staje się coraz bardziej...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę