aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Samoobrona wzywa Ministra do podjęcia natychmiastowych działań

23 lutego 2024
Samoobrona wzywa Ministra do podjęcia natychmiastowych działań

Związek Zawodowy Rolnictwa Samoobrona w zuważy, że w ostatnim okresie ressort ronictwa zniechał działania promujące wśród konsumentów i producentów żywności  oznaczenia PRODUKT POLSKI, a jest to wskazane w łatwiejszym identyfikowaniu, czy dany produkt i surowiec użyty do jego produkcji żywności pochodzi z Polski, czy np. z Ukrainy.

Poniżej pełna tresć pisma skierowanego bezpośrednio na ręce Czesława Siekierskiego, ministra rolnictwa.

 

 

Warszawa 19.02.2024 r.

 Czesław Siekierski

Minister Rolnictwa

i Rozwoju Wsi

 

Szanowny Pani Ministrze !

 

Wielu konsumentów w Polsce nie chce kupować żywności, która jest wytworzona z surowców pochodzących z Ukrainy, ponieważ są one wytworzone i niższych standardach fitosanitarnych i weterynaryjnych niż na terenie Polski.

Od 2017 roku istnieje u nas bardzo dobre i sprawdzające się narzędzie do identyfikacji nie tylko kraju pochodzenia produktów, ale również pochodzenia surowców z których zostały wyprodukowane. Jest to oznaczenie PRODUKT POLSKI, którego zasady używania określa ustawa o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych. Producenci żywności mogą je używać w przypadku gdy, żywność wyprodukowana jest w Polsce, na bazie produktów pochodzących od polskich rolników. Nad prawidłowością jego stosowania czuwa podległa ministerstwu Inspekcja Jakości Artykułów Rolno-Spożywczych.

Przez ostatnie lata ministerstwo wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa realizowało aktywnie kampanię „Kupuj Świadomie PRODUKT POLSKI”, co przyczyniło się do podniesienia rozpoznawalności tego oznaczenia do około 80%, jak wynika z badania Polska Wieś i Rolnictwo.

Niestety w ostatnim okresie nie wydać działań promujących wśród konsumentów i producentów żywności tego oznaczenia, a byłoby to wskazane w łatwiejszym identyfikowaniu, czy dany produkt i surowiec użyty do jego produkcji żywności pochodzi z Polski, czy np. z Ukrainy.

Jako Związek Zawodowy Rolnictwa Samoobrona wzywamy Pana Ministra do podjęcia natychmiastowych działań, mających na celu wznowienie kampanii promocyjnych oznaczenia PRODUKT POLSKI, które zwiększą świadomość konsumentów odnośnie kraju pochodzenia żywności i surowców użytych do jej wyprodukowania, a producentów zachęcą do jego powszechniejszego wykorzystywania tego oznaczenia. 

 

z poważaniem

Marek Duszyński

Przewodniczący ZZR Samoobrona

oprac, e-red,ppr.pl


POWIĄZANE

W dniu 23 maja 2024 r., w gmachu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się...

W Afryce Północno-Zachodniej (kraje Maroka, Algierii, Tunezji) wg prognozy sprze...

Nieuczciwe praktyki wielkich zgranicznych sieci handlowych to nie tylko problem ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę