Samorząd rolniczy sprzeciwia się tezom ETO w zakresie utraty bioróżnorodności przez rolnictwo

30 maja 2019
Samorząd rolniczy sprzeciwia się tezom ETO w zakresie utraty bioróżnorodności przez rolnictwo

24 maja 2019 r. w związku audytem prowadzonym przez Europejski Trybunał Obrachunkowy (ETO), którego tematem jest bioróżnorodność w rolnictwie, Zarząd KRIR przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Sekretarzowi Copa-Cogeca zdecydowany sprzeciw wobec tez zawartych we wprowadzeniu do kontroli opublikowanym na stronie internetowej ETO.

Zasadniczą tezą tego dokumentu jest stwierdzenie, że największy udział w utracie bioróżnorodności ma rolnictwo. Audyt ma ocenić czy polityka rolna UE przyczyniła się do utrzymania i zwiększenia bioróżnorodności do 2020 r. Kontrolerzy  zamierzają sprawdzać europejską strategię ochrony różnorodności biologicznej i ramy prawne WPR, jak również wdrożenie, monitoring i ewaluację różnorodnych działań finansowanych przez UE pobudzających bioróżnorodność. Audyt zostanie przeprowadzony w Komisji Europejskiej i odpowiednich instytucjach/władzach w 5 krajach członkowskich (Polska, Niemcy, Irlandia, Cypr i Rumunia).

Przytoczone stwierdzenie nie jest prawdziwe w odniesieniu do polskiego rolnictwa, które właśnie odgrywa ogromną rolę w zachowaniu różnorodności biologicznej ekosystemów rolniczych, m.in. ze względu na swój rodzinny charakter oraz warunki przyrodnicze. Zdaniem samorządu rolniczego rolnicy są zainteresowani uprawą różnorodnych gatunków roślin uprawnych i rzadko stosują monokulturę. Dużym zainteresowaniem rolników cieszą się wszelkie działania PROW i WPR o charakterze pro-środowiskowym.

Zarząd KRIR wniósł o podjęcie  działań, które doprowadzą do wyjaśnienia i sprostowania powyższej tezy ETO.

Copa-Cogeca zareagowała na nasz wniosek i poinformowała, że wysłane zostały wstępne uwagi do zespołu ETO odpowiedzialnego za audyt, w których podkreślono pozytywny związek między rolnictwem a różnorodnością biologiczną, przedstawiając przy tym wspierające je fakty i liczby. ETO zapowiedziało, że uwagi te zostaną starannie przeanalizowane.

 

krir.pl


POWIĄZANE

W dniu 15 lipca 2020 r. upływa termin składania w Krajowym Ośrodku Wsparcia Roln...

Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą we Wrocławiu przystępuje do ...

Zakup paneli fotowoltaicznych wydatek nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Tak...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę