aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Samorząd weterynarzy: preparaty z fipronilem zbyt łatwo dostępne

3 października 2017
Samorząd weterynarzy:  preparaty z fipronilem zbyt łatwo dostępne

Preparaty zawierające fipronil są zbyt łatwo dostępne, co pokazała ostatnia afera z zatrutą żywnością - uważa Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna. Dodano, że takie preparaty powinny być sprzedawane tylko z przepisu lekarza weterynarii i pod jego nadzorem.

W ostatnim okresie wiele informacji dotyczyło użycia produktów weterynaryjnych zawierających w swoim składzie substancję czynną o nazwie fipronilum. Substancja ta została nielegalnie wykorzystana na fermach kurzych w krajach Europy Zachodniej, ale również w Polsce, stwarzając realne zagrożenia dla konsumentów. Dlatego samorząd lekarzy weterynarii zwraca się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o zmianę kategorii dostępności powyższych. Powinny być one dostępne jedynie z przepisu lekarza - poinformował rzecznik Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej Witold Katner.

"Należy podkreślić, że fipronilum łatwo wchłania się przez skórę, również człowieka, co powoduje, że przypadkowy kontakt z nim, np. podczas podawania na skórę zwierzęcia, może być także szkodliwy dla zdrowia" – zaznaczył prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej Jacek Łukaszewicz.

Samorząd lekarsko-weterynaryjny zwraca uwagę, że takie preparaty są dostępne w punktach sprzedaży, nawet w 500 ml opakowaniach, przy stosunkowo wysokim stężeniu substancji czynnej fipronilum.

Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna od lat wskazywała na zagrożenia wynikające z "bezrefleksyjnego" wprowadzania do kategorii OTC (bez recepty) coraz to szerszej gamy produktów leczniczych weterynaryjnych i negatywnie opiniowała kolejne nowelizacje przepisów w tej sprawie – przypominał Łukaszewicz.

 

Anna Wysoczańska, Anna Mackiewicz (PAP)


POWIĄZANE

Pelniąacy obowiązki ministra polityki rolnej i żywności Ukrainy Taras Wysocki po...

Jako podało ministerstwo polityki agrarnej Ukrainy, producenci rolni aktywnie an...

15 maja Zarząd Morskiego Portu Gdańsk oficjalnie poinformował o odwołaniu przeta...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę