Adama_AgilTrinity_15.08.2020
GUS_230920_750x100_stat

Schetyna o decyzji sądu w Warszawie: nie pozwolimy sobie zakneblować ust

20 września 2018
Schetyna o decyzji sądu w Warszawie: nie pozwolimy sobie zakneblować ust

Złożymy apelację, nie pozwolimy sobie zakneblować ust, będziemy walczyć o przyzwoitość, prawdę i zasady - powiedział w środę szef PO Grzegorz Schetyna. Odniósł się w ten sposób do decyzji warszawskiego sądu, który oddalił w środę pozew złożony przez polityków PO w trybie wyborczym.

Krytycznie o decyzji Sądu Okręgowego w Warszawie wypowiedziały się też liderki dwóch ugrupowań wchodzących w skład współtworzonej przez Platformę Koalicji Obywatelskiej - przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer i szefowa stowarzyszenia Inicjatywa Polska Barbara Nowacka.

Politycy PO we wtorek złożyli w Sądzie Okręgowym w Warszawie pozew w trybie wyborczym przeciwko premierowi. Chodziło o słowa, które Mateusz Morawiecki wypowiedział podczas sobotniego spotkania z mieszkańcami Świebodzina (woj. lubuskie). Zarzucił wówczas koalicji PO-PSL, że wbrew deklaracjom liderów tych partii, w czasie jej rządów, nie budowano dróg i mostów.

Po rozpoznaniu wniosku PO sąd uznał, że nie podlega on rozpoznaniu w trybie wyborczym. "Sąd postanowił oddalić wniosek, a główną przyczyną tego rozstrzygnięcia było uznanie, że roszczenia wnioskodawcy zostały wywiedzione w niewłaściwym trybie i dlatego podlegają oddaleniu, czyli krótko mówiąc, w tym szczególnym trybie art. 111 Kodeksu wyborczego, czyli tych tzw. pozwów wyborczych, (...) to nie ten przepis, nie to postępowanie" - uzasadniała sędzia Sylwia Urbańska.

Jak dodała, "sąd uznał, że uczestnik postępowania (czyli premier - PAP) nie spełnia kryteriów wskazanych w przepisie, czyli nie był kandydatem komitetu wyborczego oraz nie posiadał pisemnej zgody pełnomocnika komitetu, zaś to, że - jak twierdzi wnioskodawca - jest +twarzą kampanii samorządowej+, to w tym szczególnym trybie nie ma znaczenia".

Do decyzji stołecznego sądu odniósł się w środę w Katowicach lider PO Grzegorz Schetyna. "Kilka godzin temu na niejawnym posiedzeniu sędzia, który został z sądu rejonowego wypożyczony przez sąd okręgowy, stwierdził, że premier Morawiecki nie bierze udziału w kampanii wyborczej, w kampanii samorządowej, nie zapraszając przedstawicieli stron, także przedstawicieli naszej Koalicji Obywatelskiej, którzy składaliśmy pozew w tej sprawie. W zamkniętym pomieszczeniu podjął tę decyzję, oddalając nasz wyborczy pozew. Będziemy walczyć z kłamstwem wszędzie tam, gdzie będziemy mogli, będziemy walczyli o przyzwoitość, prawdę i zasady, dlatego składamy apelację" - oświadczył Schetyna na konferencji prasowej.

"Nie pozwolimy na to, by zakneblować usta opozycji i obywatelom, wszystkim, którzy mają dzisiaj i jutro i zawsze będą mieli inne zdanie niż rządząca partia PiS. To jest dzień symboliczny i zwracam się do wszystkich mediów, żeby pilnować tych spraw, żeby pilnować jawności procesu, żeby patrzeć na ręce tym, którzy nie szanują zasad zachodniej cywilizacji, praworządności i konstytucji" - dodał.

Uznał też, że "nie można jako normalne przyjąć faktu", że informację oficjalną o tej decyzji sędziego podaje osoba, która jest odpowiedzialna za kampanię wyborczą PiS, jest działaczem PiS. "To oznacza, ze w prosty sposób rządząca partia polityczna chce mieć i ma wpływ na decyzję sądów" - uznał Schetyna.

Jak dodał, o decyzji sądu dowiedział się z postu na Twitterze, zacytowanego przez PAP. "Żadnej innej oficjalnej i nieoficjalnej informacji nie otrzymaliśmy. Złożymy apelację, to nie jest decyzja tylko nasza, tylko komitetu Koalicji Obywatelskiej. Dotyczy całej naszej kampanii i będziemy walczyli, by ta sprawa miała ciąg dalszy i została wyjaśniona. To, że premier Morawiecki kłamał, wszyscy o tym wiemy, nawet on sam, poza sędzią, który podjął taką decyzję, odrzucając podjęcie podmiotowej, uczciwej decyzji" - podsumował.

Katarzyna Lubnauer powiedziała, że "trudno uwierzyć, że nie premier Morawiecki nie bierze udziału w kampanii".

"Koalicja Obywatelska powstała po to, żeby Polska była państwem prawa, a nie państwem bez żadnego trybu. W Sejmie poseł Kaczyński wypowiada się bez żadnego trybu, sąd bez żadnego trybu obraduje w sprawach dotyczących pozwu Koalicji Obywatelskiej" - komentowała z kolei Barbara Nowacka.

 

 

Anna Gumułka (PAP)


POWIĄZANE

Jeszcze niespełna tydzień, do 30 września 2020 r., biura powiatowe Agencji Restr...

Wczoraj kapusta pod Sejmem, za tydzień wielki strajk.AGROunia zapowiada na 30 wr...

Decyzja w sprawie ministra Ardanowskiego została już podjęta, jednak jej ogłosze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę